Skip to content Skip to footer

Hak ihlalleri Raporumuzu tartışmak üzere Av. Habibe Yılmaz Kayar canlı yayın konuğu oldu.

23 Mart 2009/Pazartesi akşamı yayımlanan programda HIV pozitiflerin uğradıkları hak ihlalleler konu edildi. Yayın esnasında yapılan telefon bağlantıları ile raporda öyküleri yer alan iki HIV pozitif kişi yaşadıkları ihlalleri seyircilere kendi sözleriyle aktardılar. Telefonla programa bağlanan danışanımızın sağlık alanında yaşadığı ihlaller son derece çarpıcı nitelikteydi. Öyküsünü derneğimizin de bildiği (aşağıda 2 paragraf halinde özet şeklinde sunulmuştur) tatsız deneyimleri bir kez de canlı yayında anlatarak seslerini duyurmak isteyen HIV Pozitifler sahip oldukları haklarını ve hakettikleri ilgiyi vurguladılar.

Örnek 1:HIV tanısını öğrenen hekim, HIV Pozitif hasta ile ilgilenmemiş, bekletmiş, başka ve sonradan gelen bir hastayı hiç acele etmeden muayene etmiş ve şikâyetçinin bilinci kapalı olduğu halde hiçbir müdahalede bulunmamış ve neredeyse hastayı terk etmiştir. Yakınlarına hastanın yoğun bakıma ihtiyacı olduğu, hastanede yatak olmadığı, yoğun bakım olan bir yer araştırmaları gerektiği söylenmiştir. Bu durum saatlerce devam etmiş ve hastaya refakat eden kişinin şiddetli itirazları üzerine, hasta sedye ile yoğun bakım servisine çıkarılıp bazı girişimlerde bulunulmuştur. Fakat hastaneye geliş ile yoğun bakım servisi arasında geçen yaklaşık 6 saat ciddi bir süre hastaya müdahale edilmemiştir.

Örnek 2:Yoğun bakıma yatışı yapılan hastanın yanında bir kişi bırakılmış ve bu arada hastanın bilinci açılmaya başlamıştır. Hem hastanın duyumu, hem refakatçisinin tanıklığında, hastane personeli ”Aman AIDS’Lİ BU, YATAĞA YATIRMAYIN, AMAN DOKUNMAYIN! SİZE DE BULAŞIR” diye hastanın başında yüksek sesle konuşmuşlar, bu konuşmaları hasta duymuştur. Böyle konuşmakla da kalınmamış 2 adet boş yatak olmasına rağmen hasta sedyede ortada bekletilmiş ve ortalığa yine terk edilmiştir. Bilinci yavaş yavaş açılan hasta konuşmalara tanık olduktan sonra, sağlığı iyiye giden hastanede bu davranışlara daha fazla dayanamamış ve olanlara katlanmak istemediğini söyleyerek hastaneden çıkarılmasını istemiş ve hekim bunu doğru bulmadığını söylemişse de, hasta çıkış işlemlerini yaptırmıştır.

Programın sunucusu Ahu Tanrıkulu’nun doğru ifadelerle kullandığı HIV/AIDS terminolojisi habercilik etiği açısından son derece başarılıydı. P rogramın hazırlanmasında ve yayımlanmasında emeği geçen Haber Editörü Murat Yancı’ya oldukça tatmin olduğumuz bu program için, yaşanılan sorunlara şeffaflık ve hassasiyetle yaklaştıklarından ötürü teşekkür ederiz…