Skip to content Skip to footer

HIV ile yaşayanların haklarına yönelik farkındalık ve savunuculuk projemiz için Ankrada’da  TBMM ziyaretlerindeydik.  Amacı; HIV’le yaşayan kişilerin karşılaştığı ayrımcılık, damgalanma ve dışlanmaları azaltma konusunda sivil toplum kuruluşlarının, kamu kuruluşlarının ve parlamento üyelerinin farkındalığını arttırmak, bu konuda toplumsal sorumluluk geliştirme olan projemiz kapsamında Kasım ayı başında Meclis’te her partiden pek çok milletvekiliyle ve milletvekili danışmanı ile görüştük. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit’in daveti ile Komisyon’a bir sunum yaptık.  Aynı zamanda İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül’ün daveti üzerine Sayın Üskül’ü makamında ziyaret ettik.

ANKARA İZLENİMLERİ

Pozitif Yaşam Derneği, 1-4 Kasım tarihleri arasında ve 11 Kasım’da yürütmekte olduğu “HIV ile yaşayan insanların haklarına yönelik farkındalık ve savunuculuk projesi” nedeniyle Ankara’da önemli ziyaretler gerçekleştirdi. Derneğimizi temsilen, derneğimizin iletişim sorumlusu Çiğdem Şimşek, gönüllülerimizden sosyolog Pınar Öktem ve Proje koordinatörü Murat Köylü pek çok önemli kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütü yetkilisi ile görüşmeler yaptı.

UNAIDS Türkiye Program Yöneticisi Ela Aktürkoğlu ve Avrupa Birliği Sivil Toplum ve Demokratikleşme Sektörü Yöneticisi Karolina Hanson ile proje süreci ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. Ayrıca, İnsan Hakları Ortak Platformu Sözcüsü Feray Salman ile görüşen PYD, “HIV/AIDS Kanun Tasarısı” için İHOP’un paydaşlarından da destek almayı ve İHOP tarafından hazırlanmış Ayrımcılık Kanun Tasarısı deneyiminden yararlanarak bir sivil toplum örgütleri ile bir eşgüdüm ve ortaklık yaratmayı hedefliyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi’nden Hasan Saim Vural ile projeyi ve ulusal/uluslararası HIV/AIDS durumunu tartıştık. Önümüzdeki aylarda üniversitede HIV/AIDS ile ilgili toplantılar düzenlemeyi amaçlıyoruz. Bu toplantılar özellikle üniversitenin Siyasal Bilgiler, İletişim ve Hukuk Fakülteleri’ne yönelik olacak. Bu, geleceğin kamu görevlilerine, medya çalışanlarına ve akademisyenlerimize ulaşmak ve onların değerli görüşlerini almak için önemli bir adım.

Gelelim TBMM ziyaretlerine. İlk olarak, proje ortağımız Yasama Derneği (YASADER) yetkilileri İrfan Neziroğlu, Habip Kocaman ve Müberra Algan’a ve diğer TBMM çalışanlarına büyük bir teşekkürü borç biliyoruz. Kendilerinin kolaylaşıtırıcılığında TBB ziyaretlerimizin beklediğimizden de etkili gerçekleştiğini gördük. “Nasıl HIV statüsünün politik bir angajmanı yoksa, dernek olarak bizim de olmamalı” şiarı ile; Meclis’imizde yer alan pek çok politik partiden milletvekillerimizi ve milletvekili danışmanlarımızı makamlarında ziyaret ettik. Görüştüğümüz partiler: AKP, CHP, MHP, BDP ve DSP.

Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı AK Parti Milletvekili Güldal Akşit bizi makamına davet etti. Kendisi ile yaptığımız görüşme son derece olumlu geçti ve bizleri KEFEK’e bir sunum yapmaya davet etti. Bu bizim için altın bir fırsattı ve 11 Kasım günü Ankara’ya bir kere daha giderek, kendisinin ve pek çok Komisyon üyesi milletvekilimizin nezdinde bir sunum gerçekleştirdik. Bu sunum sırasında CHP milletvekilleri Canan Arıtman ve Nevin Gaye Erbatur ile karşılaşma fırsatını yakaladık. Nevin Gaye Erbatur birkaç ay önce 5 adet soru önergesi verdi. Bununla birlikte, Nevin Gaye Erbatur öncülüğünde 24 adet CHP milletvekili 1,5 ay önce meclise HIV/AIDS ile ilgili bir araştırma önergesi verdiler. Nevin Gaye Hanım’a ve diğer milletvekillerimize tekrar teşekkür ederiz.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu (İHİK) Uzmanları Zeynep Duran ve Emrah Biçer’I ziyaret ederek onlarla HIV ile yaşayan insanlarımızın yaşadığı hak ihlalleri konularında bilgiler paylaştık. Kendileri çok yakından ilgilendiler ve bizleri çok mutlu eden bir olaya önayak oldular: Ertesi gün sabahı İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül bizleri makamına davet etti ve böylece kendisi ile yine bizlere umut aşılayan son derece mutluluk verici bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmenin bilgisi Resmi Gazete’de de, Meclis TV’de de, hem de Sayın Zafer Üskül’ün tarafından verildi! İHİK de bizden başvurular bekliyor!

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti milletvekili Cevdet Erdöl’ü de makamında ziyaret ettik. Sayın Cevdet Erdöl de bizleri çok mutlu eden bir öneride bulunarak, 1 Aralık Günü’nde Komisyon’a bir sunum yapabileceğimiz belirtti. Bu sunumu derneğimizin gönüllülerinden Pınar Öktem gerçekleştirecek.

Diğer bir Komisyon görüşmemiz de Dilekçe Komisyonu ile oldu. Komisyon’un Yasama Uzmanı Sayın Kadir Aktaş ile yaptığımız samimi toplantı sonucunda Dilekçe Komisyonu’nun da kapılarının bizler, yani HIV/AIDS konularına duyarlı olan herkes için sonuna dek açık olduğunu öğrendik. Demek ki, artık top bizde! Bu görüştüğümüz üç önemli komisyon için de böyle.

Başvurularımızı, şikayet ve isteklerimizi TBMM’ye iletmenin en etkin yollarından birisi Komisyonlar ise, diğeri de tek tek milletvekillerimiz ile ilişki ve iletişim içinde olmak. Ziyaret ettiğimiz AK Parti milletvekillerinden Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi  Kemalettin Yıldız bizler için son derece önemli ve HIV ile yaşayanların sorunları ile son derece ilgili. Kendisi 1 Aralık 2009’da Meclis’te Dünya AIDS Günü nedeniyle bir konuşma da yapmıştı.

CHP milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Sacid Yıldız da bu sene aynı gün nedeniyle TBMM’de bir konuşma yapacak. Ayrıca kendisi TBMM’ye HIV/AIDS ile ilgili soru önergeleri de vermeye hazırlanıyor.

AK Parti milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği üyesi Öznur Çalık da, son derece yakın ve ilgili milletvekillerimizden. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyeleri Ak Parti milletvekili Cafer Tatlıbal’ı da ekleyelim. Ayrıca, CHP Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Tekin Bingöl’ü unutmamalıyız. Kendisini CHP Genel Merkezi’nde, daveti üzerine ziyaret ettik ve kendisinden çok güzel destek mesajları ve öneriler aldık!

Tabii ki Milletvekili Danışmanları’mızı unutmamalıyız. Parlamenter Danışmanları Derneği ile son derece önemli bir toplantı yaptık. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Necip Yüce ve Genel Sekreter Gül Demirbaş Savaş ile. Kendileri çok sıcak, çok ilgili ve ortak çalışmalar yapma yanlısı bir görünüm sergilediler. Belki bütçe görüşmelerinden sonra, yani Ocak ya da Şubat 2011’de TBMM’de birlikte bir panel düzenlenecek. Kendileri ayrıca bizi şu an komisyonda olan Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun hakkında uyararak bilgilendirdiler ve HIV/AIDS açısından gözden geçirebileceğimizi söylediler. Biz de bunu Danışmanlar Kurulu gündemimize aldık.

Bu isimler dışında AKP, CHP, MHP ,BDP ve DSP’den pek çok değerli milletvekili danışmanımız ile görüşüldü. Hepsi de konuya son derece duyarlı ve ilgili. Tabii ki bu ilgiyi, hatta tüm bu görüşmeleri vee ilişkileri HIV/AIDS ile yaşayanlar adına somut kazanımlar haline getirmek en önemli amacımız olmalı. Bu da en çok bizlerin görevi. Yapıcı mücadeleye ve dayanışmaya devam!