Skip to content Skip to footer

Türkiye’de bir HIV POZITIF grupla ilk defa gerçekleştirilen ve birincisi 2009 yılında İzmir’de başlatılan Psikodrama çalışması,  HIV /AIDS’le yaşayanların edindiği fayda ve tekrar talepleri üzerine 7 HIV pozitif in katılımıyla 2010 Mart ayında yeniden başladı.

Dr. Berna Gökengin Ve Dr. Habibe Güneş yönetiminde “Ayna Psikodrama Atölyesi” tarafından yürütülen çalışmanın amacı; HIV/AIDS ile yaşayan kişilere paylaşım ortamı sağlamak, iç görü kazandırmak, duyguları ile ilgili farkındalık yaratmak, güven ortamı oluşturmak, yaşanan olumsuz duygular üzerinde çalışmalarını sağlamak, yaşamdaki tıkanıklıklarını giderme becerileri kazandırmak, aile ve yakın çevrelerinde ortaya çıkan olumsuz etkilerle baş etme becerileri kazandırmak, toplumsal önyargılar karşısında durabilme ve kendini ifade edebilme becerilerini geliştirmek ve grup süreci sonunda gösterdikleri gelişmelerin kendileri tarafından değerlendirilmesini istemekti.

Çalışmadan beklenen diğer bir sonuç da; HIV/AIDS’le yaşayan kişilerin birbirlerine verecekleri desteğin çoğalımını sağlamaktı.

İnteraktif ve teatral canlandırmalarla gerçekleştirilen drama çalışmasında; HIV’le yaşayan danışanların yaptığı geri bildirimler: HIV/AIDS’le yaşayabilme konusunda giderek güçlendikleri ve sosyal yaşamdaki paylaşımlarında kendilerini daha rahat hissettikleri şeklindeydi.

Çalışmalarına Haziran ayında ara veren grup Eylül ayında birbirlerine ayna tutmaya devam edecekler.