Skip to content Skip to footer

31 Mart – 1 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da, SPoD (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) ofisinde gerçekleştirilen Yerel Muhabir Ağı Eğitimi’nin ikinci gününe katıldık. Haber yazma teknikleri konusunda güncellenme, cinsiyetçilikten arınmış ve toplumsal cinsiyet konularında daha fazla farkındalık kazanmak amacıyla katıldığımız eğitime Pozitif Yaşam Derneği iletişim sorumlusu ile Dernek üyesi katıldı.

Kaos GL, Siyah Pembe Üçgen Derneği ile birlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu DİHA Programı HOPE Projesi kapsamında düzenlenen ‘Muhabir Ağı Eğitimi’nin temel amacı; ‘Haberciliğe hak temelli bir yaklaşım’ idi.

Eğitimin ilk gününde Kaos GL’den Barış Sulu ve Umut Güner kaosgl.org web sitesinin amacını ve yayın politikasını anlattı. Öte yandan, LGBT içerikli haberlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini, medyayı izlemenin neden önemli olduğunu, medyadan olumlu ve olumsuz LGBT haberleri gibi üst başlıklarda eğitim gerçekleşti.

Tüm gün süren eğitimlerin ikinci gününde ise gazeteci İrfan Aktan  ‘haber yazma teknikleri’ üzerine eğitim verdi. İrfan Aktan verdiği eğitimi, günlük gazetelerde yer alan pek çok örnek ile destekledi.

Eğitimlerine Pozitif Yaşam Derneği’ni dahil ettikleri için Kaos GL’ye teşekkür ederiz.