Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

HIV ve Diğer Hastalıklar

HIV enfeksiyonu tanısı bazen Hepatit B, Hepatit C gibi başka kronik viral enfeksiyonlar, bazen tüberküloz (verem), zatürre gibi bakteriyel enfeksiyonlar bazen de bel soğukluğu (gonore), frengi (sifiliz) gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla birlikte alınır.

Birden fazla enfeksiyonun tanımlandığında genellikle iki enfeksiyon tedavisine aynı anda başlanmakla birlikte bazı özel durumlarda HIV enfeksiyonundan önce diğer enfeksiyonun tedavisine başlanır ve sonrasında HIV enfeksiyonu tedavisi gerçekleşir. Bel soğukluğu, frengi gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar penisilin ile kısa sürede tedavi edilen enfeksiyonlardır. Genital siğil (HPV) tanısı aldıysanız ve cerrahi müdahale gerekiyorsa hekimleriniz cerrahi işlem öncesi viral yükünüzün saptanamaz seviyeye gelmesini bekleyebilir.

HIV ile yaşadığını öğrenen bireylerin zihinlerini meşgul eden sorulardan bir tanesi de bundan sonra ne olacak? Ya hastalanırsam? Ya grip olursam? Genellikle tanı aldıktan sonra grip dahi olmanın sağlığı oldukça olumsuz etkileyeceği, hayati tehlike doğacağı, enfeksiyon yüzünden hastalıkların daha uzun sürede ve zor tedavi edilmesine neden olacağı düşünceleri en sık karşılaştığımız düşünceler arasında.

Herkeste olması gerektiği gibi HIV ile yaşayan kişiler de hastalanmamak için sağlıklarına özen göstermeliler. Ancak tüm özene rağmen bazı mevsimsel hastalıklar ya da metabolik hastalıklar geliştirebilirsiniz. Tedavinizi düzenli kullanıyorsanız ve viral yükünüz saptanamaz seviyedeyse bu yeni hastalıklarla eskisi gibi mücadele edebilir ve iyileşebilirsiniz. HIV ile yaşıyor olmanız tedavi sürenizi etkilemeyecektir. Düzensiz tedavi kullanımı veya tedaviyi yarıda bırakmaktan dolayı bağışıklık sisteminin zarar görmesi neticesinde fırsatçı enfeksiyon geçirmiyorsanız, gelişen hastalıklar HIV enfeksiyonuyla ilgili değildir (ilaç etkileşimlerine dayalı hastalıklar hariç).

Tedaviniz süresince hekiminiz zatürre, grip, viral hepatitler gibi bazı hastalıklardan korunmanız için aşı yaptırmanızı isteyecektir. Hekiminizin önerdiği aşıları asla atlamayınız.