Skip to content Skip to footer

25-27 Eylül 2009 tarihleri arasında Sivil Sesler Festivali bünyesinde gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane’de HIV+ kitap olarak yer aldık. İstanbul 2010 desteği ile kapılarını açan Yaşayan Kütüphane Gençlik Çalışmaları Birimi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığında tekrar hayat buldu.

18 değişik kitabın olduğu kütüphanede, en yoğun okuma alan kitaplardan olduğumuzu gözlemledik. 3 HIV(+) kitap olarak katıldığımız bu kütüphanede 1,5 günde 468 okuma gerçekleşti.

HIV(+) kitapların yanı sıra; Ermeni, Kürt, Ressam, Yahudi, Roman, Alevi, Görme engelli, Türkiye’de yaşayan yabancı, Transeksüel, Gay, Sivil Toplum Örgütü çalışanı, şizofren, barmeyt, feminist, başörtülü ve psikolog kitaplar raflarda okuyucuları için yerlerini aldı.

Kitap olan arkadaşımızın kaleminden:

Bir nebzede olsa HIV lerin yaşayan bir sesi olabilmek için canlı kitap olmayı seve seve kabul ettim… Kitap olma teklifini aldığım anda hiç tereddüt etmeksizin bu öneriye ”evet” dedim. Sonucunda biliyorum ki HIV ile yaşayanlara dair bilinen bir sürü yanlışın aslında öyle olmadıklarını, aksine korkulacak, suçlanılacak ve dışlanılacak insanlar olmadığımızı ispatlayabileceğim en iyi fırsatlarından biriydi bu organizasyon.. Bu amaçla canlı kitap olarak gerçekleştirdiğim her okuma seansının öncesi ve sonrasında okurlarımın yorumlarından HIV’e dair bilgilerinin birçoğunun halk tabiriyle kulaktan dolma yanlış bilgiler olduğunu tespit ettim. Bunların doğrularını kendilerine anlattığımda da surat ifadelerindeki şaşkınlıkları bizzat gözlemledim. Bundan ötürü doğruları anlatabilmek adına HIV’le yaşayan tüm arkadaşlarıma da çekinmeden Yaşayan Kütüphane’de kitap olmalarını ısrarla tavsiye ediyorum… HIV’le alakalı; nasıl bulaştı? Ne zaman bulaştı? ölümcül mü? sonrasında hayatında neler değişti? tedavisi var mı? Evlenme – çocuk sahibi olma imkanı var mı? gibi genel sorular yoğun olarak soruldu. Bu soruların doğru yanıtlarını yılmadan, usanmadan, okurlarımı da sıkmadan büyük bir zevkle anlatmaya çalıştım…

Yaşayan Kütüphane’ye katılmada ki esas gayem ne insanların yıllarca başta HIV olmak üzere kemikleşmiş tüm önyargılarından biranda tamamen sıyrılmalarını sağlamak ne de bir derneğin ya da grubun temsilciliğini yapmaktı. Eminim ki insanlar beni okuduktan ve yanımdan ayrıldıktan hemen sonra HIV’le ilgili yanlış olan bilgilerinden ve kötü düşüncelerinden büyük oranda uzaklaşmıştır. Kitap olarak öyle bir düşüncem vardı ki bunda da büyük oranda başarıya ulaştığım kanısındayım. Nedir bu başarım? İnsanoğlunun ve kızının HIV başta olmak üzere hayatta var olan her şeye karşı direk önyargıyla yaklaşmaktansa, karşılarına çıkan konu ya da durumlara karşı öncelikle bir araştırma içerisine girmelerini sağlamak. Doğru bilgiye ulaşmada çaba harcatmak ve sonrasında da bu bilgiler ışığında karşısına çıkana önyargıyla yaklaşmaktansa zihinlerinde onunla empati kurmalarını sağlamaya çalışmaktı. İnanıyorum ki bende bir kitap olarak okurlarımda böyle bir iz bırakabildim…

Bizi okumak ve HIV+ kitap olarak okunmak ister misiniz?

HIV ile yaşama becerisi gelişmiş ve savunuculuk yapabilecek HIV Pozitiflere diyebilirim ki; 31 Ekim -1 Kasım 2009 tarihlerinde Tü-Yap Kitap Fuarı bünyesinde gerçekleştirilecek olan Yaşayan Kütüphane etkinliğine de ve sonra ki yapılacak organizasyonlarda gelin birlikte kitap olalım. Yaşamda karşılaştığımız sorunlarımızı, uğradığımız hak ihlallerini çekinmeden dile getirelim. Yanlış bilinen bilgi kirliliğini düzeltmek adına, eşit haklara sahip olabilmek adına, Özel yada Kamu’ya ait alanlarda hiç çekinmeden HIV Pozitif’im diyebileceğimiz güzel günler için sizlerde yanımızda korkmadan, çekinmeden yer almalısınız. Hepinizi bu etkinliğe bekliyorum…”

__________________________________________________________

Nedir bu Yaşayan Kütüphane?

Yaşayan Kütüphane normal bir kütüphane gibi çalışmaktadır. Okuyucular gelirler ve bir kitabı belirli bir zaman süresi için ödünç alırlar. Kitabı okuduktan sonra kütüphaneye iade ederler ya da isterlerse kitabın süresini uzatabilirler. Dilerlerse başka bir kitap ödünç alabilirler. Yaşayan Kütüphane ile normal bir kütüphane arasında tek bir fark vardır:

Yaşayan Kütüphanede kitaplar insanlardır. Ve kitaplar ile okuyucular kişisel bir diyalog içerisine girerler.

Bu fikir ilk olarak Kopenhag’da yerleşik “Şiddeti Durdurun” (Foreningen Stop Volden) isimli bir gençlik örgütü tarafından geliştirildi ve 2000 yılındaki Roskilde Festival alanında ilk kütüphane kuruldu. Avrupa Konseyi desteği ile 2001 yılında Budapeşte’de Sziget Festival’inde kütüphanenin tekrar kurulması sağlandı. O tarihten bu yana her yıl Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki birçok festivalde ve çok sayıda gencin bir araya geldiği başka toplanmacalarda da kurulmaya devam etti…

Yaşayan Kütüphane’nin ilk Türkiye uygulaması BarışaRock’ta, 24-25 ve 26 Ağustos 2007 tarihlerinde hayata geçti.