Skip to content Skip to footer

Dört  kişilik ekibimizle katıldığımız 21. Uluslararası AIDS Konferansı, Güney Afrika (Durban)’da,  18 – 22 Temmuz 2016  tarihleri arasında  gerçekleşiyor…

 Beş gün boyunca dünyanın hemen her yerinden sivil toplum kuruluşlarının katıldığı “Küresel Köy” (Global Village) alanındaki 552 numaralı standımızla Türkiye’yi temsil edeceğiz.

 Aynı zamanda HIV/AIDS alanında yürütülen bilimsel ve sosyal konulardaki güncel gelişmelerin paylaşıldığı oturumlar, panel ve konefarnsları takip ediyor olacağız.

 Uluslararası AIDS Konferansı: “Eşit Haklar! Şimdi”

 İkinci kez Durban’da HIV ve AIDS araştırmalarındaki yeni bulguların paylaşılması ve bilimsel çalışmaların desteklenmesi amacıyla düzenlenen Uluslararası AIDS Konferansının bu yılki teması “Eşit Haklar! Şimdi”

 Kongrenin amaçları ise şu şekilde;

 Durban Deklarasyonu (Bildirgesi)

Birincisi 2000 yılında, 5.000 tıp doktorunun ve bilim insanın imzaladığı Durban Deklarasyonunda AIDS’in HIV enfeksiyonu nedeniyle meydana gelen bir hastalıklar bütünü olduğu kabul edilmiştir. O dönemde amaç, HIV’ın yayılım hızını durdurmaktı. Bu hedefe günümüzde ulaşılarak, yayılım hızı dünya çapında durağan hale getirildi. Bu yıl ‘İkinci Durban Bildirgesi’ olarak anılacak olan deklarasyon ise HIV tedavisi ve tüm hizmetler için sosyal adalet, eşitlik ve insan haklarının önemini vurguluyor. Aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilecek olan İkinci Durban Deklarasyonu ilgili tüm örgütler ve hükümetler tarafından imzalanmak üzere imzaya açıldı: www.iasociety.org/Second-Durban-Declaration

Konferansı düzeleyen Uluslaraarası AIDS Topluluğu başkanı Chris Beyrer ve AIDS 2016 Yerel Eş Başkanı Olive Shisana birlikte yaptıkları konuşmada HIV ve AIDS’e yönelik ayrımcılık, damgalama ve yayılımı engellemek için atılacak tüm adımlarda LGBTİ ve kadın hareketinin bundan böyle hep bir arada olacağını vurguladılar.

 Küresel Köy ve Gençlik Programı

 Küresel Köy (Global Village), farklı ülkelerden 75 sivil toplum kuruluşunun stant açtığı, toplulukların ve aktivistlerin bir araya gelerek deneyimlerini paylaştıkları  bir alan.

Konferans boyunca ücretsiz ve herkesin ziyaretine de açık olan Küresel Köy’de ayrıca sergiler, canlı performanslar ve hediyelik eşya satışı da bulunuyor. Sergi ve performansların olduğu kadar tartışma ve fikir alışverişlerini teşvik eden, yeni iletişim ağı kurmayı sağlayan bir platform.

‘Gençlik Programı’ ile gençlerin konferansın her alanında etkin rol alması sağlanarak, genç ve yaşlı nüfus arasında kuşaklar arası değişimin değeri ortaya çıkarılması ve HIV ile yaşama dair küresel bir ilginin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

 ‘Yol Ayrımında Türkiye’  sloganıyla Türkiye’yi temsil ediyoruz…

 Ülkemizin; Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri içerisinde önemli ve stratejik bir konuma sahip olması ve dolayısıyla HIV yayılım konusundaki tecrübelerimizin son derece önem taşımasıdan hareketle standımızın sloganımızı ‘Yol Ayrımında Türkiye’ olarak seçtik.

Sahip olduğumuz bu konum Türkiye’ye bir geçiş noktası kimliği de vermekte; bu sebeple ülkemizdeki artışın önlenmesi konusunda ivedilikle karar alınıp, harekete geçilmesi gerekmektedir. Amacımız bu konuya çekmektir.

 İlk gün standımızı 120 kişi ziyaret ederek hem HIV ve AIDS’in Türkiye’deki algısı, hem Dernek faaliyetlerimiz hakkında bilgi aldılar. Gelen soruların başında; Türkiye’de ayrımcılık ve tedaviye erişim konuları yer aldı. Bizi en sevindiren ziyaretçilerimiz ülkemizden gelen doktorlarımız oldu.

İki ayrı Poster sunumumuz olacak..

19 Temmuz 2016 Salı günü ‘HIV  ve Damgalanma’ ile ilgili Pozitif Yaşam Derneği’nin destek verdiği makaleyi paylaşmak için poster alanında olacağız. 20 Temmuz 2016 çarşamba günü ise ‘Anomim HIV Testi’ temalı posterimizi aktarmak için yine poster alanındaki yerimizi alacağız. İlerleyen günlerde sunumların detaylarını paylaşacağız.

Konferansa katılımımızı sağlayan akdi desteğiyle MAC Kozmetik’e ve ayni desteğiyle İLKO İlac’a teşekkür ederiz.