Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI

Mart ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 33 kişi telefonla, 26 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 59 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 42 kişi yüz yüze, 243 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 285 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 184 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 5 kişiyi psikolojik destek alması için, 4 kişiyi hukuksal danışmanlık alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar  59
 Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar   285
 Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar  189
 Hastane / Hekim Görüşmeleri  17
 Danışmanlık için Avukata Yönlendirme   4
 Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi   5

 

Mart Ayı içerisinde HIV tedavisinde kullanılan ve ilaç değişimlerinden dolayı ilaçları elinde bulunan 4 kişiden farklı ilaç kombinasyonlarından oluşan 8 kutu ilaç bağış aldık. Sosyal güvencesinde sorun yaşayan, ikamet teskeresi henüz çıkmamış belgesiz olarak ülkemizde bulunan yabancı uyruklu dört danışanımıza tedavilerinin aksamaması için bize bağışlanan ilaçlardan, doktorlarının bilgisi ve onayıyla 9 kişiye 14 kutu ilaç bağışı yaptık.Mart ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 1 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 16 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gilead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Mart ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 15 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Mart ayında test yaptıran kişilerden tanı alan olmadı. Bir senedir devam eden projede Mart sonu itibari ile Gelişim Laboratuvarına giderek  180 kişi test yaptırdı. 27 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar. İstanbul dışında arayan kişileri üniversite ve devlet hastanelerinde nasıl test yaptıracakları ile ilgili bilgi vererek, bulundukları ilde test yaptırmalarını sağlıyoruz. Proje başlangıcından bu yana da 54 kişiyi hastanelerde test olmak üzere yönlendirdik. 1 Kişi tanı alarak dernek hizmetlerimizden yararlanmaya başladı.

KATILDIĞIMIZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

  •  Tıp Eğitimi ve Ayrımcılık Eğitimi 25-26-27 Mart

Çapa Golden Hill otelde gerçekleştirilen ve üç gün tam zamanlı olarak devam eden Tıp Eğitimi ve Ayrımcılık toplantılarına katıldık. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acıbadem ve Koç Üniversitelerinin tıp öğrencilerin katılımıyla  için gerçekleştirildi. Dernek yönetim kurulu üyemiz Canberk Harmancı, destek merkezi danışmanımız Yasin Erkaymaz ve dernek üye ve gönüllümüz Dr. Görkem Gökçe’nin katıldığı eğitimde farkındalık arttırıcı uygulamalarla ileride hekim olacak ve HIV konusunda hiçbir ayrımcılık yapmayacak pırıl pırıl genç hekimler kazandık.

  •  JCI Derneği Kadıköy Toplantısı

Derneğimizsosyal sorumluluk ve farkındalık çalışmaları kapsamında bir sözleşme ile ortak farkındalık çalışmaları yürütmek için JCI Derneği ile bir araya geldik. Aralık 2016’ya kadar derneğimizle  birlikte farkındalık çalışmaları düzenleyecek. Ayrımcılığı, önleyici bilgi, korunma bilincini arttırıcı bilgi ve teste yönlendirme konuları ekseninde yapılabilecek  çalışmalar hakkında fikir paylaşımında bulunuldu. Hazırlanacak ilk bilgi broşürü üzerinden çalışmalarımıza başladık.

  •  Zete İnternet Gazetesi’ ne Konuk Olduk

İnternete yayın hayatını sürdüren zete.com internet gazetesi mart ayı içerisinde pozitif yaşam derneğini sayfalarına konuk etti. Dernek başkanımız Mehmet Omay ile gerçekleştirilen röportaja linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://zete.com/pozitif-hayatlar/

DÜZENLEDİĞİMİZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

  •  Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Söyleşisi

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu söyleşi ve toplantılarımız devam ediyor.  Mart ayı sohbet toplantımız 27 Mart Pazar günü 15:00 -17:00 saatleri arasında gerçekleşti. 20 katılımcı ile gerçekleşen toplantıda, HIV Tedavi Etkinliği, İlaçlar, Tedavi Disiplini gibi konularla HIV/AIDS’ in süreçleri ve Tıbbi boyutu konuşuldu. Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

  •  Kadın Sohbet Toplantısı

Kadın sohbet toplantılarımızın amacı, HIV konusunda şahsi yaşamlarında rahat konuşamayan HIV pozitif arkadaşlarımız ve yakınlarının güvenilir ve çekince duymadığı bir ortamda düşüncelerini kadın kadına anlatabilmeleri ve karşılıklı deneyim paylaşımlarında bulunmalarını sağlamaktır. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Kadın Sohbet Toplantımız her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleştirilmektedir. Mart ayında 10 kişi katılımıyla gerçekleşen toplantılarımıza katılmak için bizlere 0216 418 10 61 i arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.