Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI

Ağustos ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 7 kişi telefonla, 21 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 28 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 27 kişi yüz yüze, 147 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 174 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 65 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 2 kişiyi psikolojik destek, 1 kişiyi hukuksal destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

 Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 28
 Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 174
 Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 65
 Hastane / Hekim Görüşmeleri 22
 Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 1
 Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 2

Ağustos ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 6 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 16 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Dokunduğumuz Hayatlardan Bazıları…

· Ağustos ayı içerisinde 2 si belgesiz olarak Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu, 4 ü T.C vatandaşı olan danışanlarımıza bize gelen bağış ilaçlardan 6 kutu ilaç bağışında bulunduk. İlaç Kombinasyonları değişen ve ellerinde fazla ilaç kalan danışanlarımızdan, 2 kutu ilaç bağışı aldık.

· İzmir de takip gören, Türkiye’de ki ilaçlara dirençli bir arkadaşımızın İlaç Eczacılık da onaylanma aşamasında prosedürü takılan Maraviroc etken maddeli ilacın gecikmesi söz konusu oldu. Arkadaşımızın takibini yapan hekimimiz bize ulaşarak bu ilacı kullanan elinde yedek ilacı bulunan arkadaşlarımıza ulaşmamızı rica etti. Uzun bir telefon ve mail trafiği sonrasında Hacettepe Üniversitesi doktorlarından Uzm. Dr. Ahmet Çağkan İnkaya kendisinin takibinde olan bir hastasının elinde yedek ilaç bulunduğunu ileterek desteklerini sundu. Bir hayata dokunmak konusunda desteğini esirgemeyen hocamıza tekrar teşekkür ederiz.

· Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ n de doğuma çok az bir süre kalan gebe HIV pozitif annenin doğum sonrasında bebeğinde kullanılması gereken önleme şurubu bulunamıyordu. İletişimde olduğumuz eczane ve depolardan aratarak ilacı temin ederek doktorlarına ulaştırdık.

· Uzun süredir HIV tedavisi alan arkadaşımızın bir yakını acil bir tabloda Yönetim Kurulu Üyelerimizden Canberk arkadaşımıza ulaştı. Sonraki süreçte üzülerek öğrendik ki arkadaşımız 2012 yılı itibariyle HIV tedavisini kendi kararı ile bırakmış. Biliyorsunuz HIV tedavisi şu anki şartlarda hayat boyu ara verilmeden sürdürülmesi gereken bir tedavi. Ne yazık ki tedaviyi durdurmuş olmasından kaynaklı fırsatçı hastalıklar tablosunda arkadaşımız… Arkadaşımızın hastaneye yatış işlemleri sırasında ve hastaneye ulaştırılması sırasında Şişli Belediyesi’nin bir aracını tahsis ederek zaman kaybetmeden hastaneye ulaşmasını sağlayan Şişli Belediyesi Başkan Danışmanı ve LGBTİ aktivisti Boysan Yakar’ a teşekkür ediyoruz. Elim bir kaza sonucu aramızdan ayrılan Boysan Yakar ile HIV/AIDS alanında LGBTİ kominite için planladığımız bir çok çalışma olacaktı. Bu çalışmaları sürdürerek kendisini unutturmayacağımızı da bildirmek isteriz. Tüm ailesi, sevenleri ve camiamızın başı sağ olsun. Hastaneye yatırılan arkadaşımızın tedavisi ise sürmektedir. Sağlığına kavuşmasını ümit ediyoruz.

· Tanı aldığında herhangi bir SGK sı bulunmayan arkadaşımızın, hastane kontrollerinin yapılarak hemen ilaca başlaması kararı alan hekimimizin yönlendirmesiyle 1 aylık ilaçlarını bağış ilaçlarından temin ederek tedaviye başlamasına destek olduk. Arkadaşımızı Genel Sağlık Sigortası işlemleri için gereken kurumlara yönlendirdik. GSS’ si aktif hale geldi, İlaç ve tedavisi ile ilgili hizmet alımının önünde bir engel kalmadı.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Ağustos ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 16 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 16 Kişiden bu ay 2 kişi tanı aldığını öğrenerek merkezimizden destek almaya başladı. Mart 2015 den bu güne kadar 89 kişinin test olduğu projede 14 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar.

DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

· Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 8 Ağustos 2015 tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. Katılımın her geçen gün arttığı ve sadece kadın danışanlarımıza yönelik bu toplantılar, kişilerin HIV süreci ile uyumlu yaşamaları, çevrelerinde konuşamadıkları bu durumu normalleştirme süreçlerine büyük katkı sağlıyor. 13 Kişinin katılımıyla kadın kadına gerçekleşen bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.

· Sohbet Toplantısı

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu sohbet toplantılarımız devam ediyor. Ağustos ayı sohbet toplantımız ayın son Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleşti. 30 katılımcı ile gerçekleşen toplantısında destek merkezi danışmanlarımız ve yönetim kurulu üyesinden arkadaşlarımızda bulundu. Tedavi devamlılığı, ilaç kullanımı, yasal haklar ve sorumluluklar, güvenli cinsel temas gibi konularda fikir alışverişinin yapıldığı toplantımız her zamanki gibi gayet verimli geçti.  Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.