Skip to content Skip to footer

18. Uluslararası AIDS kongresinde Türkiye’den gelen medya mensupları ile Pozitif Yaşam Derneği standında bir araya gelerek HIV/AIDS’i, Türkiye’deki durumu ve HIV/AIDS’le yaşayanların sorunlarını konuştuk..

20 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen basın toplantısında Türkiye’den gelen 3 ulusal gazete ve 1 TV kanalından medya mensupları ile bir araya gelerek dünyada ve Türkiye’de HIV/AIDS ile ilgili gelişmeleri ve bölgesel farklılıkları değerlendirdik.

Artık tüm dünyada HIV ve AIDS’in “İnsan Hakları”   bağlamında ele alındığına ve konferansın ana sloganının “Haklar burada, Haklar şimdi – Rights Here, Right Now” olduğuna dikkat çeken Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu Kaykı “Kongrede yayımlanan Evrensel Erişim istatistiklerine göre;

1. HIV tedavisi ihtiyacı içerisinde olan 15 milyon kişiden sadece 5 milyon kişinin hayat kurtaracak ilaçlara erişimi var.

2.  Tüm dünyada HIV ile yaşayan insanlardan sadece @’ı HIV statülerini biliyor.

Türkiye’de HIV ile yaşayanların sayısında hızla artış gözlemlediklerdi söyleyen Arzu Kaykı’ya göre; “Ülkemizdeki HIV yayılımın önüne geçmemiz için buradaki uluslararası sesi dinlememiz gerekiyor. Kongre alanında gördüğünüz gibi her yerde kondomlar ve korunma mesajları var. Türkiye’de yayılımı engellemek için önce cinsellik ve kondom hakkında konuşabilir olmalıyız. HIV ve AIDS’i insan hakları sorunu olarak görerek ayrımcılığı önlersek, aynı zamanda toplumu bilinçlendirip teste yönlendirebilirsek, ancak bu şekilde yeni vakaların artışını önleyebiliriz.

 

Erken teşhis ve doğru tedavi ile, kronik bir hastalık olarak değerlendirilen HIV ile yaşayan kişilerin günümüzde en önemli diğer bir sorunu ise yeni ilaçlara erişim. HIV/AIDS ile yaşayanların en büyük endişelerinden biri özellikle dirençli hastalar için hayati önem taşıyan yeni ilaçlara ulaşmaktaki ciddi gecikmeler.

Bu sorunların çözümü için öncelikle HIV/AIDS’in Türkiye’de bir sorun olarak kabul edilmesi, toplum genelinde bilincin arttırılması ve kapsamlı bir ulusal program oluşturulmasına ivedilikle ihtiyaç var. Dünyada insan hakları ve tedavi konusunda hızla gelişen yeniliklere Türkiye’nin de eş zamanlı ulaşması için devletin sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz.”

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ

Dünyada yaklaşık 34 milyon kişinin HIV/AIDS ile yaşadığı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler UNAIDS 2009 Raporuna göre dünyanın birçok bölgesinde, epidemi sabit bir seyir izliyor; bununla birlikte Türkiye dünyada HIV yayılımının arttığı birkaç bölge içinde yer alıyor.