Skip to content Skip to footer

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen ve Genç Hayat Vakfı tarafından Hüsnü Özyeğin Vakfı ortaklığında uygulanan “Yurttan Sesler” projesi, Konya ve Nevşehir’deki iki ortaöğrenim kız öğrenci yurdunda kalan 14–18 yaş grubundaki gençlere yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor. Eğitimlerin sonunda gençler kendi oluşturdukları sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyorlar. Proje, gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerine destek olmayı ve sosyal hayata katılımlarını cesaretlendirmeyi amaçlıyor.
Konya Ereğli Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan ve Ayşen Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerin uyguladığı sosyal sorumluluk projesinden birisi de “AIDS değil HIV Pozitif“, Pozitif bilinçlendirme projesiydi. Öğrenciler projeleri kapsamında detaylı ve güncel bilgiye ulaşmak için Pozitif Yaşam Derneği ile iletişime geçtiler. Dernek yetkililerinden Çiğdem Şimşek 3 Nisan 2012 günü okullarına gelerek seminer verdi.

Seminer sonrası öğrenciler çalışmalarına devam eden grup öğrencileri aldıkları bilgiler ışığında sağlık meslek lisesinde okuyan arkadaşlarına HIV Pozitif hakkında seminer verdiler. Ayrıca Pozitife Yaşam Derneği’nden aldıkları broşürleri seminer sırasında arkadaşları ile paylaştılar.

Projelerini tamamlayan öğrenciler 13 Nisan Cuma günü Ereğli Kültür Merkezinde yapacakları sunum ile hayata geçirdikleri projelerini anlatacaklar.

Aslı Şükrüoğlu

Proje Koordinatörü