Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ VE DESTEK MERKEZİ FAALİYETLERİ (MAYIS 2015)

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI

Mayıs ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 27 kişi telefonla, 22 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 49 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 48 kişi yüz yüze, 119 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 157 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 69 kişiye HIV testi, HIV şüphesi  ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni ve eski danışanlarımız arasından 5 kişiyi psikolojik destek alması için, 4 kişiyi de hukuki konularda destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 49
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 157
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 69
Hastane / Hekim Görüşmeleri 44
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 5

Mayıs ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin enfeksiyon bölümlerine 14 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk.

İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için 31 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Dokunduğumuz Hayatlar

  • E.E Arkadaşımız bir süredir HIV durumunu biliyor fakat tedaviye ilişkin herhangi bir girişimde bulunmuyormuş. Arkadaşlarının baskısı ve istediği üzerine destek merkezi danışmanlarımız ile görüşmeye geldi. Arkadaşımızın tıbbi anlamda zor bir süreçte olduğunu fark eden danışmanlarımızın iknası sonucu hastaneye gitmeyi kabul etti ve birlikte hastaneye ziyareti yapıldı. Hekim CD4 seviyelerini görmek istedi fakat arkadaşımızın sosyal güvencesi yoktu. Gelişim Laboratuar’larının desteği ile gereken testleri yapıldı. CD4 yüzde 1 ve mutlak değeri 24 çıktı. Sosyal güvencesi olmadığından hekimin verdiği tedavi başlama kararı neticesinde sosyal güvenceye ulaşıncaya kadar tedavisini derneğimize bağışlanan ilaçlar ile sağlıyoruz. Mayıs başından itibaren tedaviye başlayan arkadaşımız her geçen gün daha iyi olduğunu iletmek üzere bizleri arıyor ve ziyaret ediyor 🙂
  • Ö.Ş Türkiye de belgesiz olan bulunan yabancı uyruklu bir arkadaşımız. Kendi ülkesine tekrar girişi ile ilgili 5 yıllık süresini doldurması gerekiyor ve buna az bir zaman kalmışken HIV pozitif olduğunu öğrenerek derneğimize başvurdu. Derneğimize bağışlanan ilaçlardan gerekli hekim ziyaretlerini gerçekleştirerek ve kontrollerini yaptırarak hekim kararı ile tedaviye başladı. Yaklaşık 3 aydır derneğimizin ilaç bağışlarından yararlanıyor. Kısa bir süre sonra ülkesine dönerek yasal yollarla tekrar Türkiye’ye geri dönmeyi planlayan arkadaşımızın sağlığı oldukça yerinde.
  • A.E ve yabancı uyruklu eşi doğuma iki ay kala HIV tanısı aldılar ve derneğimize başvurdular. Kendilerinin ve doğum süreci ile ilgili kadın doğum kontrollerini ayrımcılığa uğramadan yaptırabileceği kurumlar ile ilgili bilgi verdik ve doktorları ile görüştük.. Doğum sonrasında bebek için kullanılması gereken şurupları öncesinden iletişimde olduğunuz eczanelere sipariş ederek temin ettik. Çiftimizin bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmiş olmaları bizleride çok mutlu etti 🙂

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ Bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Anonim olarak test olmak isteyen 40 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. 40 Kişiden 7 kişi pozitif sonuç alarak doğrulama testlerinin sonuçlanmasını beklemekteler.

KATILDIĞIMIZ TOPLANTI VE DİĞER ETKİNLİKLER

·  Lambda İstanbul – Arabic Talk Hour Etkinliği

Lambda İstanbul LGBTİ Derneği’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği talk hour etkinlikleri kapsamında 13 Mayıs da derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden Cem Emre Gutay Türkiye’de ikamet eden mülteci LGBTİ’lere yönelik ingilizce sunum ve arapça çeviri ile HIV/ AIDS ve HIVfobi üzerine sunum yaptı ve katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

· Türkiye’deki LGBT Mültecilerin Yaşadıkları Sorunlar ve Çözüm ÖnerileriÇalıştayı

Kaos GL Derneği ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin, 09 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiği “Türkiye’deki LGBT Mültecilerin Yaşadıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştaya katıldık. Bu alanda uzman diğer STK’lar ve çalıştaya katılan mülteciler ile birlikte, LGBT mültecilerin karşılaştıkları hak ihlalleri, özellikle sağlık alanında, sosyal yaşamda ve istihdam alanında yaşanan zorluklar, kayıt ve üçüncü ülkeye yerleştirme problemleri üzerinde tartışmalar yürütüldü ve çözüm önerileri oluşturuldu.

· Biomedikal Hukuk Profesörü Andre Pereira İle Toplantı

Türkiye’yi ziyaret eden Biomedikal Hukuk Profesörü Andre Pereira ile bir görüş alışverişi toplantısı yaptık. Derneğimizle daha önce de uluslararası konferanslar ve proje başvuruları sürecinde işbirliği yapan, Portekiz Coimbra bölgesi Cenro de Direito Biomedico yöneticisi Pereira ile önümüzdeki dönemde yapılabilecek HIV ile ilgili farkındalık yaratma faaliyetleri hakkında konuştuk.

· Savunmasız Gruplarda Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Çalıştayı

Hacettepe Üniversitesi Biyoetik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin 24 Mart 2015 tarihli Savunmasız Gruplarda Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Çalıştayı‘na davetli olarak gönderdiğimiz sunum metni, Çalıştay’ın basılacak olan kitabında yerini almak üzere hazırlandı.

· Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü Kokteyli

Her sene 17 Mayısta kutlanan Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü nedeniyle 16 Mayıs Cumartesi günü SPoD LGBTİ Derneği’ nin  verdiği Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü Dayanışma Kokteyli’ ne  katıldık. Hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu ve “LGBTİ Hakları Sözleşmesi”ni imzalayan milletvekili adaylarının açıklandığı etkinlik sırasında, açılan karşılama standında yürüttüğümüz LGBTİ Bireyler İçin Test kampanyamızı broşürleri yerlerini aldı. Broşürleri görerek HIV hakkında sorular soran arkadaşlarımıza bilgi vererek teste yönlendirdik.

DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

· Lambda İstanbul “Önyargılara Erken Tanı” Etkinliği

Lambda İstanbul LGBTİ Derneği’n de her ay düzenli olarak HIV/AIDS ile ilgili etkinlikler düzenliyoruz. 09 Mayıs ta derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden Cem Emre Gutay “Önyargılara Erken Tanı” Etkinliğini Lambda İstanbul’un dernek ofisinde gerçekleştirdi. Erken tanı almanın önemi, teste gitmeyi engelleyen ve erken tanıyı  etkileyen önyargıların sebebi ile ilgili sunumunun sonrasında katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Bu etkinlik sayesinde ön yargıdan dolayı test olmaktan korkan kişilerin davranış değişikliğinin hayati önem taşıdığını bir kez daha anlatma fırsatı bulduk.

· Maltepe L Tipi Ceza Evi HIV/AIDS Farkındalık Eğitimi

Hapishanede bulunan HIV pozitif bireylerin uğrayacakları ve uğradıkları ayrımcılıkların azaltılması, tedavi şartlarının ve kontrollerinin aksatılmamasını önemini anlatmayı  hedefleyerek verdiğimiz cezaevi eğitimlerine devam ediyoruz.

14 Mayıs 2015 Tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Asuman İnan Şengöz ve dernek danışmanlarımızdan Önder Sarptürk Maltepe L Tipi Ceza Evini ziyaret ettiler. HIV/AIDS’in tıbbi durumu, bulaş bulaşmama yolları, HIV in tedavi şartları, hukuksal boyutlarının anlatıldığı  eğitime cezaevi infaz koruma memurlarından 10 personel , hükümlü ve tutuklu mahkumlardan

40 kişi katıldı. Yaklaşık bir saat süren eğitim sonunda Doç Dr. Asuman Hanım eğitim sonrasında katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

· Destek Merkezi Sohbet Toplantısı

Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız devam ediyor. Mayıs ayı sohbet toplantısı 31 Mayıs 2015 Pazar günü 14:00-18:00 saatleri arasında ofisimizde gerçekleşti. Sabit bir konusu olmayan ve spontane gelişen konular etrafında şekillenen sohbet toplantılarımızın ve kadın sohbet toplantılarımızın amacı, HIV konusunda şahsi yaşamlarında rahat konuşamayan arkadaşlarımızın güvenilir ve çekince duymadığı bir ortamda düşüncelerini anlatabilmeleri ve karşılıklı deneyim paylaşımlarında bulunmalarını sağlamak.

Bu toplantılarımıza dönem dönem HIV takibi yapan Hekimlerimizi, HIV pozitiflere danışmanlık hizmeti veren Psikolog ve Psikyatristlerimizi de davet ediyoruz. Mayıs ayı sohbet toplantımızın konuğu Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikyatri bölümünden Dr. Nazım Yıldız hocamızdı. Hocamız; HIV in psikolojik boyutları, HIV’in beraberinde gelen ve bir çoğumuzu etkileyen damgalama ve içsel damgalama konularında katılımcıların birebir sorularını yanıtlayarak katılımcıların farkındalıklarını arttırdı. HIV pozitif ya da HIV pozitif birisinin yakınıysanız düzenli olarak her ayın son Pazar günü gerçekleştirdiğimiz sohbet toplantılarına katılmak için derneğimize ulaşarak katılım talebinizi iletebilirsiniz.

· Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 11 Mayıs 2015 tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. Katılımın her geçen gün arttığı ve sadece kadın danışanlarımıza yönelik bu toplantılar kişilerin HIV süreci ile uyumlu yaşamaları, çevrelerinde konuşamadıkları bu durumu normalleştirme süreçlerine büyük katkı sağlıyor. Kadın kadına gerçekleşen bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.