Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği olarak tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz. Bu fırsatla HIV ile enfekte anneler olduğu gibi HIV pozitif bireylerin de annelerinin olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Hayatlarımızın her döneminde bize güven veren ve koşulsuz seven annelerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. 

Annelerimizin fedakârlığına ve sevgisinin şifasına örnek oluşturan bu mektubu paylaşmak istiyoruz.

Ben 63 yaşında bir anneyim.5 yıl önce 32 yaşındaki kızım günden güne zayıflamaya başlamıştı. Sağlığı iyice bozulmuş, günlük ihtiyaçlarını gideremez hale gelmişti. Uzun uğraşlardan sonra hastaneye yatırabildik. Tahliller yapılıyor ama bir şey bulunamıyordu. Durumu gitgide ağırlaşıyordu. Kızım gerçekten çok hastaydı. O çaresizlik duygusunu anlatamam. Ölecek diye öyle çok korktum ki.

Bir sabah doktor kızımı odasına aldı ve “Özel olarak görüşmek istediğini” söyledi. Bir müddet sonra geldiğinde yatağına uzandı, arkasını döndü, öylece yattı. Üzüldüğünü anladım. Sonra ne olduğunu öğrendik. Tedavisi varmış. Hem üzüldüm, hem teselli buldum. Ben hastanede, babası dışarıda kızımızla severek ilgilendik çünkü kızım bizim için çok değerli.

Kısa sürede tedaviler sayesinde iyileşti.  Tedavisini hiç aksatmıyor. O günler ile kıyasladığımda kızım şu anda eskisinden bile güçlü, sağlıklı. Ve biz de onun bu halini görüp geleceğe umutla bakıyoruz.

Biz onu HIV pozitif olduğu için hiç dışlamadık. Aynı evde yaşamakla, aynı eşyaları kullanmakla kimseye bir şey bulaşmayacağını biliyoruz. Onu çok seviyoruz.”

Ayfer Yılmaz
Bir HIV pozitifin annesi