Skip to content Skip to footer

Müjde FM – İlk Haber Programındaydık…

26 Kasım 2010 tarihinde Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek Müjde FM’e İlk Haber programına telefon bağlantısı ile konuk oldu. Derneğin kuruluş amacını ve faaliyetlerini anlattıktan sonra dinleyicileri doğru zamanda HIV testi yapılmasının önemi hakkında bilgilendirdi. Korkmadan ve anonim olarak gidebilecekleri test merkezlerinin iletişim bilgilerine www.pozitifyasam.ajans.devadresinden ulaşabileceklerini söyledi ve teste yönlendirdi.

Power FM’de Dünya AIDS Günü’nü konuştuk…

1 Aralık 2010 tarihinde Dünya AIDS Günü olması nedeniyle günün ilk saatlerinde Power FM’e konuk olan Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Poliklinikleri Proje Koordinatörü Cenk Soyer; HIV ve AIDS’in farkı ile bulaş, bulaşmama yolları ve mevcut ilaç seçenekleri ile kronik bir durum olduğu konusunda bilgilendirme yaptı.

Hareketli müziklerinde yer aldığı programda; tüm dünyada eş zamanlı olarak düzenlenen Dünya AIDS Gününün anlam ve önemi aktarıldıktan sonra Türkiye genelinde 30 ilde etkinliklerin düzenlendiği bilgisi verildi.

İstanbul Eczacı Odası Radyosu Radyo Havan’daydık…

Pozitif Yaşam Destek Merkezi koordinatörü Yasin Erkaymaz Radyo Havan’da “Ayda Bir” Programının Canlı yayın konuğu oldu.

Programın yapımcısı ve sunucusu Mustafa Turunç ile 2 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiğimiz programda; genel boyutları ile HIV/AIDS konuşuldu. Mustafa Turuç’un Türkiye de HIV/AIDS, korunma yolları, tedavi yöntemleri ve HIV/AIDS konusunda medyada kullanılan terminolojinin düzeltilmesi ile ilgili sorularını yanıtlayarak, HIV/AIDS’e ilişkin politikaları, toplumun konuya nasıl yaklaştığı ile ilgili durumu paylaşarak HIV/AIDS ile yaşayan kişi ve yakınlarına hizmet veren Pozitif Yaşam Derneği’ nin tamamlanan projeleri ve süregelen projeleri anlatarak dinleyenleri bilgilendirdi.

Açık Radyo’daydık…

3 Aralık 2010 Cuma günü Açık Radyo’da yayımlanan “Önce Sağlık” programının konuğu Pozitif Yaşam Derneği üyesi Sosyolog Pınar Öktem idi.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Hasan Meriç, İstanbul Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Badur ve İstanbul Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim görevlisi Prof.Dr. Betigül Öngen’in hazırlayıp sundukları programda; Pozitif Yaşam Derneği ve çalışmaları aktarıldı.

Program konuğu Pınar Öktem dünyada sabitlenen ancak Türkiye’de hala artan HIV/AIDS vakalarına değinildi.Damgalanma ve ayrımcılığın nedenleri ile sonuçları üzerine konuştuktan sonra HIV ile yaşayan kişilerin yaşadıkları hak ihlalleri örneklendi. Kadınlar ve diğer incinebilir grupların ele alındığı programda HIV/AIDS’in tüm dünyada İnsan hakları bağlamında ele alındığı vurgulandı.