Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI (EKİM2015)

Ekim ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 18 kişi telefonla, 6 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 24 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 23 kişi yüz yüze, 134 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 157 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 65 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 1 kişiyi psikolojik destek, 2 kişiyi hukuksal destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 24
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar  157
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 65
Hastane / Hekim Görüşmeleri 41
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 2
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 1

Ekim ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 8 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 32 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

EKİM AYI İÇERİSİNDE TEDAVİ DESTEKLERİMİZ

  • Ekim ayı içerisinde iki danışanımıza bize bağışlanan ilaçlardan iki kutu ilaç bağışında bulunduk.
  • Sosyal güvence sorunu olan üç danışanımızın tedaviye ulaşması için izlemesi gereken bürokratik işlemlerini hızlandırmak adına, bağlı bulundukları kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma birimlerine ulaşarak destek sağladık.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçlerle başvurup test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Ekim ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 19 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 19 Kişiden bu ay2 kişi tanı aldığını öğrenerek merkezimizden destek almaya başladı. Mart 2015 den bu güne kadar 120 kişinin test olduğu projede 17 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar.


KATILDIĞIMIZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

BARCELONA  TOPLANTISI

CheckPoint Beyond VCT Centres (Gönüllü Test Merkezlerininden Fazlası)

Avrupa ve çevresinde bulunan on yedi  farklı ülkeden temsilcilerin katıldığı toplantıya Türkiye adına Pozitif Yaşam Derneği olarak katıldık. Pek çok uluslararası aktivist grubunun da üyesi olan kurul üyemiz Arda Karapınar’ın katıldığı toplantıda, sivil toplum kuruluşları tarafından yönetilen gönüllü test ve danışmanlık  merkezlerinden güncel veriler, yeni yaklaşımlar, henüz bu tip merkezlere sahip olmayana ülkelerde benzeri uygulamarın yapılabilmesi için gerekenler konuşuldu. Özelikle, bu alanda başarılı örnekler olan Barcelona ve Lizbon test merkezlerinin deneyimleri bağlamında, benzeri bir olanağın gelecekte Türkiye’de de yaratılabilmesi açısından temaslar ve bilgi paylaşımında bulunduk.

Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelde sebebiyle, Türkiye’de kimlik bilgisi verilmeksizin test yaptırılabilmesi önünde yasal bariyerler bulunmakta. Buna karşın son 2 yıl içinde bakanlıkla yaptığımız pek çok görüşme bu konuda hayli yol alınmasını sağladı.

Türkiye’de gerçek HIV vakası sayılarına ulaşılması konusunda çok önemli bir adım alan gönüllü danışmanlık ve test merkezleri konusu, gündem maddelerimizden biri olmaya devam ediyor. Dernek olarak bu konuda sonuç almamıza yarayacak her türlü girişimde bulunmaya ve Ulusal-Uluslararası düzeyde toplantıların önemli bir aktörü olmaya devam edeceğiz.

YEDİ TEPE ÜNİVERSİTESİ 1.HIV/AIDS ÇALIŞTAYI

15-16 Ekim 2015 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde 2015 yılı KLİMUD Bilimsel Etkinlikleri çerçevesinde, KLİMUD-Klinik Viroloji Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ” 1. HIV/AIDS Çalıştayı” yına katıldık.

Bir çok üniversite ve devlet hastanesinin mikrobiyoloji bölüm doktorları, İstanbul’da ki doğrulama merkezi yöneticileri ve Sağlık Bakanlığı’nın temcilerinin bulunduğu çalıştayaderneğimiz  yönetim kurulu üyelerinden Sevgi Epecik, Canberk Harmancı ve destek merkezi yöneticimiz ve sosyal danışmanımız Yasin Erkaymaz katıldı.

Dernekte HIV ile yaşayanlara hizmet sağlarken karşılaştığımız sorun, problem ve bunların çözüm yöntemleri ile ilgili önerilerimizi konunun paydaşı olan çalışanlarla paylaşma imkanı bulduğumuz çalıştay son derece verimli geçti.   

ŞİŞLİ BELEDİYESİ İLE TOPLANTI

Geçtiğimiz ay duyurduğumuz Şişli Belediyesi ile yapacağımız ortak farkındalık projemiz son aşamasına geldi. 1 Aralık Dünya Aids Günü’nde Şişli Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bilbordlarda yerini alacak farkındalık mesajlarımız bu ay içerisinde baskıya gönderilecek.  ÜBER Ajansın ve derneğimizin ortak olarak belirlediği sloganlar 1 Aralık Haftasında Şişli ilçesindeki bilbordlarda yerini alacak.

 

DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

·Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 10 Ekim tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. Katılımın her geçen gün arttığı ve sadece kadın danışanlarımıza yönelik bu toplantılar, kişilerin HIV süreci ile uyumlu yaşamaları, çevrelerinde konuşamadıkları bu durumu normalleştirme süreçlerine büyük katkı sağlıyor. Sadece kadınlar ile gerçekleştirdiğimiz bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.

·Sohbet Toplantısı

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının (Anne, baba, kardeş, eş ve partnerleri)  bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu sohbet toplantılarımız devam ediyor. Ekim ayı sohbet toplantımız da Haydarpaşa Numune Hastanesi Enfeksiyon bölümü doktorlarından Doç. Dr. Nurgül Ceran’ı konuk ettik. Sayın hocamız HIV bulaş, bulaşmama yolları, tedavi de önemli hususlar, sağlığımızı korumak adına dikkat etmemiz gereken konular, ilaç tedavisinin dsiplininin önemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Buradan kendisine tekrar bizlere ayırdığı vakit için teşekkür ediyoruz. Her ayın son Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleştirdiğimiz bu toplantılarımız düzenli olarak devam etmektedir. Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.