Skip to content Skip to footer

xford`daki Adaptimmune şirketinden araştırmacılar hastaların kendi vücutlarından alınan hücreleri yine aynı hastaları virüse karşı tedavi etmek için  yeni bir yöntem geliştirdiler. 

Tedavinin insan hücreleri üzerinde laboratuvar ortamında başarılı olduğu tespit edildi. 

Pensilvenya Üniversitesi 35 ileri derece HIV Pozitif kişi üzerinde gelecek yaz klinik denemelerine başlanacağını açıkladı. Bu çalışma ilk olarak “Nature Medicine” dergisinde gündeme gelmişti. Adaptimmune bu terapiyi özellikle bir hastanın HIV’e karşı  olan gözle görülür mücadelesi ve bunun sebeplerinin  araştırılması sonucunda geliştirdi. Şirket hastadan alınan T hücrelerini gözlemledi  ve sonuç olarak,  bu T hücrelerinin bağışıklık sisteminde normalde bağımsız, bir kaç değişik versiyona cevap verdiğini ortaya koydu.

Tedavinin içeriği, hastalardan kan örnekleri alarak, T hücresi moleküllerini geliştirmek için alınan kan hücrelerine  virüs içeren işlenmiş genleri eklemektir. Hastanın kendi T-hücreleri bu geliştirilmiş moleküllerle donanmış genleri tekrar benimser ve bu hücreler hastaya tekrar enjekte edilir. 

Terrence Higgins gönüllü kurulusundan Garry Brough açıklamasında: “Bu HIV ile yaşayan hastalar için çok iyi bir haber. HIV’in mutasyona uğrayıp alınan ilaçlara direnç göstermesi önemli bir problem. Bu alanda yeni tedavi biçimlerine öncelik eden araştırmalar insanlara daha uzun süre sağlıklı yaşama imkanı tanıyor” dedi.