Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI

Aralık ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 25 kişi telefonla, 6 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 31 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 29 kişi yüz yüze, 99 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 127 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 87 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 1 kişiyi psikolojik destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

  Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 31
  Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 127
  Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 87
  Hastane / Hekim Görüşmeleri 28
  Danışmanlık için Avukata Yönlendirme  –
  Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 1

 

Aralık ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 12 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 16 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Aralık Ayı içerisinde HIV tedavisinde kullanılan ve ilaç değişimlerinden dolayı ilaçları elinde bulunan dört danışanımızdan farklı ilaç kombinasyonlarından oluşan 13 kutu ilaç bağış aldık. Sosyal güvencesinde sorun yaşayan, ikamet teskeresi henüz çıkmamış belgesiz olarak ülkemizde bulunan yabancı uyruklu dört danışanımıza tedavilerinin aksamaması için bize bağışlanan ilaçlardan, doktorlarının bilgisi ve onayı dahilin de 6 kutu ilaç bağışı yaptık.

LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilin de test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Aralık ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 63 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 63 Kişiden bu ay 5 kişi tanı aldığını öğrenerek merkezimizden destek almaya başladı. Mart 2015 den bu güne kadar 197 kişinin test olduğu projede 25 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar.

KATILDIĞIMIZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

· Pozitif Yaşam Derneği 1 Aralık Basın Açıklaması

1 Aralık nedeniyle hazırladığımız basın bildirimiz tüm medya kurumlarına servis edildi. Ulusal bir çok ajans ve medya kurumunda derneğimizin basın açıklamasına yer verildi. Gözden kaçırmış olanlar ya da okumayanlar basın bildirisine buradan ulaşabilirler.

· 1 Aralık Dünya AİDS Günü Basın Toplantısı ve Basın Açıklaması

HIV Enfeksiyon Derneği (HIVEND)  ve Pozitif Yaşam Derneği tarafından Park Bosphorus Hotel’de “1 Aralık Dünya AIDS Günü” kapsamında farkındalığı artırmak amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Pozitif Yaşam Derneği yönetim kurulu üyesi Canberk Harmancı bir sunum gerçekleştirdi. Ülkemizde ki güncel durum hakkında ve derneğimizden hizmet alan HIV pozitiflerin sorun ve önceliklerini aktararak, Sağlık Bakanlığına bir an önce HIV/AIDS konusunda yapılması gerekenleri ve çözüm önerilerimizi iletti.

· HABERTÜRK – Haber Masası Haber Programına Konuk Olduk

1 Aralık Dünya AİDS Günü kapsamında HABERTÜRK kanalında 01.12.2015 tarihinde yayınlanan Haber Masası programına konuk olduk. Dernek Yönetim Kurulu Üyemiz Canberk Harmancı ve Uzm. Dr. Fatma Sargın’ ın katıldığı programda gündeme ilişkin olarak düşünce ve tecrübelerimizi doğru bilgilerle tüm topluma iletme fırsatı bulduk. Programın kaydını linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

· NTV Akşam Haber Bülteni

NTV Ana Haber Bülteni’ne Yönetim Kurulu Üyemiz Canberk Harmancı ve Prof. Dr. Fehmi Tabak HIV/AIDS’e ilişkin görüşlerini paylaştı.

· Reportare Web Sitesi Röportajı

Sosyal Medya da ilgili ile takip edilen reportare com sitesine derneğimiz adına destek merkezi yöneticimiz Yasin Erkaymaz röportaj verdi.  HIV/AIDS ile ve Pozitif Yaşam Derneği ile ilgli kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Röportajın tamamını okumak için linke tıklayabilirsiniz.

· TRT Radyosu “Türkiye’nin Sesi” Programı           

1 Aralık Dünya AİDS günü nedeniyle konuk olarak davet edildiğimiz programa dernek üyelerimiz ve gönüllümüz olan Önder Sarptürk katıldı. Ülkemizde ki HIV/AIDS ile ilgili genel bilgileri aktararak kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

· Hornet, Gzone ve Pozitif Yaşam Derneği’nin Sosyal Medya Farkındalık Projesi

1 Aralık haftası boyuncu Gzone sitesi ve Hortnet sosyal platformu kendisini takip eden ve üye olan herkese “HIV POZİTİF OLAN TÜRK ÜNLÜLERİN TAM LİSTESİ BURADA” başlığıyla bir mesaj gönderdi. Viral reklam uygulamasını kullanarak yapılan bir farkındalık çalışmasında kişiler listeyi görebilmek için bir linke yönlendiriliyordu. Kullanıcı ve takipçiler linke tıkladıklarında bu mesajı aldılar.

1 Aralık haftası boyuncu Gzone sitesi ve Hortnet sosyal platformu kendisini takip eden ve üye olan herkese “HIV POZİTİF OLAN TÜRK ÜNLÜLERİN TAM LİSTESİ BURADA” başlığıyla bir mesaj gönderdi. Viral reklam uygulamasını kullanarak yapılan bir farkındalık çalışmasında kişiler listeyi görebilmek için bir linke yönlendiriliyordu. Kullanıcı ve takipçiler linke tıkladıklarında  Çünkü, ünlü veya ünsüz, herhangi bir kişinin sağlık durumunu kendi rızası olmadan başka biriyle paylaşmak veya afişe etmek hem o kişinin mahremiyetine bir saldırıdır hem de SUÇtur.

Bu haberi aşağıdaki konuya dikkatinizi çekmek için hazırladık:

Kendi HIV statünüzü biliyor musunuz?

En son ne zaman test yaptırdınız?

veya Hiç HIV testi yaptırdınız mı?

HIV statünüzü bilmiyorsanız artık hiçbir bahaneniz kalmadı.

Şu anda iki ücretsiz test kampanyası aynı anda yürütülüyor!

Farkındalık kazanmalarına yönelik bu kampanya sayesinde aralık ayı içerisinde bir çok kişi yürüttüğümüz Test Projesi hattını arayarak ücretsiz HIV testi yaptırdılar.

· Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) Toplantısı

26-27 Aralık 2015 tarihinde Club Falcon Hotel Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Öğrencileri birliği ‘Üreme Sağlığı Kongresi’ gerçekleştirdi.
Kongrede ‘Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar’ , ‘HPV-Vajinismus’ , ‘Prostat Kanseri’,’ HIV/AIDS’ ve ‘Homofobi’ gibi günümüzde dikkat çeken, farkındalığını artırmak için bizler TurkMSIC (Türk Tıp Öğrencileri Birliği ) ailesi olarak çalışma yaptığımız konular, detaylandırılmış bir şekilde uzman doktor ve konulara hakim kişiler tarafından anlatıldı. Kongreye birbirinden farklı Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş 280 Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) gönüllüsü bulunmaktaydı.

HIV ve AIDS oturumu iki farklı şekilde incelendi. İlk olarak Doç. Dr. Melehat Akdeniz konuya tıbbi yaklaşırken, HIV/AIDS ikinci oturumda Pozitif Yaşam Derneğinden Sayın Çiğdem Şimşek bu konunun sosyal boyutu ve yanlış bilinen doğruların üzerinde durarak kongrenin en dikkat çeken en çok ilgi ve beğeni toplayan oturumunu gerçekleştirmiş oldu. Bu oturumda ayni zamanda HIV pozitif bir baba,  HIV negatif (yani HIV ile enfekte olmayan) hamile eşinin karşısında söz alıp kendi hayatını kısa bir şekilde anlatıp, ardından bir bebek beklediklerini belirtti.

 Bu oturumun geri bildirimleri ise

–     Katılımcıların bakış açısı ve HIV/AIDS ile ilgili düşüncelerinin ciddi bir yönde değiştiği,

–     Oturumun gerçekten onları ne kadar çok etkilediği,

–     HIV/AIDS hepimizi ilgilendirir diye aktarılırken aslında ne demek istendiğinin anlaşılması ve bugüne kadar girdiğimiz en etkileyici oturumdu’ şeklindeydi.

· Galatasaray Üniversitesi Sağlık İletişimi dersinde HIV/ADS’i Anlattık

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyelerinden Ceren Sözeri HIV/AIDS öğrencilerine doğru iletmek üzere bizleri dersine davet etti. Derse dernek iletişim danışmanımız Çiğdem Şimşek katıldı. Katılımcılara HIV tanısının almış olan birisi ile empati kurabilmeyi öğreten Bozkır Yangını oyununu oynatarak, HIV/AIDS’ i tıbbi, sosyal anlamda anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Grup katılımı ve oyunun etkisi iyi oldu. Katılımcıdan yarıdan fazla eğitim sonrasında HIV testi yaptıracağını iletti.

· NTV Haber Sitesi Röportaj

NTV Haber sitesi ntv.com.tr sağlık editörü Tülay Karabağ’a HIV-pozitiflerin yaşadığı ayrımcılık ve bunun önlenmesine yönelik önerilerimiz ile ilgili röportaj verildi. Derneğimizin yönetim kurulu üyesi Sosyolog Dr. Pınar Öktem’ in verdiği   röportajın tam metnine buradan ulaşılabilir.

. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı Toplantısı

Etkinlikte Daire Başkanlığı tarafından HIV/AIDS ile ilgili son rakamlar paylaşılmış, buna göre ülkemizde 1985 ve Kasım 2015 tarihleri arasındatoplam 11.109 HIV/AIDS vakası bildirimi yapıldığı ifade edilmiştir. Bulaş yollarına göre dağılımda ise yine % 40 ile heteroseksüel korunmasız cinsel ilişki birinci sırayı almış ve % 44 oranında vakanın bulaş yolunun bilinmediği açıklanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nü temsilen Sn. Mehmet Kontaş ise sunumlarında Türkiye’de yeni HIV enfeksiyonlarında görülen % 467 oranında artışın bölge genelindeki yükselme trendinin çok üzerinde olduğunu ve DSÖ tarafından endişe verici olarak değerlendirildiğini vurgulamıştır. Toplantıda ayrıca Prof. Serhat Ünal HIV/AIDS’in tıbbi boyutlarını anlatmış ve son olarak Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan (TOG) Sn. Bulut Öncü söz almıştır. Sağlık Bakanlığı’nın HIV/AIDS konusunda bilgilendirme amaçlı olarak hazırladığı poster ve kamu spotu da toplantıda tanıtılmıştır. Bakanlığın açıklamasına ve görsellere buradan erişilebilir.

· Hacettepe Üniversitesi Queer Araştırmaları Topluluğu HIV/AIDS Farkındalık Semineri

Biyoloji Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlemiş olduğu HIV/AIDS farkındalık seminerine derneğimizi temsilen bir yönetim kurulu üyemiz sosyolog Dr. Pınar Öktem ve bir gönüllümüz katılmıştır. Soru-cevap şeklinde gerçekleşen seminer öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmüştür.

·  (HATAM) ile POLAR Sağlık Ekonomisi ve Politikası Araştırma Merkezi HIV/AIDS Hastalık Maliyeti Toplantısı

Toplantıya derneğimizi temsilen sosyolog Dr. Pınar Öktem katılmış ve HIV/AIDS’in ekonomik olmayan, psiko-sosyal yükünü HIV ile yaşayan bireyler gözünden aktarmıştır. HIV/AIDS’in Türkiye için ekonomik maliyetini tespit eden bilimsel çalışmasının yöntem ve sonuçlarını Prof. Mehtap Tatar açıklamıştır.

255 HIV/AIDS ile yaşayan bireyi kapsayan bir veri seti üzerinden yapılan çalışmada kişi başına sosyal güvenlik kurumuna yansıyan doğrudan maliyetin yıllık 14.075 TL olduğu hesaplanmıştır. Bunun çok büyük oranda tedavi masraflarını kapsadığı ve toplam sağlık harcamaları içindeki payının % 0.3 olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmanın, kapsamı genişleterek devam edeceği bildirilmiştir

 

DÜZENLEDİĞİMİZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER

· Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 12 Aralık 2015 tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. 12 Kişinin katılımıyla kadın kadına gerçekleşen bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.

· Sohbet Toplantısı

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu sohbet toplantılarımız devam ediyor. Aralık ayı sohbet toplantımız 29 Aralık Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleşti. 2016’ya girmeye yaklaştığımız günlerde ilk yeni yıl kutlamasını destek merkezimizden hizmet alan arkadaşlarımızla kutlamak istedik. 40 katılımcı ile gerçekleşen yeni yıl kutlamamızda yeni yıldan dilek ve beklentilerimizi paylaşarak güzel ve eğlenceli dakikalar geçirdik.  Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.