Skip to content Skip to footer

Güney Anadolu Bölgesinde bulunan 9 Gençlik Evi ve 28 Gençlik Kuruluşunun bir araya gelerek oluşturdukları sosyal ve kültürel bir aktivite olan “GAPGENÇ Festival 2011” bu sene “Gençlerin Katılımı ve Gönüllülük” teması ile 6-9 Mayıs 2011 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleşti.

İlki Mardin’de, ikincisini de Batman’da gerçekleştirilen “GAPGENÇ Festival 2011”i bu yıl; GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Türk Ulusal Ajansı, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep İl Özel İdaresi destekleri ile Gaziantep ilimizde gerçekleşti.

Bir çok sivil toplum örgütünün katıldığı festivalde, HIV/AIDS’in görünürlüğünü arttırmak,  konuşulabilir bir konu haline getirmek ve gençlerin farkındalığını arttırmak için festival boyunca İstanbul – Pozitif Yaşam Derneği ve İzmir Destek Merkezi Birimimizin çalışanları fuar alanında statlarının başındaydı.

Standımızı ziyaret eden birçok arkadaşımız, güvenli birliktelik, bulaş bulaşmama noktaları, HIV/AIDS’in tedavisi gibi konularda sordukları tüm sorulara cevap buldular. Gündüz saatlerinde birçok sivil toplum örgütünün bulunduğu fuar alanda ki stantları dolaşan festival katılımcıları, akşamları da Yabancı Değiliz, Güneşe Doğru, Gipsy Cimbalom Band, Triana Park gruplarının sahne aldığı konser alanına gelerek günün yorgunluğunu attılar. Mustafa Özarslan, Shantel, Aylin Aslım ve Hayko Cepkin ile gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler.

Bir sonraki festivalde buluşmak üzere vedalaşarak Gaziantep’ten ayrılan gençlerin,  Festival boyunca farklı şehirlerden gelen gençlerin birbirleri ile etkileşimi ve kurdukları dostluklar herkesin yüzünde tatlı bir tebessüm oluşturdu.

Yasin Erkaymaz

Pozitif Yaşam Destek Merkezi Koordinatörü


GapGenç Fest’i bir de Pozitif Yaşam Derneği (PYD) İz mir Destek Birimi çalışanı Nilay Küme’den dinleyelim:

“Pozitif Yaşam Derneği, 6-9 Mayıs 2011 tarihlerinde Antep’teydi. Bu tarihlerde “Pozitif Bak!” stickerları Antep sokaklarının en umulmadık yerlerinde karşınıza çıkıyordu.

Bazı şehirler vardır, hep özel kalır yaşamınız boyunca tıpkı bazı insanlar gibi. Sanırım Antep de benim için hep özel kalacak. Sadece mimarisi, güzel yemekleri, enfes baharatları, tadına doyulmayan fıstıkları ile değil üstelik Yasin’iyle, Cansu’suyla, Zeynep’iyle… Neden mi? Çünkü Antep benim için artık Pozitif Yaşam Derneği’nin bir parçası olmak demek.

Aslında hikâyem birçok genç ile ortak özellikler taşıyor. Ben de tıpkı her Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda gönüllülük yapan genç gibi Pozitif Yaşam Derneğini Üreme Sağlığı Cinsel Sağlık Akran Eğitimi ile tanıdım. Daha sonra ise HIV/AIDS’in yayılmasını önlemek için birçok projeye katıldım, HIV ile yaşayan insanların haklarını savundum. Şimdi ise Pozitif Yaşam Derneği İzmir Destek Birimi’nde yaklaşık 4 aydır çalışıyorum. Geçtiğimiz bu 4 ay içerisinde beni en mutlu eden çalışmalardan biri ise gençlik alanında çalışan onlarca genci bir araya getiren GapGenç Festivali’nde PYD standını Yasin ile beraber açmak oldu.

PYD içerisinde deneyimlerim gün geçtikçe artıyor, tıpkı PYD ile tanıdığım güzel insanların sayısının arttığı gibi.

Barışa, dostluğa, aydınlığa, beraber çalıştığım tüm dostlara selam olsun! Siz hep var olun!”

Nilay Küme