Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

Yeni Tanı Aldım

Test sonucunuzun pozitif olduğunu öğrendiğiniz. Ne yapacağını bilemez ve şaşkın halde misiniz? Ya da olan biteni anlamaya çalışırken bir yandan da aklınızdan geçen felaket senaryolarıyla baş etmeye mi çalışıyorsunuz?  Duygusal şok, yoğun kaygı ve panik yaşayabilirsiniz, korkabilir, üzülebilirsiniz. Diğerlerine bulaştırmak, ölüm, herkesin bu durumu öğrenmesi gibi bir yığın düşünce sarabilir zihninizi. Hemen burada bir ara verin. Derin yavaş bir nefes alın ve bedeninizin gevşemesine yardımcı olun. Çünkü biz buradayız, yanınızdayız.

Karşılaştığınız bu durum beklenmedik ve kontrolünüz dışında gelişti, gelecek de belirsiz görünüyorsa kaygınızın bu kadar yoğun olması normal. Aklınızda koca bir soru işareti olabilir, cevaplar arıyor olabilirsiniz. Soracağınız kimse de yoksa internetten ulaşabileceğiniz bilgilere kaldınız demektir. Evet, ama bunların ne kadarı doğru ve güvenilir? Bu yazıyı okuduğunuza göre tüm endişenizle internete saldırmadan önce bir duralım! Maalesef güncel ve bilimsel geçerliği olan bilgileri ayıklamanız zor olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü verileri ve bilimsel tıbbi çalışmalara dayanarak hazırladığımız web sitemizi inceleyebilir ve doğru kaynaktan güvenilir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilgi edinme sürecine başlamadan önce bir kaç önemli noktayı açığa kavuşturalım hadi:

HIV/ AIDS ölümcül değildir.

HIV/AIDS yaşamınızı kısaltmaz.

HIV/AIDS cinsel yaşamınızı engellemez.

HIV ve AIDS birbirinden farklı bir hastalık değildir.

HIV virüsün adıdır, AIDS ise virüsle yaşayıp tedavi olunmadığında gelinen ileri evrenin adıdır.

HIV ile yaşayan ve tedavi gören kişiler AIDS evresine ulaşmazlar.

HIV ile yaşayan kişiler dışarıdan bakılarak anlaşılamazlar.

Ailenize ya da her hangi birine HIV ile yaşadığınızı yasal olarak söylemek zorunda değilsiniz.

Çünkü HIV sosyal ortamda bulaşmaz.

HIV tedavisi devlet tarafından genel sağlık sigortası kapsamında ücretsiz karşılanmaktadır.

Bu kısa girişten sonra sizin için hazırladığımız başlıklara göz atmaya başlayabilirsiniz. Aklınıza takılan soruların cevabını bulamazsanız ya da endişeniz günlük hayatınızı çok etkiliyorsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Unutmayın, biz her aşamada yanınızdayız ve hayata pozitif bakıyoruz!