Skip to content Skip to footer

TOG), Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMISC) , Habitat için Gençlik ve Kent Konseyi Gençlik Meclislerinin organizasyonları ile Türkiye genelinde 30 ilde 55 kurum ve kuruluşun desteği ile etkinlikler düzenlendi.
Adana

 • Adana Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Adana Gençlik Merkezi ortaklığında bilgilendirme stantları kuruldu. Ardından Çukurova TURKMSIC ve gençlik meclisi tarafından, Çukurova Üniversitesi’nde bilgilendirme çalışması yapıldı.

 Afyonkarahisar

 • Afyonkarahisar Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 1 Aralık’ta, Uzman Dr. Berna Bozca tarafından gençlere HIV/AIDS konulu seminer vererek, bilgilendirme çalışması yaptı.

Ankara

 •  Etimesgut Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerinin çalışmaları sonucu, Etimesgut Anafolu Lise’sinde Uzm. Dr. Günay Kaya eşliğinde 200 gence HIV/AIDS konulu seminer verildi. Ayrıca eş zamanlı olarak Kent Konseyi binasında bilgilendirme standı kurularak, gün boyunca bilinçlendirme çalışması yapıldı.

Antalya

 • Akdeniz Toplum Gönüllüleri ve TurkMSIC Örgütlenmesi ile 1 Aralık’a dikkat çekmek ve etkinliğe katılım sağlamak amacıyla okulun traktörü süslenerek okulda tur atıldı. Tramvay yolu ve Cumhuriyet Meydanı arasında sloganlarla yürüyüş yapıldı ve halka broşür ve rozet dağıtılarak bilgi verildi. Yürünen yol boyunca stickerlar etrafa yapıştırıldı. Yürüyüşün sonunda meydanda oturuldu ve günün önemini belirten bir metin okundu.

Akşamüzeri Halk Sağlığı Uzmanı Mehtap Hoca ile 1 Aralık HIV/AIDS Günü adına kampüste bir seminer düzenlendi ve kondom dağıtıldı.

Artvin

 • Artvin/Arhavi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, lise öğrencilerine, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve Arhavi Milli Eğitim Şube Müdürü Nizamettin Yılmaz’ın katılımıyla, Dr. Çiğdem Oruç tarafından HIV/AIDS konulu seminer verildi. Aynı zamanda, Çoruh Üniversitesi, Arhavi Meslek Yüksek Okulunda kurulan standlarla üniversite Öğrencilerine ve şehir içinde halka materyal dağıtımı yapıldı.

Aydın

 • 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde Kuşadası Kent Konseyi Gençlik Meclis üyeleri, saat 10:30’da başlatılan bilgilendirme çalışmalarının ardından Adnan Menderes Üniversitesi’nde stant açarak, gün boyunca öğrenciler için bilgilendirme çalışması yaptı.

Bursa

 • Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından Stant çalışması gerçekleştirildi ve bilgilendirmenin ardından kişilerin yakalarına kırmızı kurdele takıldı.
 • Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinlikleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde bilgilendirme standı açtı ve ardından Kültür Merkezi içinde gerçekleşmekte olan 2 eğitime konuk olunarak bilgilendirme çalışması yapıldı.
 • TurkMSIC alt komitelerinden biri olan SCORA her sene olduğu gibi bu sene de 1 Aralık’ta insanları HIV/AIDS konusunda bilgilendirmek ve de bilinçlendirmek için rengarenk aktiviteler düzenledi.  13-14-15 Aralık 2010 tarihlerinde okulun amfilerinde bilgilendirme standı açıldı. Pozitif Yaşam Derneği’nin sağlamış olduğu broşür, afiş, döviz, sticker ve rozetlerle süslendi. hazırlanan diğer afişlerle ve de kondomlarla tıp öğrencilerinde bir farkındalık yaratmayı ve onların bilinç düzeyinin arttırılması hedeflendi.

16 Aralık 2010 tarihinde bir de panel düzenledik. Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek HIV/AIDS konusunda öğrencileri bildirirken, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Aslı Sarandöl’de “Cinsel Kimlik Oluşumu” konusunda sunum yaptı.

Çanakkale

 • Çanakkale TOG; 1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezinde, HIV/AIDS hakkında bilgi vermek amacıyla ÇOMÜ Araştırma Hastanesi doktorlarından Yrd. Doç. Dr. Alper Şener ve Yrd. Doç. Dr. Servet Özden Hacıvelioğlu konferans verdi. Aynı gün sokaklara çıkarak HIV ve AIDS hakkında yanlış bilinenler için Pozitif Yaşam Derneği ile hazırlanan ortak basın açıklaması ve El ele kurdele etkiliğini yapıldı. Açıklamadan sonra bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

2 Aralık günü Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi’nde bilgilendirme standı açıldı. “Philadelphia” film gösterimi yaptık.

Denizli

 • Denizli Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından 1 Aralık’ta Çınar Meydanı’nda bilgilendirme stantları açıldı. Ardından, Sosyal Hizmetlerden gelen yoğun talebe istinaden 13- 18 yaş arası Yetiştirme Yurdu fertlerine, Pamukkale Üniversitesi Mikrobiyoloji Ana bilim başkanı Hüseyin TURGUT tarafından verilen bilinçlendirme eğitim semineri ile katılımcılara üreme sağlığı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar çerçevesinde AIDS ile mücadele eğitimi verildi.

Düzce

 • Düzce Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Düzce Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü öğrencileriyle ortaklaşa stand açarak bilgilendirme çalışması yaptı. İstanbul Caddesi ve Spor Sokak üzerinde broşür dağıtımı, afiş asımı ve isteyenlere kırmızı kurdeleler takıldı. Yerel Basın da yapılan bilgilendirme çalışmasıyla ilgili olarak röportaj yapıldı.

Edirne

 • Edirne Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından, 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde, kent merkezinde afişlemeler yapıldı. Ardından, Tıp Fakültesi Uluslar arası Öğrenci Derneği ile ortaklaşa olarak, kent merkezine bilgilendirme standı kuruldu ve materyaller aracılığıyla çevredekiler bilgilendirilerek, kondom dağıtımı yapıldı.
 • Trakya Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu1 Aralık Dünya AIDS günü ile ilgili yapılacak olan etkinliklerini 6 Aralık pazartesi günü gerçekleştirdi. Öncesinde ise 4-5 Aralık günlerinde HIV/AIDS üzerinde yoğunlaşılarak üreme sağlığı ve cinsel sağlık eğitimi verildi.

En işlek cadde olan Saraçlar caddesine stant açıldı. Güvenli cinsel ilişki için kondom kullanımını önererek kondom verildi. Üzerlerinde t-shirtler, ellerinde kurdeleler ile cadde üzerinde yürüyüp insanlara kurdelanın anlamını bilip bilmediği soruldu. Fikirleri aldıktan sonra ne anlama geldiğini ve HIV/AIDS’i anlatarak yakalarına kurdela takıldı. Ellerde dövizleri tutup cadde üzerinde yürüyüş yapıldı ve genç yaşlı herkesin dikkatleri çekildi.  Türkan Sabancı Gösteri Merkezinde HIV/AIDS ile ilgili çeşitli istatiki bilgiler verildikten sonra film gösterimi yapıldı. Etkinlik ile 300 -400 kişiye ulaşıldı.

Eskişehir

 • Eskişehir Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından, yerel paydaşlardan Osmangazi Gençlik Danışma Birimi, Toplum Gönüllüleri, Pozitif Yaşam Derneği ve Mor El ortaklığında renkli etkinlikler gerçekleştirildi. Eskişehir OGÜ ve Anadolu Üniversitesi’nin kampüslerinde, kent merkezindeki Kanatlı AVM’nde ve Adalar Migros önünde stand çalışmaları gerçekleştirildi. Ardından yapılan yürüyüşten sonra basın açıklaması gerçekleştirildi. 2 Aralık’ta da Tansit Film gösterimi ve çözümlemesi gerçekleştirildi.
 • 1 Aralık’ta ise Gençlik Danışma Birimi’nin her yıl rutin olarak yaptığı etkinlikler bu yıl daha büyük farkındalık yaratabilmek ve daha çok seslerini duyurabilmek için ESOGÜ GEDAB, ANADOLU ve OSMANGAZİ TOG, Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve MOREL bir araya gelerek bu etkinlikleri gerçekleştirdi.

Gençlik Danışma Birimi 30 Kasım 2010’da Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kampüsünde 4 fakülte önünde bilgilendirme stantları açtı. Adalar Migros önünde, Kanatlı AVM’de, Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi kampüslerde ve Neo AVM’de açılan stantlarda HIV/AIDS bilgilendirmeleri yapıldı.

Hamayolu’dan Adalar’a kadar Pozitif Yaşam Derneği’nden gelen afişler ktek tek bağırarak okundu. Adalar’da basın toplantısı gerçekleştirildi. Yerel gazete ve televizyonlardan gelen basın görevlilerine 1 Aralık’la ilgili açıklamalar yapıldı. 1 Aralık gecesi Up&Down’da bilgilendirme yapıldı ve kondom dağıtıldı.

2 Aralık 2010 Perşembe günü saat 18:30’da Kent Konseyi salonunda “Philadelphia” film gösterimi yapıldı.

Gaziantep

 • Gaziantep Gençlik ve Kültür Evi tarafından 1 Aralık’ta SankoPark’ta bilgilendirme standı açarak burada video gösterimi gerçekleştirdi. Ardından kırmızı kurdele şeklinde bir mesaj panosu oluşturularak, standa gelenlerin konu ile ilgili fikirleri alındı.

Gökçeada

 • 1 Aralık Günü okul içerisinde stand açıp, Pozitif Bak! rozeti, broşür ve Kırmızı Kurdeleler dağıldı. Standa gelenlere etkinlikten bahsederken, aynı zamanda öncesinde Üreme sağlığı Akran Eğitimine katılan gençler HIV ve CYBE’ler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. AIDS’le ilgili çeşitli kurumların hazırladığı bilgilendirici videolar gösterildi.

1 Aralık Akşamı Gökçeada MYO Çok Amaçlı Salonunda yaklaşık 200 kişinin katılımıyla önce Transit filmi izlendi. Film sonunda atölye çalışması yapılarak katılımcılara HIV konusunda bilgilendirme yapıldı. Atölyenin hemen arkasından Club Shine On’da parti gerçekleştirildi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı parti sırasında mekandaki plazmada yine HIV/AIDS’le ilgili tanıtım videoları dönerken yine broşür, pozitif bak rozeti, kırmızı kurdele ve kondom dağıtıldı.

Mandalina Kabukları isimli HIV/AIDS’le ilgili kısa filmin gösterimi ve arkasından da filmin yönetmeni Mehmet İnan’la söyleşi gerçekleşti.

İstanbul

 • 1 Aralık Dünya AIDS gününde HIV/AIDS’e ve HIV pozitif insanların sorunlarına ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla; Galatasaray Meydanında Enf. Uzm. Muzaffer Fincancı, Dr. Gökhan Yıldırımkaya ve Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü’nün konuşmaları ile basın açıklaması yapıldı.

HIV/AIDS’i sembolize eden devasa Kurdele Kadın performansının yanı sıra tahta bacaklar, pandomima, jonglör ekibi Sambistanbul perküsyon grubunun neşeli ritimleri eşliğinde Taksim Meydanı’na kadar kortej halinde yürüdü. Yürüyüşe sanatçı Arzu Yanardağ, Deniz Türkali, Önder Bora ve yazar Yıldırım Türker ve Kürşad Kahramanoğlu katıldı.

Yüzlerce kişinin HIV’in sosyal ilişkilerle bulaşmayacağına dikkat çekmek amacıyla, Taksim Meydanında el ele tutuşarak oluşturduğu kurdele şekli ilgi çekti. Yürüyüş boyunca çekilen fotoğrafların arkasına karar vericilere yönelik talepler yazıldı ve renkli mandallarla panoya asıldı.

1 Aralık Dünya AIDS Gününde İstanbul’da gündüz gerçekleştirilen şenlikten sonra akşam 19.00 – 21.00 saatleri arasında iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğaz KöprüsüHIV ve AIDS’e dikkatleri çekmek amacıyla kırmızı ışıklandırıldı…

İzmir

 • Pozitif Yaşam Derneği İzmir Destek Birimi, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TurkMSIC, Engelsiz Sanat Derneği ve Y-PEER Türkiye ile 1 Aralık günü saat 14:00 de Cumhuriyet meydanında basın açıklamasıyla başlayan yürüyüş,  Alsancak Gündoğdu meydanına kadar sürdü.  Gerek yürüyüşe katılan Sivil Toplum Örgütü temsilcileri gerekse bizlere destek veren İzmir halkı ile  “POZİTİF BAK! HIV HEPİMİZİ İLGİLENDİRİR” mesajı paylaşıldı.

Etkinliğin akşam bölümünde; Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay SINDIR’ın desteğiyle Bornova Belediyesinin oluşturduğu konser alanında çeşitli müzik, dans ve ritim grubu gençlere eğlenceli bir atmosfer sundu. Barkovizyon ekranında HIV ve AIDS ile ilgili mesajların sürekli döndüğü gecede, çeşitli stantlar kuruldu.

 • Aliağa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Pozitif Yaşam Derneği Eğitmeni Cem Mete’nin kolaylaştırıcılığında, Aliağa Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gençlere HIV/AIDS’ten korunma yolları ve mücadele yöntemlerini slayt gösterimi şeklinde eğitim gerçekleştirildi.

Kocaeli

 • Toplum Gönüllüleri Kocaeli örgütlenmesi Sabri Yalım parkında çeşitli etkinlikler düzenledi. Resim, tual çalışması, Freezing (donma) gibi uygulamaların yanı sıra Broşür, rozet dağıtımı, gazete küpürleriyle bilgilendirme yaparak kurdela ve balon dağıttı.

Konya

 • 13 Aralık 2010 tarihinde TurkMSIC Meram YK Dünya AIDS Günü etkinliklerinde. Pozitif Yaşam Derneği iletişim sorumlusu Çiğdem Şimşek’in katılımı ile fakültede Mandalina Kabukları sunumunu gerçekleştirdi.

Kütahya

 • Kütahya Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından organize edilen seminer öncesinde katılımcılar HIV/AIDS konusunda bilgilendirildiler. Ardından Dumlupınar Üniversitesi’nde öğrenciler için bilgilendirme stantları açıldı ve üniversitenin birçok yeri broşür ve stickerlarla süslendi.

Mardin

 •  Mardin’de 1 Aralık çalışmaları 1 hafta erken başladı ve bu süreç içerisinde, Mardin Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından Mardin’de bulunan STK’lar teker teker dolaşılarak bilgilendirme yapıldı. Aynı zamanda Mardin Gençlik Merkezi ve Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nde de gençlere bu hafta boyunca bilgilendirme çalışması yapıldı.

Mersin

 • Mersin Toplum Gönüllüleri 1 Aralık günü Mersin Forum alışveriş merkezi’nde etkinlik yaptı. Alışverş merkezi’nin en işlek yeri olan köprü üzerinde gerçekleşen etkinliğe yaklaşık 25 kişi katıldı. Etkinliğin yapıldığı yere bir stand kuruldu. Stantta bilgilendirme broşürleri,stickerlar ve afişler bulunuyordu. Diğer kişiler Pozitif Yaşam Derneği’nden gelen t-shirtler ve pankartlarla köprü üzerinde dolaşarak broşür dağıtımı kırmızı kurdela dağıttı. Bunun yanında bilgilendirme ve kondom dağıtımı da yaptılar.

Ordu

 • Ordu’da 1 Aralık etkinlikleri Kent Konseyi, Kadın Meclisi, Kadın Meclisi, Engelli Meclisi ve Yerel Demokrasi Akademisi ortaklığında gerçekleşti. Ordu Üniversitesi ve Ordu Medikal Park Hastanesi’nin de dahil olduğu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Bostancı tarafından “HIV Enfeksiyonu ve AIDS” konulu bir konferans düzenlendi. Aynı zamanda üniversitede kurulan eş zamanlı iki stantla gün boyunca bilgilendirme çalışması yapıldı.

Samsun

 • Samsun Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından, Belediye Başkanı Metin Burma’nın ve diğer kent konseyi üyelerinin de katıldığı bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı katılımcıları, ilgili materyallerle, HIV/AIDS hakkında bilgilendirildi.

Zonguldak

 • Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (Z.K.Ü) Toplum GönüllüleriKulübü ve TurkMSIC yürüttükleri ortak çalışmadaMerkez Kantin, Fen Edebiyat Kantini, İ.İ.B.F Kantini, Z.K.Ü Tıp Fak., Demirpark AVM’de etkinlikler düzenledi.

 Organizasyon öncesinde, etkinlikte faaliyet gösterecek gönüllülerle 1 Aralık öncesinde gerekli stratejiler ve takım çalışmasına yönelik fikir alış-verişinde bulunuldu.  Üniversitenin çeşitli kantinleriyle fakültelerde ve bununla birlikte şehrin en büyük AVM’sinde 1500-2000 kişiye ulaşıldı.