Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI

Nisan ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 20 kişi telefonla, 13 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 33 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 33 kişi yüz yüze, 205 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 238 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 219 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 5 kişiyi psikolojik destek alması için, 5 kişiyi hukuksal danışmanlık alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 33
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 238
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 219
Hastane / Hekim Görüşmeleri 15
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 5
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 5

Nisan ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 2 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 13 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Bu ay içerisinde HIV tedavisinde kullanılan ve ilaç değişimlerinden dolayı ilaçları elinde bulunan 1 kişiden farklı ilaç kombinasyonlarından oluşan 6 kutu ilaç bağış aldık. Sosyal güvencesinde sorun yaşayan, ikamet teskeresi henüz çıkmamış belgesiz olarak ülkemizde bulunan yabancı uyruklu olmak üzere 8 kişiye doktorlarının bilgisi ve onayıyla 17 kutu ilaç bağışı yaptık.

 

Türkiye de HIV Tedavi takibi yapan bir çok üniversite ve devlet hastanesine Pozitif Yaşamak Kitabımızı ulaştırdık.

Yeni tanı alan arkadaşlarımızın HIV/AIDS Hakkında bilmesi gereken bir çok bilgiyi içeren, HIV ile yaşam konusunda bir çok bilgi alarak HIV ile yaşama daha çabuk adapte olmasını sağlayan Pozitif Yaşamak Kitabı bir çok hastane ve doktorumuza ulaştı.

Derneğimizden hizmet alan kadın danışanlarımız ve yönetim kurulu üyemiz Sevgi Hanım’ın gönüllü destekleri ile Nisan ayı içerisinde 57 Hastaneye kitaplarımız ulaştı. Emekleri ve ayırdıkları vakitten dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Pozitif Yaşamak Kitabı’ndan edinmek isterseniz 0216 418 10 61 den bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Nisan ayı itibari ile İLKO A.Ş İlaç Firmasının sağladığı fon desteği ile yürütülmeye devam eden proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilin de test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Nisan ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 30 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Nisan ayında test yaptıran 5 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek danışmanlarımız ile görüşmeye başladılar. Bir senedir devam eden projede Nisan sonu itibari ile Gelişim Laboratuarına giderek  210 kişi test yaptırdı. 32 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar. İstanbul dışında arayan kişileri üniversite ve devlet hastanelerinde nasıl test yaptıracakları ile ilgili bilgi vererek, bulundukları ilde test yaptırmalarını sağlıyoruz.

KATILDIĞIMIZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

  • Suriyeli LGBTİ Bireylere HIV/AIDS Farkındalık Eğitimi  
Kendi inisiyatifleri ile birleşen Suriyeli LGBTİ Bireyler, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SpOD) ofisini kullanarak belirli zamanlarda bir araya gelerek birbirlerine destek oluyorlar.

Suriyeli LGBTİ bireylerin HIV/AIDS Farkındalığını arttırmak için 10 Nisan Pazar günü saat 18:00’de SpOD’un ofisinde HIV/AIDS Farkındalık toplantısı gerçekleştirdik.

Destek merkezi danışmanımız ve yönetim kurulu üyemizin bulunduğu toplantıya 25 Suriyeli LGBTİ birey katılım sağladı.

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi  “Enine boyuna HIV/AIDS” Toplantısı

Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘Enine boyuna HIV/AIDS’ toplantısı, 26 Nisan 2016 tarihinde İLKO İlaç’ın desteği ile gerçekleşti.

Hastane geneline HIV enfeksiyonu hakkında bilgilendirme yapmak, multidisipliner yaklaşıma diğer branş hekimlerinin dahil olmasını sağlamak, hekim ve hemşirelerdeki önyargıları yıkmak olan toplantıda 4 konuşmacı yer aldı.

Doç. Dr. Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu,  Doç. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, sunumları sonrasında Pozitif Yaşam Derneği’ni temsilen  katılan Çiğdem Şimşek “HIV ve Yaşam” bölümünde, HIV ile yaşayan bireylere yönelik önyargıları ve yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Yaşanan ihlalleri örnekler üzerinden anlatırken,HIV pozitif bireylerin sahip oldukları hakların altını çizdi.Son konuşmacı Uzm. Dr. Sevtap Şenoğlu, özellikle multidisipliner yaklaşım gerektiren olguları gündeme getirdi. Bu güzel organizasyon için başta  Dr. Hayat Hanım’a ve Dr. Özlem Hanım’a ve desteklerinden ötürü de ILKO İlaç’a teşekkür ederiz.

 Boğaziçi Üniversitesi’nde  Yaşayan Kütüphane etkinliği

26,27 Nisan tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Kampüsünde, üniversitenin öğrencileri tarafından yapılan “Yaşayan Kütüphane” etkinliğine katıldık. Etkinliğe gönüllü olarak katılan HIV pozitif arkadaşımız, HIV ile yaşam konusundaki tecrübelerini aktardı. Birinci ağızdan kendi tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Doğru bilinen yanlışları düzeltti. Karşılıklı etkileşim ile öğrencilerin HIV konusundaki farkındalıklarını arttırıp önyargılarını kırmak yolunda adım atıldı.

Günün sonunda, “Yaşayan Kütüphane” etkinliğine katılan öğrencilerin etkinlik defterine bıraktıkları yorumların birkaçı aşağdaki gibidir;

–      Kitap çok neşeli. Hayata karşı çok olumlu ve yanlış düşüncelerimizin olduğunun farkında.

–      Çok eğitici bilgiler aldım. Ve çok memnun kaldım. Kitabım mükemmeldi!

–      Bilgilendirici ve paylaşımcı olması sayesinde kendimi geliştirmeme yardımcı oldu.

–      Oldukça bilgilendiriciydi.

–      Muhteşem bir kitap.


DÜZENLEDİĞİMİZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

  • Sohbet Toplantısı “Dernekten beklentiler ve Gönüllülük” Söyleşisi HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu söyleşi ve toplantılarımız devam ediyor.  Bu ay sohbet toplantımız 24 Nisan Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleşti. 20 katılımcı ile gerçekleşen toplantıda, derneğimizin mevcut hizmetleri, danışanlarımızın dernekten beklentileri, gönüllülük konusunda hangi alanlarda destek isteyebileceğimiz gibi konularda fikir alışverişinde bulunduk. Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.
  • Kadın Sohbet Toplantısı Kadın sohbet toplantılarımızın amacı, HIV konusunda şahsi yaşamlarında rahat konuşamayan HIV pozitif arkadaşlarımız ve yakınlarının güvenilir ve çekince duymadığı bir ortamda düşüncelerini kadın kadına anlatabilmeleri ve karşılıklı deneyim paylaşımlarında bulunmalarını sağlamaktır. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Kadın Sohbet Toplantımız her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleştirilmektedir. Nisan ayında 15 kişi katılımıyla gerçekleşen toplantılarımızda  “Tedavi Etkinliği” Söyleşisi gerçekleşti. Katılım sağlamak için bizlere 0216 418 10 61 i arayarak ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.