Skip to content Skip to footer

HIV pozitiflerin ayrımcılığa uğradığı alanlardan biri olan denizcilikte Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü olumlu bir adım attı; HIV pozitiflerin gemi adamı olabilmelerini engelleyen genelgede değişiklik yaptı. 1 Mart 2011 itibarıyla genelgede yapılan değişiklikle, HIV pozitiflerin de deniz adamı olabilmesi,  ilgili sağlık kurullarına verilen inisiyatifle kolaylaştırıldı. Bu sayede HIV pozitif bireylerin çalışma hayatında yaşadıkları zorluklardan biri de aşılmış oldu. 

14 Mayıs 2011

HIV pozitif gemi adamlarının görevlerini yerine getirmeleri için olumlu bir adım atıldı. Yenilenen yönerge ile bundan sonra HIV pozitif bireyler gemi adamı olarak çalışabilecek. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Pozitif Yaşam Derneği Kurumsal İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek; “1 Mart 2011’de yürürlüğe giren Gemi Adamları Sağlık Yönergesi (GASY) ile artık HIV pozitif bireylerin gemi adamı olarak çalışmasını engelleyen uygulamalar kaldırılmıştır” dedi. Şimşek; “Gemi adamı olmak isteyenlerin sağlık muayenesinde ‘Bağışıklılık Sistemi’ ile ilgili bölümde ilgili uzman hekim tarafından çalışabilir raporu alabilirler” dedi.

 “HIV, GEMİ ADAMI OLMAYA ENGEL DEĞİLDİR”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Deniz Gökengin;“HIV enfeksiyonu, gemi adamı olmaya engel bir durum değildir. İzlemekte olduğum HIV pozitif hastalardan biri, yıllardan beri uzak yollarda gemi adamı, bir diğeri de yat kaptanı olarak çalışmaktadır ve her ikisi de işleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Ayrıca, yaz aylarında, sağlıklarına ilişkin herhangi bir sorun yaşamadan teknelerde, hatta balık çiftliklerinde çalışan birkaç hastam da mevcuttur.” dedi ve ekledi “Gemi adamı olarak HIV pozitif olmanın tek zor yanı, uzun süre ülkeden ayrılmayı gerektiren görevlerde ilaçlara ulaşamamaktır. Ülkemizde HIV enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan ilaçlar üç ayda bir reçete edilmektedir. Üç aydan uzun süreli görevlerde, ilaç temini sıkıntı yaratmakta ve bazen hastanın tedavisine ara vermesini gerektirmektedir. Bu da hastanın sağlığını tehlikeye atan bir durumdur.

HIV POZİTİF OLDUĞU İÇİN İŞİNDEN OLMUŞTU HIV pozitif olduğu için 2006 yılında işinden çıkarılan evli ve iki çocuk babası R. S ise kendilerinden iki yılda bir istenen sağlık raporunda HIV pozitif olduğunun anlaşıldığını ve tazminatı verilerek işinden çıkarıldığını belirtti.

GEMİ ADAMI OLABİLİR BELGESİ ALABİLECEKLERİşten çıkarıldığı zaman kendisine olan güvenini kaybettiğini, çok olumsuz düşüncelere kapıldığını ve psikolojisinin olumsuz etkilendiğini dile getiren R. S,“18-20 yıllık emeğim vardı. Beni ’emekli’ etmelerini istedim ama olumlu yanıt alamadım. İlgili kurumlara başvuruda bulundum ancak bu iş dışında başka bir işte çalışabileceğim söylendi. Bu yeni uygulamayı duyunca çok sevindim. 20 senelik bir emeğim var, denizlere dönmek en büyük arzum. İşime dönmek için gerekli girişimlerde bulunuyorum. Bu uygulama bizden sonra gelecek arkadaşların yararlanabilmesi açısından da sevindirici. Derneğimize çalışmalarından dolaylı da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yeni uygulama ile Gemi adamı olmak isteyen HIV pozitifler,gemi adamı sağlık raporu veren sahil sağlık denetleme merkezlerinin GASY hükümlerine göre yetkilendirilen resmi ve özel hastane ve polikliniklere yapılan sağlık raporu başvuru öncesinde,  tedavi gördükleri kliniklerdeki enfeksiyon hastalıkları uzman hekiminden sağlık durumunun deniz hizmetine elverişli olduğunu belgeleyen  raporu yönlendirilen hastane veya polikliniğe vermeleri yeterli olacak. Sonraki aşamada, gemi adamı Sağlık Raporu Veren Sahil Sağlık Denetleme Merkezlerine ulaşan rapor sonucu ile başvuru sahipleri gemi adamı olabilir belgesi/sertifikası almaya hak kazanabilecekler.

Çiğdem Şimşek
Pozitif Yaşam Derneği
İletişim Sorumlusu

Tel    : +90-212- 288 38 83
Faks : +90-212- 288 38 84