Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI ( KASIM 2015 )

Kasım ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 26 kişi telefonla, 6 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 32 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 33 kişi yüz yüze, 130 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 163 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 107 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 2 kişiyi psikolojik destek, 3 kişiyi hukuksal destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

 Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 32
 Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 163
 Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 107
 Hastane / Hekim Görüşmeleri 54
 Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 3
 Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 2

 

Kasım ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 10 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 44 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.


LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

 

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Kasım ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 14 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 14 Kişiden bu ay 3 kişi tanı aldığını öğrenerek merkezimizden destek almaya başladı. Mart 2015 den bu güne kadar 134 kişinin test olduğu projede 20 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar.


KATILDIĞIMIZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

  • NELP (Düşük HIV Prevelansli Ülkeler) TOPLANTISI 

İnternational HIV Partnerships ve EGEHAUM  ortaklığında  Türkiye’deki artan HIV enfeksiyon durumuna daha işbirliği içinde yanıt verebilmek için düzenlenen geniş katılımlı buluşmalar toplantısının ilki 10 Kasım 2015 WOW Airport Hotel de gerçekleştirildi.  UNAIDS, Sağlık Bakalnlığı, Şişli Belediyesi, Kırmızı Şemsiye, IKGV gibi bir çok kurumun bir arada bulunduğu toplantıya bizlerde katıldık. Yönetim Kurulu Üyemiz  ve Destek Merkezi  Danışmanımız Yasin Erkaymaz Katıldı. Türkiye de HIV testi uygulamaları ve genel olarak doğru hedef gruplara ulaşmak konusundaki çalışmalar her kurumun gözünden diğer katılımcılara aktarıldı. Gliead ile yürttüğümüz LGBTİ test projemizin verilerini ilk kez bir çok kurumun katıldığı bu toplantıda aktardık. Test projemiz kapsamında yapılan test sayısı ve ulaşılan pozitif birey sayısı tüm katılımcıların ilgisini çekti. Türkiye de hedef grup üzerinde yapılan ender projelerden birisi olan projemizin sunumu sonrasında, ülkemizde hedef grupların testte yönlendirilmesinin öneminin tekrar altını çizdiler.

  • ROTARACK TEMSİLCİLİĞİNİN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTILARA KATILIM

UR 2420. Bölge Rotaract Temsilciliği Toplum Hizmetleri Komitesi Koordinasyonunda düzenlenen ‘AIDS Bilinçlendirme Projesi’nin bilgilendirme toplantısının ilki 11 Kasım 2015 tarihinde, Feronya Otel’de 77 Rotaract’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Sunumlara başlamadan önce Pozitif Yaşam Derneği İletişim Danışmanı Çiğdem Şimşek, konuklardan HIV ve AIDS ile ilgili bilgi ve tutumların bulunduğu stickerleri, ‘doğu – yanlış – bilmiyorum’ yazılı panoya yapıştırmasını istedi. Tüm katılımcılar eş zamanlı olarak kartlarını yapıştırdıktan sonra toplantının ilk konuşmacısı olan Doç. Dr. Özlem Aydın Altuntaş HIV ve AIDS’in tarihi, tıbbi seyri, tedavi seçenekleri, bulaş ve bulaşmama yollarını, kullanılması gereken doğru terminolojiyi ve Birleşmiş Milletleri’in küresel hedeflerini aktardı.

Çiğdem Şimşek konuşmasında, kişi hikayeleri üzerinden HIV ile yaşayan bireylerin yaşadıkları ayrımcılık ve hak ihlallerini paylaştı. Konuşmasının ardından bilgi ve tutumların bulunduğu stickerlere geçen Şimşek; HIV ve AIDS’in tıbbi boyutu başta olmak üzere, HIV pozitif kişilere yönelik önyargılara da değinerek yanlış ve bilmiyorum bölümlerinde olan stickerleri tekrar bilgilendirme yaparak toplantısının sağlamasını yaptı.

AIDS Bilinçlendirme Projesi Bilgilendirme Toplantısı’nın ikincisi 18 Kasım 2015 tarihinde, Bostancı Green Park Otel’de 65 Rotaract’ın katılımı ile gerçekleştirildi.Geniş katılımlı gerçekleşen toplantıda, Yrd. Doç. Dr. Uluhan Sili; HIV ve AIDS’in farkı, tarihi, bulaş-bulaşmama yolları ve klinik seyri hakkındaki sunumunun ardından, Çiğdem Şimşek damgalama üzerine kişi öyküleri paylaştı. Sticker uygulaması ile, HIV’in tedavi edilebilir bir sağlık durumu olduğunun, HIV pozitif bireylerin herkes gibi sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebildiklerinin, bebek sahibi olabildiklerinin altı çizildi.

Katılımcıların geri bildirimleri:

– Gayrettepe Rotaract olarak, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnsanı derinden etkileyen ve bilgilendiren bir vakit geçirdik. (Gayrettepe Rotaract Kulübü)

– HIV ve AIDS hakkında ne kadar az bilgiye sahip olduğumu fark etmeme ön ayak olan ve benim bu bilgi eksiğimi doldurup farkındalığımı arttıran pozitif yaşam derneğine çok teşekkür ederim. (Uluç ÇETİNKAN – Fenerbahçe Rotaract Kulübü)

– HIV/AIDS çaresizlik değildir. İlaçlar ve dostlukla tedavi edilebilir.
(Kağan ADALI – Fenerbahçe Rotaract Kulübü)

– Beni hep korkutan bu virüsün, aslında bana yanlış tanıtıldığını anladığım bir toplantıydı.  Toplantıda konuşmacıyı dinlerken önyargımızın yanlışlığını ve neden olduğu üzüntüyü görüp ağladığım anlar oldu. Bilinç düzeyimizi arttırdıkları için Pozitif Yaşam Derneği görevlisine çok teşekkür ediyorum. (Deniz FINDIK – Fenerbahçe Rotaract Kulübü)

– Çok iyi bir toplantıydı. Hatta bu senenin en iyi toplantısıydı diyebilirim. Çok teşekkürler.
(Ege BALCI – Fenerbahçe Rotaract Kulübü)

Bazı önyargıları kırmak ve yanlış bildiğim bir çok şeyi öğrenmek adına çok güzel bir toplantıydı. Çok memnun oldum. (Gamze ÜNVER – Fenerbahçe Rotaract Kulübü)

  • KAHİRE +20 VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ PLATFORMU PAYLAŞIM VE PLANLAMA TOPLANTISI

Platforma ve toplantıya gözlemci olarak dernek adına kurucu üyelerimizden Nejat Ünlü katıldı. Derneğimiz, bir yıl önce kurulan platformun çalışmaları ve yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi aldı. Paylaşımda BM Nüfus Fonu (UNFPA) yenilene Bin Yıl Kalkınma Hedefleri ve yeni hedeflerle ilgili bir sunum yaparak dünyadaki gelişmelerden ve ülkemizdeki uygulamalardan örnekler ve veriler sundu. Sunumların ardından platform üyeleri 2016 yılı için fikirlerini sundular.

Platform tartışmalar sonucunda: “Platform 2016’da kısa, orta ve uzun vadeli plan programlar yapıp çeşitli etkinlikler mi gerçekleştirecek yoksa gündeme müdehale anlamında konular ve sorunlarla ilgili kendi sözünü kamu oyuna sunan bir yapı mı olacak” konusunda bir karar verme noktasına ulaştı. Platform internet üzerinden haberleşerek tüm paydaşlarla bir karar verecek ve buna göre pozisyon alacak. Dernek olarak biz her iki seçeneğin birbirinin alternatifi olmadığı, her iki işlevin de yapılması gerektiği görüşünde olacağımızı belirttik. Alınacak karara göre derneğimiz bu platformda ve faaliyetlerde olup olmayacağını belirleyecek.

  • BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN DERSLERİNE KONUK OLDUK

Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans öğrecilerinin derslerine konuk olduk. Gönüllü eğitmenimiz  Çiğdem Çiğdem Şimşek  her zamanki etkileyici sunumuyla yüksek lisans öğrencilerine bir eğitim gerçekleştirdi. 1 saat ayrılmış olduğu halde ders 2 saate uzadı. HIV/AIDS tıbbi bilgi sunumundan sonra katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdık. Her zaman ki gibi katılımcıların eğitim sonrasında HIV/AIDS ile ilgili olumlu bir farkınalık kazanmış olmaları bizi memnun etti.

  • MAC KOZMETİK HIV/AIDS EĞİTİMİ

Derneğimizi maddi açıdan düzenli olarak destekleyen MAC Firmasının çalışanlarına her 1 Aralık öncesi eğitimler gerçekleştiriyoruz. 2015 1 Aralık öncesinde bu eğitimi 30 Kasım tarihinde MAC Kozmetik de gerçekleştirdik. HIV/AIDS Tıbbi Boyutu, bulaş yolları, HIV/AIDS ile yaşayanların yaşadığı sosyal zorluklar üzerine bir sunum geçekleştirdik. Eğitime gönüllü eğitmenimiz ve dernek üyemiz Çiğdem Şimşek katıldı. Eğitim sonrasında katılımcılardan gelen sorular cevap buldu.

  • FATİH ÜNİVERSİTESİ TIP ÖĞRENCİLERİ HIV/AIDS EĞİTİMİ

Yönetim Kurulu üyemizin gerçekleştirdiği eğitimde kendisine Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi Hekimlerinden Dr. Özlem Altuntaş ve Dr. Hayat Kumbasar eşlik etti. Hekimlerimiz HIV’in tıbbi boyutunu, yönetim kurulu üyemiz de HIV/AIDS in sosyal boyutu ile ilgili bir birlerini tamamlayan sunumlar geçekleştirdiler. Yeni açılan bir üniversite olan Fatih Üniversitesi henüz Tıp alanında hiç mezuniyet vermemiş yeni bir üniversite. HIV/AIDS’ e yaklaşımları ve duyarlılıkları bizleri mutlu etti. Yaklaşık elli kişinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim katılımcıların soruları ile son buldu.

  • CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ MİKROBİYOLOJİ DERSİNE EŞLİK ETTİK

30 Kasım tarihinde Prof. Dr. Kenan Midilli’nin daveti üzerine Tıp öğrencilerinin dersine katıldık. Tüm çalışmalarımızda her zaman bize destek olan sevgili Kenan Bey’in 1 Aralık öncesinde HIV/AIDS ile ilgili genel bir oturum olarak düzenlediği derse girdik. Birinci ve İkinci sınıf tıp öğrencilerinin bulunduğu derste, Kenan Bey HIV/AIDS in tıbbi boyutunu, tanı algoritmalarını öğrencilerine aktardı. Dernek Yönetim Kurulu üyemiz Canberk Harmancı dernek hizmetlerimizi ve projelerimizi anlattı. HIV’in sosyal boyutu ile ilgili bilgiler verdi ve yanlış olarak bilinen bilgilerin düzeltmelerini yaparak gelecekte hekim olarak öğrenci arkadaşlarımızın farkındalıklarını arttırdı.


DÜZENLEDİĞİMİZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

  • Kadın Sohbet Toplantısı  Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 13 Kasım 2015 tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. 15 Kişinin katılımıyla kadın kadına gerçekleşen bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. Bu ay ki kadın toplantımıza Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi doktorlarından Uzm. Dr. Fatma Sargın eşlik etti. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.
  • Sohbet Toplantısı HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu sohbet toplantılarımız devam ediyor. Kasım ayı sohbet toplantımız 29 Kasım Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleşti. 35 katılımcı ile gerçekleşen toplantısında Yedi Tepe Üniversitesi’n de görev yapan ve konuya duyarlı diet uzmanları HIV ve Beslenme üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Destek merkezi danışmanlarımız ve yönetim kurulu üyesinden arkadaşlarımızda bulundu. Tedavi devamlılığı, ilaç kullanımı, yasal haklar ve sorumluluklar, güvenli cinsel temas gibi konularda fikir alışverişinin yapıldığı toplantımız her zamanki gibi gayet verimli geçti.  Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.