Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi Hizmet Sayıları

Nisan ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 29 kişi telefonla, 22 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 51 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 45 kişi yüz yüze, 117 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 162 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 71 kişiye HIV testi, HIV şüphesi  ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni ve eski danışanlarımız arasından 3 kişiyi psikolojik destek alması için, 4 kişiyi de hukuki konularda destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 51
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 162
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 71
Hastane / Hekim Görüşmeleri 22
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 4
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 3

Nisan ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin enfeksiyon bölümlerine 10 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk.

İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için 5 Hekimimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

KATILDIĞIMIZ TOPLANTI VE DİĞER ETKİNLİKLER

· Hapiste LGBTİ Neden Nasıl Toplantısı

“Hapishanelerde LGBTİ’leri Hesaba Katmak: Neden ve Nasıl?”konulu yuvarlak masa toplantısı SPoD ve CİSST ortaklığıyla 18 Nisan  Cumartesi günü Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Derneğimiz temsilcileri Hapiste HIV pozitiflerin yaşadığı sorunlar ve karşılaştığı insan hakları ihlalleri, mahremiyet ihlalleri, tedaviye erişim hakkının engellenmesi gibi ihlalleri katılımcılarla paylaştı ve yaşanılan vaka örneklerini anlatarak katılımcıları bilgilendirdi.

CİSST Bünyesinde kurulacak çalışma komisyonlarına “Hapiste HIV/AIDS” adına bir komisyonunda olmasını önerdi ve komisyonun kurulması ile ilgili karar alındı.

· EATG Toplantısı

European AIDS Treatment Group (EATG) – Policy Working Group (PWG)

Toplantısındaydık.

EATG’nin alt çalışma gruplarından en önemlisi olan  PWG’nin 25- 26 Nisan tarihlerinde gerçekleşen  ve organizasyonun yeni stratejisinin belirlendiği bu çok önemli toplantıda Derneğimizi Aktivist ve denetleme kurulu üyemiz Arda Karapınar temsil etti. AB Sağlık politikalarına ve HIV’e dair tutumlarına daha aktif bir biçimde dahil olmanın yollarının arandığı bu toplantıya katılarak, dernek faaliyetlerimizden, ülkenin güncel durumundan bahsetme ve bu önemli yapının önümüzdeki yıllarda uygulayacağı stratejisinde söz sahibi olma fırsatı bulduk.

· Kuzgun Dergisi  Röportajı

Türkiye’nin en nitelikli edebiyat dergilerinden Kuzgun Dergi Mayıs sayısının Ayın Sivil Toplum kuruluşu sayfalarında Pozitif Yaşam Derneği’ni konuk etti.

Aktivist ve denetleme kurulu üyemiz Arda Karapınar’ın  Pozitif Yaşam Derneği adına HIV/AIDS tabusu ve dernek çalışmalarıyla ilgili sorulara cevap verdiği Kuzgun Dergi’yi seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;

www.kuzgundergi.com
www.facebook.com/kuzgundergi

· Brüksel’de CHP Avrupa Birliği temsilciliğini ziyaret ettik

Denetleme kurulu üyemiz ve Milletvekili adayı Arda Karapınar, çeşitli politik temaslar için bulunduğu Brüksel’de Pozitif Yaşam Derneği adına CHP AB temsilciliğini ziyaret etti.

CHP AB Temsilcisi  Kader Sevinç ile gerçekleşen  bu görüşmede 2011 yılında

yürüttüğümüz AB projesinden, parlamento düzeyindeki lobi ve yasa taslağı çalışmalarımızdan ve derneğimizin genel faaliyetlerinden bahsederek  AB düzeyinde destek gereken noktalarda deste talebimizi ilettik.

Çalışmalarımızın takdirle karşılandığı ziyaret sonunda aynı zamanda Avrupalı Sosyal Demokrat Partilerin Avrupa düzeyindeki Partisi olan PES’in Yönetim Kurulu Üyesi de olan Kader Sevinç gerek parlamento gerek komisyon düzeyinde lobi anlamında  katkı sunacağını ifade ederek, HIV alanında yaptığımız çalışmalardan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

Destek Merkezi Sohbet Toplantısı ve Kadın Sohbet Toplantısı

Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız devam ediyor. Sabit bir konusu olmayan ve spontane gelişen konular etrafında şekillenen sohbet toplantılarımızın ve kadın sohbet toplantılarımızın amacı, HIV konusunda şahsi yaşamlarında rahat konuşamayan arkadaşlarımızın güvenilir ve çekince duymadığı bir ortamda düşüncelerini anlatabilmeleri ve karşılıklı deneyim paylaşımlarında bulunmalarını sağlamak

Bu toplantılarımıza dönem dönem HIV takibi yapan Hekimlerimizi, HIV pozitiflere danışmanlık hizmeti veren Psikolog ve Psikyatristlerimizi de davet ediyoruz. Nisan ayı sohbet toplantımızın konuğu Haydar Paşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinden Doç Dr. Asuman İnan Şengöz Hanımdı. Hocamız; HIV ile sağlıklı yaşam, düzenli ilaç tedavisinin önemi, güvenli cinsel yaşam, bulaş ve bulaşmama yolları gibi konularda toplantıya katılan arkadaşlarımızın sorularını cevaplandırdı.

Sağlıkta LGBTİ’leri Hesaba Katmak: Neden ve Nasıl? Toplantısı 

28 Mart 2015 Cumartesi tarihinde Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği  (SPoD) öncülüğünde bir yuvarlak masa toplantısına katıldık. Temel amacı LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) bireylerin sağlık alanında yaşadıkları sorunlar konusunda sağlık çalışanları, bu alanda çalışan akademisyenler, sağlık hakkı aktivistleri, LGBTİ hakları aktivistleri ve politika yapıcılar arasında farkındalık yaratmayı ve bu farkındalıkla ortak çözüm stratejileri oluşturmaktı. Biz Pozitif Yaşam Derneği olarak LGBTİ ve HIV pozitif bireylerin yaşadıkları uygulamaları ve sorunları paylaştık. Çözüm önerilerinin de tartışıldığı toplantıda öncelikle durum analizi yapılarak beyin fırtınası yapıldı. Katılımcıların bu toplantılara devam etmek, kalıcı çözümler bulmak ve bu çözümleri yaygınlaştırmak kararları almasıyla toplantı sonuçlanmış oldu.
Kürriyet İle Söyleşi
LGBTİ camianın sevdiği, ilgiyle izlediği Kürriyet broadcast (internet radyo yayımcılığı) geçtiğimiz ay derneğimizi konuk etti. http://kurriyet.com/ adresinden online yayımlana, dünyanın heryerinden her an dinleyebilinen röportajımız çok keyifli geçti. Röportajda korunmadan, ilaç uyumuna kadar pek çok konuda sorular geldi. Eğlenceli sohbet kendi camiasında önemli geri bildirimlere neden oldu. Röportaj üzerine test yaptırmaya giden, pozitif olup da derneğe gelmeyen ama artık gelmek istediğini belirten geri dönüşler hepimizi mutlu ediyor.
AB – Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu IV Tanıtım Toplantısına Katıldık
AB’nin 2015 yılında Eğitim, Çevre, Adalet, Sağlık, Ticaret ve Ekolojik çevre alanlarında yaptığı proje çağrılarını Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde tanıttı. Bu çerçevede İstanbul’da yapılan toplantıya katıldık. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantıda projelerin uygunluk kriterleri, reddedilme örnekleri ve AB üyesi partner bulma konularında örnekler verildi. Projelerin son kabul tarihi 1 Ağustos 2015.

Derneğimize facebook Üzerinden İletişim kurmak için:

Derneğimizden hizmet alan HIV pozitif dostlarımızın FaceBook sayfalarını yoğun kullanmalarını değerlendirerek, öncelikle FaceBook üzerindeki grup sayfamızı canlandırdık. Katılımcıların İstanbul’da yapılan toplantıları duymasıyla öncelikle Ankara ve Bursa olarak yerellerde de benzer toplantıları yapma talepleri oluştu. Bu talepler üzerine yine grup üyeleri Pozitif Ankara, Pozitif Bursa gibi alt gruplar kurmayı önerdiler. Bu grup sayfaları kuruldu ve siz arkadaşların katılımını bekliyor. Zamanla İzmir, Adana, Antalya ve diğer grupları kurmayı hedefliyoruz.