Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

Sosyal Güvence ve Tedavi Ücretleri

HIV enfeksiyonunun tedavi ve takibi sosyal güvence kapsamında ücretsizdir. Ailenin sigortası üzerinden, aktif çalışma yaşamından veya emeklilikten edinilen bir sosyal güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamında ücretsiz tedaviye erişim sağlayabilirsiniz.

Aktif çalışansanız, öğrenci olduğunuz için aileniz üzerinden sağlık provizyonu alıyorsanız veya emekli iseniz doğrudan enfeksiyon hastalıkları polikliniğinden randevu alarak HIV tedavinize başlayabilirsiniz.

Hiçbir sağlık güvenceniz yoksa size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak ayda 600,08 TL primi ödeyerek Genel Sağlık Sigortanızı başlatabilirsiniz. Aylık 600,08 TL primi ödeyemeyecek durumdaysanız gelir testi yaptırarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz. Bu test, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilir.  Başvuru yapmak için kayıtlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Gelir testinin olumlu sonuçlanması halinde primleriniz devlet tarafından ödenir, sağlık provizyonunuz açılır ve yeşil karttan faydalanırsınız.

Çalıştığınız işten ayrıldıysanız ve işsizlik sigortasından yararlanıyorsanız, bu sigorta süresince sağlık provizyonunuz açık olacaktır ve tedaviniz sigorta tarafından karşılanacaktır. Ancak işsizlik sigortasından faydalanamıyor veya sigorta süresi bitmesine rağmen yeni bir işe girmediyseniz yukarıda anlattığımız Genel Sağlık Sigortası adımlarını uygulayarak tedavinize kesintisiz bir şekilde devam edebilirsiniz.

Yeni işe girişlerinizde 30 iş günü geçmeden sağlık provizyonunuz açılmamaktadır. Bu sebeple yeni bir işe başlama durumunuzda ilaç yazdırma tarihinizi ve sağlık provizyonunuzun açılma tarihini mutlaka kontrol edin.