Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

Hizmetlerimiz ve Danışmanlıklarımız

Hizmetlerimiz

 

Pozitif Yaşam Derneği bünyesinde oluşturduğumuz Pozitif Yaşam Destek Merkezi, alanında uzman çalışanlar eşliğinde HIV ile yaşayan kişiler ve yakınları için akran danışmanlığı, sosyal hizmet danışmanlığı, psikososyal destek, hukuki danışmanlık, akran danışmanlığı ve sağlayan bir birimdir. Merkezimiz ücretsiz olarak sağladığı destek hizmetlerinin yanı sıra HIV ile yaşayan kişilerin esenliğini artırmak için toplantılar ve sosyal aktiviteler düzenlemektedir.

Farklı meslek gruplarına yönelik farkındalık eğitimleri de veren derneğimiz, toplumun HIV enfeksiyonuna dair bilgi ve birikiminin arttırılması ve ön yargıların giderilerek damgalama ve ayrımcılığa karşı mücadele için hizmet ve proje üretmektedir. 

HIV ve AIDS alanında yapılan araştırma projelerine koşulsuz destek veren merkezimiz alanda araştırma projesi yapmak isteyen kurum ve kişilerle stratejik ortaklıklar da kurmaktadır.

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınları tüm dernek faaliyetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Destek merkezi faaliyetlerinden yararlanmak için 0216 418 10 61 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Destek merkezi faaliyetlerinden yararlanırken kimlik bilgileriniz istenmez. Enfeksiyon öykünüze ait veriler danışmanlık aldığınız uzman dışında kimse ile paylaşılmaz. 

Destek merkezimiz hafta içi her gün 9.00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Eğitim ve seminer talepleriniz için [email protected] adresine yazarak talep gönderebilirsiniz.

 

Danışmanlıklarımız

 

Sosyal Hizmet Danışmanlığı

Sosyal hizmet danışmanlığı kapsamında; danışanların kamu hizmetlerine ve temel haklara erişimde veya sosyal yaşamlarında, HIV statüsüne bağlı olarak sorun yaşanan alanlarda danışmanlık verilmektedir. Yeni tanı alan kişilere HIV hakkında kapsamlı bir danışmanlık verilerek HIV tedavisi, bulaş yolları, güvenli cinsellik, eğitim ve çalışma yaşamı, evlilik, askerlik gibi birçok konuda bilgilendirme sağlanır. Sosyal hizmet danışmanlığını sunmak üzere Destek Merkezi’nde bir sosyal hizmet uzmanı istihdam edilmektedir. 

Hukuki Danışmanlık

HIV enfeksiyonu ile ilgili toplumsal bilinç ve bilgi düzeyinin yetersiz olması zaman zaman HIV ile yaşayan kişilerin eğitim, çalışma, sağlık vb. alanlarda haklarının ihlaline yol açabilmektedir. Hukuki danışmanlık, mahremiyet, çalışma, sağlık hizmetine erişme, evlenme gibi temel haklara dair ayrımcılıkla karşılaşan ve hak arama mekanizmalarına başvurmak isteyen danışanlarımız ve avukatları için sağlanan danışmanlıklardır. 

Test Öncesi ve Sonrası Danışmanlık

HIV enfeksiyonunun doğru zamanda ve doğru teknikle belirlenmesi hayat kurtarmaktadır. Riskli davranışlar, test süreleri, test teknikleri ve olası sonuçları hakkında verilen danışmanlıktır. Test öncesi danışmanlık yalnızca 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan ulaşacağınız danışmanlarımız tarafından verilmektedir. Risk durumunuz ve pencere döneminiz hakkında bilgilendirilmek ve test merkezlerine yönlendirilmek için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Riskli davranışlar, test teknikleri ve zamanlarıyla ilgili internet sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Akran Danışmanlığı 

HIV tanısı alan bireyler tüm yaşamının değiştiğini, hatta bittiğini düşünebilir. Belirsizlik ve olumsuz düşünceler bireyi daha da umutsuz hale getirebilir. HIV tanısı almanın hayatın sonu olmadığını, bir değişim ve geçiş dönemi olduğunu anlatmak kişinin yaşamını yeniden kurgulayabilmesi açısından son derece önemlidir. 

Yeni HIV tanısı alan kişiye bu geçiş döneminde kendisi gibi HIV pozitif olan bir akranının HIV ile yaşama konusunda kazandığı deneyimi paylaşması, HIV ile barışmasına ve hayatını yeniden şekillendirebilmesine büyük yarar sağlamaktadır.

Tanı alan birey, karşısında kendisi gibi HIV pozitif olan ve gayet sağlıklı yaşayan kişiyi gördüğünde kendisine ve hayata olan inancı tazelenecek, yaşamını daha da anlamlı hale getirebilecektir. Tedaviye devamlılık, olası hak ihlallerinde kendini savunabilme, hak ve özgürlüklerini koruyabilme konularında beceri kazanmış ve HIV ile barışık yaşayan diğer bir akranın yol göstericiliği ile yeni tanı alan bireyler hayatlarını planlamada geleceği ve hedeflerini daha net görebileceklerdir.

Akran danışmanlığı hizmetinden yalnızca HIV ile yaşayan kişiler ve yakınları faydalanabilir. Randevu için: 0216 418 10 61