Skip to content Skip to footer

Sadunoğlu: Hasta ve hasta yakını şikâyeti, ceza getiriyor

HASTA HAKLARI İHLALİ CEZA GETİRİYOR

Hasta Haklarını Koruma Derneği (HASTADER), 26 Ekim Hasta Hakları Günü’ne özel bir program düzenledi. Hastaların haklarının sağlanması mevcut sorun ve eksiklerin giderilmesi noktasında bilinçlendirme çalışmaları düzenledikleri ifade eden Dernek Başkanı M. Zeki Sadunoğlu, hak ihlallerinin resmi gazetede yayımlanan yönetmelik uyarınca ceza getirdiğini bildirdi.

Hastalarının mutluluğunu ve haklarını her şeyin üstünde tutan Hasta Haklarını Koruma Derneği (HASTADER), 26 Ekim Hasta Hakları Günü’ne özel bir program düzenledi. Hastaların haklarının sağlanması mevcut sorun ve eksiklerin giderilmesi noktasında bilinçlendirme çalışmaları düzenledikleri ifade eden Dernek Başkanı M. Zeki Sadunoğlu, hak ihlallerinin resmi gazetede yayımlanan yönetmelik uyarınca ceza getirdiğini bildirdi.

HASTADER tarafından 26 Ekim Hasta Hakları Günü nedeniyle Genel Başkan M. Zeki Sadunoğlu başkanlığında, kurul üyeleriyle birlikte Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesi, Bağcılar Araştırma Hastanesi, Büyükçekmece Devlet Hastanesi ve Beylikdüzü Kolan Hastanesi’ne ziyaret gerçekleştirildi. Beylikdüzü’nde gerçekleştirilen hasta ziyaretlerine Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun da katıldı.

Sadunoğlu: Hasta ve hasta yakını şikâyeti, ceza getiriyor

Sadunoğlu başkanlığında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, 2006 yılından bu yana her sene düzenlenen programlarda; en az 4 hastane ziyaret ediliyor. Hasta Haklarını Koruma Derneği Kurul Üyeleri; Sağlık Bakanlığı’na bağlı 43 devlet hastanesinde görev yapıyorlar. Hastaların şikâyet ettiği doktor, hemşire, hasta bakıcılar, suçlu oldukları takdirde önemli cezalara çarptırılıyor. Hasta ve hasta yakınlarının haklarının sağlanması, mevcut sorun ve eksikliklerin giderilmesi noktasında çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Dernek Başkanı Sadunoğlu, 26 Ekim Hasta Hakları Günü’nde ortak mesaj ve taleplerinin evrensel hukuk düzenlemelerine uygun olarak, “Hasta Hakkı”na ilişkin yasa çalışmasının yapılıp “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Yasasının” yaşama geçirilmesi olduğunu söyledi.

Uzun: Hasta, hakkını bilmeli; hak ihlâllerine karşı sessiz kalmamalı

Belediye Başkanı Yusuf Uzun; hastanedeki hastaları ve hasta yakınlarını ziyaret ederek; hem geçmiş olsun dedi hem de refakatçilerin sorunlarını dinledi. Hasta haklarıyla ilgili konuşan Uzun; “Bu konuda gelişmenin sağlanması için vatandaşın haklarını bilmesi, sürece katkı yapması, ‘hasta’ kimliği ile hak arama sürecini kullanmakta ısrarlı olması, hak ihlâllerine karşı sessiz kalmaması gerekiyor” dedi.

Hastanın hakları neler?

Sağlık hizmetlerinden adalet ve hakkaniyete uygun olarak faydalanma, bilgi isteme, sağlık kuruluşunu seçme ve değiştirme, sağlık hizmeti veren personeli tanıma, seçme ve değiştirme, öncelik sırasının belirlenmesini isteme, tıbbi gereklere uygun teşhis, tedavi ve bakımdan yararlanma, tıbbi gereklilikler dışında müdahale yasağı, tıbbi özen gösterilmesini talep etme, mahremiyete saygı gösterilmesi, hastanın rıza ve izninin aranması, tedaviyi reddetme veya durdurma, güvenliğin sağlanması, dini vecibeleri yerine getirebilme ve dini hizmetlerden yararlanma, insanlık değerlerine saygı gösterilmesi, refakatçi bulundurma hakları konuları yer almaktadır.

1998 yılında Hasta Hakları Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasından bu yana konuya dikkat çekilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmaktadır.