Skip to content Skip to footer

18. Uluslararası AIDS Konferansının 3. gününde (20 Temmuz 2010) Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi Annie Lennox ile İnsan Hakları ve HIV/AIDS: Şimdi Her Zamankinden Daha Fazla kampanyası kapsamında Viyana sokaklarında tarihi yürüyüş yapıldı…

Saat 20:00de tüm konferans delegeleri ve halk yürüyüş için Schottento r da buluşarak tarihi Heldenplatz meydanına kadar pankartlar, düdükler ve vuvuzellalar eşliğinde yürüdü.

UNAIDS Başkanı Michel Sidibe, Küresel Fon Başkanı Michel Kazatchkine ve Uluslarasası AIDS Topluluğu Başkanı ve Viyana AIDS Kongesi düzenleyicisi Julio Montanede yürüyenlerin başındaydı.

Her ülkeden, her yaştan, her cinsel kimlikten kadınlar ve erkekler haklar üzerinden mesaj vermek için bir aradaydı.

Herkes için insan hakkı

Tedavi insan hakkıdır

İnsan hakları önemlidir

Benim bedenim, benim seçimim

Sex işçiliği de iştir

Hakları koruyun, AIDSi durdurun

Kadınların hakları, hemen şimdi

Cinsellik insan haktır

Meydana varıldığında Viyana Kongresinin ana teması olan Haklar burada, Haklar şimdi sloganı ve AIDS ile mücadelede daha fazla kaynak talebi Sidibe ve  Kazatchkine tarafından da dile getirildi.

Başkanlardan sonra sahneye çıkıp söz alan tüm aktivistler yaşanan damgalamaya ve ayrımcılığa dikkat çekti. Cinsel yönelim, cinsel kimlik, cinsiyet, yaş, etnik köken, ırk,  engellilik temelinde yapılan her türlü ayrımcılığın önlenmesinin HIVe yönelik ayrımcılığın önlenmesinde önemli rolü olduğunu söyledi.

BM iyi niyet elçisi, şarkıcı, aktivist olan Annie Lennox konserinden önce HIV yayılımın en yüksek olduğu Doğu Avrupa ülkelerinin hükümet başkanlarına Siz neden burada değilsiniz? Neredesiniz? Ülkenizde böylesine büyük bir sorun yaşanırken siz bunu görmezden geliyorsunuz diye seslendi.

Avusturya hükümetini Küresel Fona az miktarda fon verdiği içi eleştiren Lennox Bu konferans Viyana kentine 45 milyon Euro kazandırdı diyerek bu paranın Küresel Fona aktarılmasını istedi.

Canlı performansının ardından 1 dakikalık sessizlikte HIVe ve insan haklarına ışık tut sloganı ile HIVden dolayı kaybedilen insanlar anıldı.

Yürüyüşten görüntüler için

Annie Lennoxun HIVden etkilenen kadın ve çocuklara yönelik yürüttüğü SING kampanyası ve mesajı için: http://www.youtube.com/watch?v=Bv7ewlhwsMQ