Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

Tedaviye Erişim

HIV ile yaşıyor olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren aklınızı en çok meşgul eden sorulardan biri tedaviye nasıl ulaşacağınız olabilir. Özellikle tedavinin ücretine dair ve bunu nasıl karşılayacağınıza dair sorular bir an olsun zihninizden çıkmayabilir.

HIV tedavisi Türkiye’de sosyal güvence kapsamında tamamen ücretsizdir. Muayene, testler ve ilaçlar için ödemeniz gereken herhangi bir ücret bulunmamaktadır.  Sosyal güvence kapsamında; aktif çalışansanız, öğrenci olduğunuz için aileniz üzerinden sağlık provizyonu alıyorsanız veya emekli iseniz doğrudan enfeksiyon hastalıkları polikliniğinden randevu alarak HIV tedavisine başlayabilirsiniz.

Henüz bir sosyal güvenceniz yoksa, işinizden ayrıldıysanız, işsizlik sigortanız bitti ancak yeni bir işe başlayamadıysanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına girerek tüm tedavinizi ücretsiz olarak almaya devam edebilirsiniz.

GSS’den yararlanmak için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak aylık 600,08 TL primle sigortanızı başlatabilirsiniz. Aylık 600,08 TL sigorta primini ödeyemeyecek durumdaysanız, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne giderek bunu beyan etmeli ve size verilecek gelir tespit belgesi ile bağlı bulunduğunuz kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırmalısınız. Beyanınız üzere yapılacak olan gelir testi sonucuna göre primleriniz devlet tarafından karşılanabilir ve sağlık provizyonunuz açılarak yeşil karttan faydalanabilirsiniz.

Çalıştığınız işten ayrıldıysanız ve işsizlik sigortasından yararlanıyorsanız, bu sigorta süresince sağlık provizyonunuz açık olacaktır ve tedaviniz sigorta tarafından karşılanacaktır. Ancak işsizlik sigortasından faydalanamıyor veya sigorta süresi bitmesine rağmen yeni bir işe girmediyseniz yukarıda anlattığımız Genel Sağlık Sigortası aşamalarını uygulayarak tedavinize kesintisiz bir şekilde devam edilebilmektedir..

Yeni işe girişlerinizde 30 iş günü geçmeden sağlık provizyonunuz açılmamaktadır. Bu sebeple yeni bir işe başlama durumunda, ilaç yazdırma tarihinizi ve sağlık provizyonunuzun açılma tarihini mutlaka kontrol edilmelidir.

HIV enfeksiyonu takip ve tedavisi hemen hemen tüm eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde yapılmaktadır. Tedavi merkezinizi seçerken özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve şehrinizde birden fazla merkez varsa sizin için en erişilebilir merkezi seçmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki HIV enfeksiyonu kronik bir sağlık durumudur ve düzenli takipleriniz olacaktır. İş ve sosyal yaşamınıza yakın bir merkezi tercih ederek, tedaviniz boyunca hastane kontrollerine giderken kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Tedavi ve takibin yapılmadığı bazı şehirlerde hekiminiz sizi en yakın ildeki tedavi merkezine yönlendirebilir. Böyle bir yönlendirme almadıysanız ya da doğrudan büyük şehirlere yönlendirildiyseniz, size en yakın tedavi merkezini öğrenmek için web sitemizde yer alan “Tedavi Merkezleri” bölümünü ziyaret edebilir ya da  derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

HIV enfeksiyonu tedavisi, Sağlık Bakanlığı’nın HIV/AIDS Tanı ve Tedavi Rehberi tarafından standardize edilmiş bir tedavidir. Tüm merkezlerde bu rehber ışığında takip ve tedavi yapılmakta ve tüm hekimler bu rehberin doğrultusunda işlem yapmaktadır.

Özel bir nedeniniz yoksa uzak illerden İstanbul, Ankara veya İzmir’e gitmek yerine size daha yakın merkezlerde aynı tedavi hizmetini alabilirsiniz.

Tedavi merkezinizi belirledikten sonra ilk yapmanız gereken poliklinikten randevu almak. Randevularınızı Alo 187 Merkezi Hastane Randevu Sisteminden veya www.mhrs.gov.tr internet sitesinden alabilirsiniz. Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği gibi üniversite hastanelerinden randevu almak için kendi web sitelerine başvurmanız gerekir.

İlk başvurunuzda hekiminiz sizden detaylı tıbbi öykünüzü alacak ve bir dizi test isteyecektir. İstenen tetkiklerin miktarını göz önünde tutarak lütfen moralinizi bozmayın. Bu ilk aşama hekiminizin sizi tanıma ve fizyolojik sağlığınıza dair detaylı bilgiyi toplama aşamasıdır. Tedavi sürecinde düzenli takiplerinizin tamamı bu kadar detaylı geçmeyecektir. Hekiminiz sizinle ilk tanıştığında bundan sonraki tedavi basamaklarını inşa edeceği temeli atabilmek adına genel bir tarama yapacaktır.

Hekiminiz bundan sonraki en yakın sırdaşınız olacaktır. Hekiminizle konuşmaktan ve soru sormaktan asla çekinmeyin. Tedavi sürecinde aklınıza takılan ve bu süreçte anlamlandıramadığınız noktalarda hekiminize danışmanız, tedavi okur-yazarlığınızı arttırır ve tedavi sürecine daha bilinçli devam etmenize yardımcı olur.  Hekiminizi ne kadar doğru bilgilendirirseniz, tedaviniz o kadar doğru şekillenecektir. Unutmayın hekiminizle paylaştığınız hiçbir bilgi 3. kişi ve kurumlara gönderilmemekte yalnızca hekiminizde kalmaktadır.

Günlük yoğunluk içerisinde hekiminiz size yeterli zaman ayırmıyormuş hissine kapılabilir ya da hekiminizin sizinle özel ilgilenmediğini düşünebilirsiniz. Öncelikle HIV ile yaşayan bir kişi olarak özel ilgi gerektiren bir durumunuz söz konusu olmadığını bilmelisiniz. Hekiminizin size tıbbi olarak göstermesi gereken ilgi yeterlidir. Enfeksiyonun nadir olduğu, çok kırılgan ve hassas bir hastalığa sahip olduğunuzu düşünmenize gerek yok. HIV enfeksiyonu tıbbi olarak çok özel, sıra dışı bir sağlık durumu değildir. Tedavinizin şekillendiği ilk dönemlerde enfeksiyona dair bu tür düşünceler yüzünden birçok şeye karşı alıngan olabilirsiniz. Kendinize normalleşmek için zaman verin.