Skip to content Skip to footer

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu (YÜTBAT) fakültemiz öğrencilerinin oluşturduğu ve öğretim üyelerimizin danışmanlığını yaptığı bir topluluk. Topluluğumuzun gelenekselleştirdiği tıp öğrenci kongrelerimizin beşincisini 22-24 Nisan tarihlerinde “Enfeksiyon Hastalıkları” başlığı altında gerçekleştirdik. Kongremize Türkiye’nin 25 tıp fakültesinden 250 tıp öğrencisi katıldı. Üç gün boyunca bilimsel programımızda akademik yönümüzü kuvvetlendirdik ve kongre deneyimimizi arttırdık, sosyal programımızda ise yeni arkadaşlıklar kurduk ve eğlendik; sonuçta güzel deneyimlerle kongremizi noktaladık.

Bilimsel programımızın en dikkat çekici sunumlarından birisi Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek’in yaptığı sunum oldu. Sunum tıbbi etik konulu oturumumuzda yer aldı ve Çiğdem Hanım bizler için HIV ve AIDS’in klinik boyutundan çok sosyal boyutuna odaklandı. Geleceğin doktorları olarak HIV pozitif bireylere nasıl yaklaşmamız gerektiğini öğrendik.

Hekimleri olarak tanı alan bireyleri, günümüzde tedavi bakımından çok zorlayıcı olmasa da psikolojik açıdan zorlayıcı olabilecek süreçte nasıl destekleyebileceğimiz hakkında fikir edindik.

Programımızın oturum araları Pozitif Yaşam Derneği’nin kurmuş olduğu stand ile renklendi. İlginin büyük olduğu stand, Dernek gönüllülerinin çabalarıyla, katılımcılarımız için bilgilendirici oldu. Gün boyunca takacağımız pozitif yaşam rozetlerimizi de buradan edindik.

Tıp öğrencileri olarak üzerimize giydiğimiz beyaz önlüğün getirdiği sorumluluğun farkındayız ve bu sorumluluğun hakkını vermek için çabalıyoruz. Etkinliğimize katkılarıyla Pozitif Yaşam Derneğinin bizi bu amacımıza bir adım daha yaklaştırdığını düşünüyorum. Kongre bilimsel kurulu olarak derneğinize etkinliğimize katkılarınız için çok teşekkür ediyoruz.

Baran Çalışgan

YÜTBAT Bilimsel Kurul Temsilci