Skip to content Skip to footer

TurkMSIC (Turkish Medical Students International Committe) alt komitelerinden biri olan SCORA (Standing Committe on Reproductive Health Including AIDS) her sene olduğu gibi bu sene de 1 Aralık’ta insanları HIV/AIDS konusunda bilgilendirmek ve de bilinçlendirmek için rengarenk aktiviteler düzenledi. Biz de Uludağ Yerel Kurulu olarak elbette ki bu etkinliklerde yerimizi aldık. Preklinik arkadaşlarımızın sınav takvimleriyle uyuşmaması sebebiyle bu etkinlik biraz gecikmeli oldu Bursa’da. Biz de telafi etmek amaçlı Dünya AIDS Günü etkinliklerini 1 haftaya yaydık. HIV(+) bireylerin en çok ayrımcılığa uğradığı ve bilgisizliğin kabul edilemeyeceği sağlık alanında çalışmalar yapmanın ilk basamakta daha faydalı olacağına karar vererek 13-14-15 Aralık 2010 tarihlerinde okulumuzun amfilerinde bilgilendirme standı açtık. Standımızı Pozitif Yaşam Derneği’nin bizlere sağlamış olduğu broşür, afiş, döviz, sticker ve rozetlerle süsleyerek, hazırladığımız diğer afişlerle ve de kondomlarla tıp öğrencilerinde bir farkındalık yaratmayı ve onların bilinç düzeyini arttırmayı hedefledik.

Stand aktivitesinin dışında 16 Aralık 2010 tarihinde bir de panel düzenledik. Bu paneli düzenlememizdeki asıl sebep; geleceğe yön vereceğini bildiğimiz tüm gençlerin ve de HIV/AIDS konusunda bilgiye aç ve bu konuda bilgi edinmeye bir o kadar da korkak olan toplumumuzun da bu konu da bilgilendirilmesi en azından kafalarındaki tabuların yıkılması konusunda bir şeyler yapmak istememizdi. HIV/AIDS ve sosyal yaşam konusu kafamıza yattı ve bu konuda tecrübeleri ve gözlemleriyle bizi iyi bir şekilde aydınlatacağını düşündüğümüz Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek ile irtibata geçip ondan bize bir konuşma yapıp yapamayacağını sorduk. Kendisi de severek kabul etti.

Hazır insanları bu panele çekmişken bir tabumuzu daha yıkalım istedik.  Toplumumuzda yaygın olarak gördüğümüz kadın erkek tabularına da bir çözüm bulalım istedik. Bu konuda da bilgisine güvendiğimiz Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Aslı Sarandöl’den bize destek olmasını istedik. Yaşanan tüm aksilikler ve de acemiliklere rağmen 16 Aralık akşamı bizi “Cinsel Kimlik Oluşumu” konusunda bilgilendirdi. Beklediğimiz katılımı göremesek de gelen topluluktan aldığımız geri bildirimler mutluluk vericiydi.

Aldığımız olumlu geri bildirimlerle standlarımızı sene içinde bol bol açmayı ve de HIV/AIDS ve Üreme Sağlığı ile ilgili küçük çalışma grupları oluşturup diğer fakülteleri bilgilendirmeyi planlıyoruz. Seneye de farklı sorunlar, farklı konularla yepyeni panelimizi daha bir tecrübe kazanmış halde yineleme isteği içindeyiz. Önümüzdeki dönemin pozitif bir dönem olması dileğiyle….

Çağseli Özgün