Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ VE DESTEK MERKEZİ FAALİYETLERİ (TEMMUZ 2015)

Temmuz ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 11 kişi telefonla, 24 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 35 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 30 kişi yüz yüze, 173 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 203 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 62 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni ve eski danışanlarımız arasından 1 kişiyi psikolojik destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 35
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 203
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 62
Hastane / Hekim Görüşmeleri 41
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 1

Haziran ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin enfeksiyon bölümlerine 8 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktor ile randevu zorlukları yaşadıkları için 32 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Dokunduğumuz Hayatlardan Bazıları…

  • Özel bir hastanede doğumuna çok az süre kalan bir HIV pozitif bir annenin doğum sonrasında bebek için kullanılması gereken profilaksi (önleme) şurubunun temin edilmesini sağladık.
  • Türkiye de kayıt dışı olarak bulunan ve henüz tedaviye başlamayan bir danışanımızın direnç testini yaptırmak için iletişimde olduğumuz doktorlar ile görüşerek ücretsiz olarak direnç testinin gerçekleştirilmesini sağladık.
  • SGK’sında yaşadığı sorunlar nedeniyle ilaçlarında açık oluşan bir danışanımızın tedaviyi aksatmaması için, diğer danışanlarımızın derneğe bağışladığı ilaçlardan ilaç eksiklerini tamamlayarak tedavi sürekliliğine katkı sağladık.
  • Türkiye da kayıt dışı bulunan kendisi ve 4 yaşında ki oğlu pozitif olan danışanlarımızın testlerini Gelişim Laboratuarlarının desteği sayesinde ücretsiz olarak yapılmasını sağladık. İnsanı İkamet alması konusunda Göç idaresi ve Yabancı Şube de yürütecekleri evrak işlemleri ile ilgili bir süredir destek oluyorduk.Uzun bir sürecin sonunda İnsani İkamet teskeresini alan danışanımız GSS (Genel Sağlık Sigortası) başlatmak üzere başvuruda bulundu. Anne ve küçük kardeşimiz sosyal güvenceye ulaşması ile ilgili süreci takip etmeye devam ediyoruz.
  • Türkiye’nin küçük bir ilinde cezaevinde bulunan HIV pozitif bir arkadaşımız ile mektuplaşmaya başladık. Kendisinin hapishane sürecinde maddi manevi desteğe ihtiyacı olduğunu iletişimde olduğumuz grup, stk lar ve diğer danışanlarımız ile paylaştık. Gelen bağışlar ile kendisine bir miktar maddi destek de bulunduk.  Hapishane sürecinde yaşadığı ayrımcılık ile ilgili süreçte avukat desteği sağlamak içinde çaba sarf etmeye devam ediyor.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Temmuz ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 11 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 11 Kişiden bu ay tanı alan olmadı. Bugüne kadar 73 kişinin test olduğu projede 12 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinde yararlanmaya başladılar.

 

KATILDIĞIMIZ TOPLANTI VE DİĞER ETKİNLİKLER

· Gilead Sciences Türkiye İle Bilgi Paylaşım Buluşması

Bu zamana kadar bir çok çalışmalarımıza destek vererek HIV pozitifi kişi ve yakınlarının hayatlarına katkı sağlayan Gliead Firmasının temsilcileri ile önümüzdeki süreçte yapacağımız projeler, destek merkezimizin faaliyetleri, Türkiye’ de HIV ile yaşayanların sorunları ve çözüm önerilerimiz ile ilgili verimli bir buluşma gerçekleştirdik.

Dernek başkanımız, yönetim kurulu üyemiz ve destek merkezi çalışanımızın katıldığı toplantı ilerleyen süreçte yapacağımız çalışmaların genel taslaklarını oluşturmamız açısından büyük katkı sağladı.

· IAS2015 Vancouver Kanada AIDS Konferansındaydık

2010 yılında katıldığımız Viyana konferansından bu yana ilk kez  Dünya çapında bir AIDS konferasında temsil edildik, İnternational AIDS Society tarafından düzenlenen, yılın en büyük AIDS konferasında derneğimizi IAS tarafından tam bursla desteklenerek davet edilen aktivist Arda Karapınar temsil etti.

Komite bşaşkanlığını aynı zamanda IAS Başkanı olan Chris Bayrer’in, başan yardımcılığı ve lokal başkanlığını Kanada’nın HIV konusundaki öncü doktorlarından Julio Montaner’in yürüttüğü bu önemli konferansta HIV ile yaşayan kişiler, bilim insanları ve diğer paydaşlarla birlikte HIV/AIDS alanında yapılan çalışmalar ile son bilimsel gelişmeler paylaşıldı.

HIV konusunda hayli önemli gelişmeler, yeni ilaçlara ilişkin çalışma sonuçları ve Dünya Sağlık Örgütü gibi otorite kurumların yeni tedavi kılavuzlarının duyurulduğu oturumlara katılan temsilcimiz, bunun yanı sıra Türkiye’deki güncel durum, sorunlar ve Pozitif Yaşam Derneği’nin yürüttüğü çalışmalarla ilgili görüşmeler de yürüttü.  Konferans bitiminde International AIDS Society Başkanı Chris Bayrer ile de bir görüşme gerçekleştiren Karapınar bu görüşmede, daha önce İstanbul’da yapılması planlanan Uluslararası AIDS konferansı ve önümüzdeki yıllarda yine İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan bölgesel konferans ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Ayrıca, yakın zamanda başlaması planlanan Tedavi Okuryazarlığı projemiz için de komünite temsilcileri ve deneyimli eğitmenlerle temaslar kuran temsilcimiz, konferans taleplerinin politik çıktıları olan Kanada Deklarasyonu metninin oluşum sürecine de katılarak Türkiye’de yaşayan tüm HIV Pozitifler ve Pozitif Yaşam Derneği adına imzaladı.

Kaynak linkler;

Kanada Deklarasyonu

Vancouver mutabakatı

IAS 2015 Ana sayfası

IAS 2015 oturumlarının Youtube kayıtları

·Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) Üreme Sağlığı Çalışma Kolu olarak  30 Eylül – 2 Ağustos 2015 tarihleri arasında I.SCORA Yaz Kampı gerçekleştirdi.

HIV/AIDS oturumu için Pozitif Yaşam Derneği’ni temsilen konuşmacı olarak derneğimizde iletişim sorumlusu olarak çalışmış olan arkadaşımız ve gönüllümüz Çiğdem Şimşek katıldı.Eğitime katılan katılımcıların tamamının tıp fakültesi öğrencisi olmasına rağmen, aktif ve dikkat çekici sunumuyla Çiğdem Hanım katılımcıların beğenisini kazandı. Bilinen ve bilinmeyen belki de en önemlisi yanlış bilinen konularda katılımcıları aydınlatarak Tıp öğrencilerinde HIV/AIDS konusunda farkındalıklarını arttırdı. Bu sayede HIV/AIDS farkındalığında bir kez daha önemli bir katkı sağlamış olduk

HIV/AIDS oturumuna katılan Türk Tıp Öğrencileri Birliği katılımcılarından aldığımız geri bildirimleri sizle paylaşmak istiyoruz:

*  AIDS sunumunun sıkıcı olacağını düşünüyordum ancak en çok ondan keyif aldım. Yararlı ve verimli bir gündü.

*  HIV/AIDS oturumu bana çok şey kattı, güzel bir sunumdu.

*  Pozitif Yaşam Derneği’nden gelen Çiğdem Hanım çok iyi bir konuşmacı, bu tür eğitimlerde hep onun katılımı güzel olur.

*  HIV ve AIDS’i bu konunun savunuculuğunu yapan birinden dinlemek, öğrenimini görmüş olmama rağmen HIV hakkında farkında olmadığım bir çok şeyin olduğunu görmek, bu konu hakkında bilinçlenmek gayet güzeldi.

*  HIV/AIDS hakkında bilimsel olarak yeni öğrendiğim çok fazla bilgi olmadı, ama Çiğdem Hanım’ın HIV pozitif kişilerin öykülerine yer verdiği bölümler ile ve özgüven dolu sunumu bakış açımı fazlasıyla değiştirdi.

DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

· Şişli Belediyesi ve Pozitif Yaşam Derneği Buluşması

HIV farkındalık çalışmalarına yerel yönetimlerin desteğini sağlamak adına Şişli Belediyesi Başkan Danışmanı Boysan Yakar ile toplantı gerçekleştirdik.

Görüşmeye Pozitif Yaşam Derneği’ni temsilen Dernek Başkanı Mehmet Omay ve Yönetim Kurulu üyesi Canberk Harmancı katıldı.

Toplantıda Pozitif Yaşam Derneği ve faaliyetleri hakkında bir bilgilendirme yapılmasının ardından, Türkiye ve özellikle İstanbul’daki HIV artışı, ayrımcılıklar, hak ihlalleri, mücadele alanları, öncelikli ve uzun vadeli yapılması gerekenler hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Belediyeyle ortak yürütülebilecek faaliyetler hakkında fikir alışverişi yapıldı. Önümüzdeki dönemde belediye bürokratlarıyla tekrarlanacak olan toplantılarda somut faaliyetlerin daha da netlik kazanacak. HIV/AIDS’e dair doğru bilgilendirme, yanlış bilgilerden kaynaklanan ön yargılarla mücadele adına Şişli Belediyesi’ne ait bilboardların kullanımı üzerine fikir birliğine vardık.

· LGBTİ Alanında HIV/AIDS Farkındalığı Arttırma Faaliyetleri

Yürüttüğümüz LGBTİ HIV Testi kampanyası broşürlerimizi ve posterlerimizi mekanlara dağıtmaya devam ediyoruz.

LGBTİ çevresinde test alışkanlığının ve güvenli cinsel temas ile ilgili alışkanlığın artmasını sağlamak için mekan ziyaretlerimizi önemsiyoruz. Belirli mekanlara düzenli ziyaretlerimiz devam ediyor. HIV/AIDS konusunda sizde işletmenizde farkındalık yaratmak ve bireyleri test olmaya teşvik etmek isterseniz gerekli materyallerin tarafınıza ücretsiz ulaştırılması için [email protected] adresine mail atarak talep de bulunabilirsiniz.

·Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 8 Temmuz 2015 tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. Katılımın her geçen gün arttığı ve sadece kadın danışanlarımıza yönelik bu toplantılar kişilerin HIV süreci ile uyumlu yaşamaları, çevrelerinde konuşamadıkları bu durumu normalleştirme süreçlerine büyük katkı sağlıyor. 15 Kişinin katılımıyla kadın kadına gerçekleşen bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.

·Sohbet Toplantısı

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu sohbet toplantılarımız devam ediyor. Temmuz ayı sohbet toplantımız ayın son Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleşti. Yaklaşık 40 katılımcı ile gerçekleşen toplantısında destek merkezi danışmanlarımız ve yönetim kurulu üyesinden arkadaşlarımızda bulundu. Tedavi devamlılığı, ilaç kullanımı, yasal haklar ve sorumluluklar, güvenli cinsel temas gibi konularda fikir alışverişinin yapıldığı toplantımız her zamanki gibi gayet verimli geçti.  Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.