Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ VE DESTEK MERKEZİ FAALİYETLERİ (HAZİRAN 2015)

Haziran ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 29 kişi telefonla, 11 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 39 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 65 kişi yüz yüze, 195 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 260 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 139 kişiye HIV testi, HIV şüphesi  ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni ve eski danışanlarımız arasından 5 kişiyi psikolojik destek alması için, 2 kişiyi de hukuki konularda destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 39
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 260
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar1 39
Hastane / Hekim Görüşmeleri 44
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 2
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 5

Haziran ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin enfeksiyon bölümlerine 12 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk.

İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktor ile randevu zorlukları yaşadıkları için 32 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Dokunduğumuz Hayatlardan Bazıları

· Özel bir hastaneye farklı bir sağlık sorunu ile yatırılan arkadaşımızın yapılan tetkikler sonrasında HIV pozitif olduğu öğrenilince sevkini yapmak  istemişler ve hiçbir hastanede yatan hasta bölümünde yer bulamamışlar. Hasta yakınları ile görüşerek iletişimde olduğumuz bir çok üniversite ve devlet hastanelerinin yatan hasta servislerine ulaşarak arkadaşımıza yer bulmaya çalıştık. Yedi Hastane ile görüştük ve sonunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sayın Prof. Dr. Fehmi Tabak’ın destek ve katkılarıyla arkadaşımızınCerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Servisine sevkini sağladık.

· Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Yeni Doğan ünitesinden derneğimize ulaşıldı. Doğum yapan HIV pozitif bir annenin bebeği için kullanılması gerekli ilacın temini konusunda destek istendi. Van’ daki ilaç  depolarında bulunamayan ilacı İstanbul’da iletişimde olduğumuz eczaneler ile görüşerek temin edip uçak kargo ile hayata merhaba diyen küçük dostumuza ulaştırdık.

· İngiltere yolculuğu sırasında valizlerine el konulan bir danışanımızın (ilaçları da valizinde olduğu için tedavinin aksaması söz konusuydu) bulunduğu ülkedeki sağlık birimine ulaşarak durumunu anlatması, konsolosluk numaralarının ve durumu aktarabileceği kişilerin iletişim numaralarını iletmek suretiyle valizlerinin kendisine teslim edilmesi anlamında katkı sağlayarak tedavinin kesilmemesi yönünde katkı sağladık. Danışanımız doz atlamadan ilaçlarına ulaştı.

·SGK Sorunundan dolayı, ya da ilaçlarının kaybolması, çalınması ve benzeri sorunlardan dolayı ilaç eksiği olan 12 arkadaşımızın ilaç eksiğini derneğimize bağışlanan ilaçlar çerçevesinde karşılayarak tedavi sürekliliği konusunda katkı sağladık.

· HIV pozitif ve Negatif olan partnerlerin yaşadıkları riskli temas sonrasında 30 günlük önleyici tedavisini karşıladık. Pozitif olan danışanımızın doktoru ile bizzat konuşarak ve reçete onayı ile bu desteği sunabildik.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Haziran ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 15 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 15 Kişiden 2 kişi pozitif sonuç alarak doğrulama testlerinin sonuçlanmasını beklemekteler. Bugüne kadar 62 kişinin test olduğu projede 12 arkadaşımız HIV ile yaşadıklarını öğrendiler.

 

Pozitif yaşam Kitabı Dağıtımı Sürüyor

 

Derneğimizin en önemli yayınlarından birisi olan Pozitif Yaşamak kitabının özellikle tıbbi kısmı başta olmak üzere bir çok kısmı güncellenerek yeniden basıldı. Yeni tanı alan HIV pozitif bireylerin hayatlarının her alanında ihtiyaç duydukları bilgileri barındıran baş ucu kitabı Pozitif Yaşamak’ı yeni ve güncel basılmış hali ile HIV takibi yapan hastanelerin enfeksiyon bölümlerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Istanbul’da bulunan bir çok kuruma yüz yüze ziyaretlerle ulaştırdığımız Pozitif Yaşamak kitabını diğer illere kargo ile gönderiyoruz. Şu ana kadar 18 kuruma 520 kitabın ulaşmasını sağladık.

“PRİDE” YAYIN HAYATINA BAŞLADI

Türkiye’nin ilk Gay Pride Fanzini ‘Pride’ Yayında!

 

Pozitif Yaşam Derneği’nin öncülüğünde, Denetleme kurulu üyemiz Aktivist Arda Karapınar ve Zihni Başsaray’ın editörlüğünde hazırlanan ‘Pride’ 28 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilenOnur Yürüyüşünde ücretsiz dağıtılmak üzere 5000 adet basıldı. Bir çoğunuzun da bildiği gibi bu yürüyüş tam anlamı ile yapılamadı. Küçük gruplar halinde kısım kısım yapılabilen yürüyüşün belli kısımlarında ilk sayısı okurlarına ulaştırıldı. Stonewall’dan bu yana LGBTİ mücadelesi, HIV tarihçesi, Halil İbrahim Dinçdağ’ın öyküsü, Matmazel Coco, Murathan Mungan, küçük İskender ve daha fazlasını bulacağınız fanzinin dağıtımı LGBTİ STK lar başta olmak üzere bir çok gay ve gay dostu mekanlarda sürcek.

KATILDIĞIMIZ TOPLANTI VE DİĞER ETKİNLİKLER

Gilead Sciences Türkiye’den Bilimsel Projelere Destek Basın Lansmanı

Basın lansmanı  2 Haziran2015 de yapılan  Gilead Fellowship programı tarafından ödüle değer görülen projeler arasında Pozitif Yaşam Derneği’nin ‘komünite bazlı test projesi” de vardı. Bir çok kurum ve kuruluşun katıldığı projede sivil toplum alanındaki projesi ile derneğimiz ödülün sahibi oldu. Dernek çalışmaları, destek merkezi ve test projesi ile ilgili konuşmayı aktivist ve denetleme kurulu üyemiz Arda Karapınar’ın yaptığı törende, ödülü Pozitif Yaşam Derneği adına iletişimden sorumlu eski çalışanımız ve daimi gönüllümüz Çiğdem Şimşek İşçi aldı.


DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

Lambda İstanbul – HIV Atölyesi

Lamda İstanbul’un Onur Haftası nedeniyle Maçka Parkı’nda düzenlediği piknikte HIV atölye çalışmasını gerçekleştirdik. Yağmurlu hava şartlarına rağmen 15 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen atölyeyi Yönetim Kurulu üyelerimizden Cem Gutay yönetti. HIV hakkında teknik bilgi vermekten çok sağlıktan, iş hayatına kadar karşılaştığımız ayrımcı tutumlardan, hak ihlallerinden ve çözüm yollarından bahsedilen atölyede, katılımcılar HIV hakkında bilgili ve donanımlıydılar, öyle ki aralarından biri hastalık kelimesine tepki göstererek özellikle enfeksiyon kelimesini vurguladı. Antiretroviral tedavi altındaki katılımcılar yaşadıkları süreçleri paylaşarak aktarım yapma fırsatı buldular.

Onur Haftası’nda HIV/AIDS Görünürlük Arttırma Çalışması

23. Onur Haftası Etkinlikleri kapsamında hem Onur Yürüyüşü hem de parti ve toplantılarda HIV/AIDS konusunda görünürlük arttırmak ve test projemizin daha çok LGBTİ bireye ulaşmasını sağlamak için Onur Haftasını düzenleyen komite ile iletişime geçtik. Pride Komitesi teklifimizi hızlıca değerlendirerek bizlere olumlu cevap verdi. Yürüyüş sırasında HIV/AIDS ile ilgili farkındalık sağlayacak dövizlerinde alanda olmasını sağlamak için planlama yaptık fakat ne yazık ki bildiğiniz gibi yürüyüş gerçekleştirilemedi. Pride haftası kapanış partisi başta olmak üzere bir çok alternatif partinin yapıldığı mekanlara broşürlerimizi ve afişlerinizi asarak HIV/AIDS görünürlüğü sağladık. Pride komitesi ile iletişime geçen, tüm planlamayı yapan, mekanları bizzat giderek ziyaret edip afişlerimizi asan, broşürlerimizi mekanlara bırakarak görünürlük ve farkındalık arttırma çalışmasını hayata geçiren arkadaşımız gönüllü ve üyemiz Canberk Harmancı arkadaşımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 13 Haziran 2015 tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. Katılımın her geçen gün arttığı ve sadece kadın danışanlarımıza yönelik bu toplantılar kişilerin HIV süreci ile uyumlu yaşamaları, çevrelerinde konuşamadıkları bu durumu normalleştirme süreçlerine büyük katkı sağlıyor. 13 Kişinin katılımıyla kadın kadına gerçekleşen bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.