Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

HIV ve Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvanlar gün geçtikçe evlerimizde daha sık yer alıyor ve en yakın arkadaşımız haline geliyor. Kent yaşamının stresini alan, yalnızlığınızı paylaştığınız evcil hayvanlarınızla yaşarken evcil hayvanınızın sağlığına da en az kendi sağlığınız kadar dikkat etmelisiniz.

Veteriner kontrollerini aksatmamak, aşılarını, iç ve dış parazit ilaçlarını düzenli kullanmak HIV ile yaşarken evcil hayvanınızla birlikte güvenle yaşamanız için yeterlidir.

Kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta Toksoplazma enfeksiyonudur. Genellikle çiğ et veya gıda tüketen, sokakla ve sokak hayvanlarıyla temas eden kedilerde görülen Toksoplazma paraziti size bulaşabilir. Toksoplazmadan korunmak için kedinizi onun için uygun olan bir kuru mamayla beslemelisiniz, çiğ et yedirmemelisiniz ve kendiniz de iyi pişmemiş etleri tüketmemelisiniz. Kedinizin dışkısına çıplak elle dokunmamalı ve iç parazit ilaçlarını ihmal etmemelisiniz.

Eğer bir evcil hayvan beslerken tanı alırsanız yukarıdaki koşulları sağladığınız sürece hayvanınızdan ayrılmanıza gerek yoktur. Eğer HIV’le yaşarken hayvan besleme kararı verirseniz sizler içinde geçerli olan tek şey yukarıdaki koşulları sağlamanızdır.

Sevimli dostlarınızla mutlu bir yaşam dileriz.