Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI

Şubat ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 40 kişi telefonla, 17 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 57 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 27 kişi yüz yüze, 195 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 222 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 167 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 5 kişiyi psikolojik destek alması için, 1 kişiyi hukuksal danışmanlık alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 57
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar  222
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 167
Hastane / Hekim Görüşmeleri 25
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 1
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 5

 

Şubat ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine  9 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 16 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Şubat Ayı içerisinde HIV tedavisinde kullanılan ve ilaç değişimlerinden dolayı ilaçları elinde bulunan 6 kişiden farklı ilaç kombinasyonlarından oluşan 21 kutu ilaç bağış aldık. Sosyal güvencesinde sorun yaşayan, ikamet teskeresi henüz çıkmamış belgesiz olarak ülkemizde bulunan yabancı uyruklu dört danışanımıza tedavilerinin aksamaması için bize bağışlanan ilaçlardan, doktorlarının bilgisi ve onayıyla 5 kutu ilaç bağışı yaptık.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Şubat ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 2 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 2 Kişiden bu ay 1 kişi tanı aldığını öğrenerek merkezimizden destek almaya başladı. Mart 2015 den bu güne kadar 207 kişinin test olduğu projede 28 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar.

 KATILDIĞIMIZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

HIV/AIDS Ulusal Strateji Planı Taslak Çalışma Toplantısı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından düzenlenen “HIV/AIDS Ulusal Strateji Planı Taslak Çalışma Toplantısına katıldık. Derneğimizi Dernek yönetim kurulu üyemiz Canberk Harmancı temsil etti. Birleşmiş Milletlerin 2020 hedeflerine ulaşmak için ulusal çapta neler yapılması gerektiğine dair görüş alışverişinde bulunuldu. Derneğimiz tarafından anahtar kitlenin özellikleri, ulaşma yöntemleri, geliştirilmesi gereken stratejiler konusunda bilgi aktarımı sağladık.

DÜZENLEDİĞİMİZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Söyleşisi

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu söyleşi ve toplantılarımız devam ediyor. Şubat ayı sohbet toplantımız 28 Şubat Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleşti. HIV Tedavi aktivisti olan bir arkadaşımız sağlıklı beslenme konusunda bir sunum yaparak deneyim ve tecrübelerini aktardı. 40 katılımcı ile gerçekleşen toplantıda Sağlıklı beslenme nedir? Dengeli bir beslenmenin bize sağlayacağı katkılar nelerdir, iyi bir beslenme programı neleri içermelidir gibi bir çok konuda bilgi paylaşımında bulunuldu. Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.