Skip to content Skip to footer

Derneğimiz, Homofobi Karşıtı Buluşma etkinliklerine davet edilmiş, 27 Nisan 2011 tarihinde Derneği ve çalışmalarını anlatan bir sunum istenmişti. Sağlık alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarından istenen bu sunum etkinliğine Pozitif Yaşam Derneği ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı / Kadın Kapısı davet edildi.

Toplantıya Pozitif Yaşam Derneği adına genel koordinatörümüz Nejat Ünlü katıldı. Üniversite gençliğine ulaşmanın ve birlikte çalışmanın önemini vurgulayan Ünlü, sunumunda HIV ve AIDS bilgisinden, temel tıbbi bilgilere, ayrımcılık ve kötü muameleden sistematik fobilere kadar çeşitli konularda bir sunum yaptı. Sunum sırasında gençler hem yanlış bilgileriyle hem de ön yargılarıyla yüzleşmek durumunda oldular. Sunumlar sonrası gelen soru ve yorumlarda gençlerin bu konudaki eksik bilgilendirilmeleri, toplumsal yanlış bilgiler, ön yargılar ve davranış değişikliği sağlayacak eğitimlerin önemi defaten dile getirildi. Gençler sorularında cinsel pratiklerden, kondom kullanımına, toplumsal ön yargılardan, tıbbi önyargılara kadar pek çok başlıkta sorular sordular.

Sohbetler sonucu gençlerin fikren geliştikleri, daha sorgulayıcı ve dikkatli oldukları, ilgili oldukları ve geleceğe dair kendilerine de sorumluluklar düştüğünün farkında olduklarını gözlemlemekten büyük mutluluk duyduk. HIV ve AIDS hepimizin sorunudur başlığı altında hemen herkese sorumluluk düştüğünün altı çizildiği sohbet toplantısında gençler, ileriye dönük gönüllü ve profesyonel destekler vereceklerinin sözünü verdiler.