Skip to content Skip to footer

4 Nisan 2009 tarihinde Denizli Valiliği tarafından Denizli Devlet Hastanesi’nde düzenlenen, aile hekimlerinin HIV/AIDS konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan seminere katıldık.

Yaklaşık 150 aile hekiminin katıldığı seminerin açılış sunumunda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Deniz GÖKENGİN cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bulaş yolları, tedaviler, HIV/AIDS ve korunma yolları konusunda bilgiler verdi.

Seminerin 2. bölümünde, 8 yıldır HIV/AIDS’le yaşayan Cem (Rasti) HIV ile süren yaşamı ve yaşadıklarıyla ilgili özet bilgiler verdikten sonra, özellikle sağlık kuruluşlarında yaşanan hak ihlalleri ve ayrımcılık konusuna değindi. Diğer taraftan, Enfeksiyon Hastalıkları dışındaki çeşitli kliniklerde de tedavi görme ihtiyacı doğduğunda, hekimlerin hastayı tedavi etmekten kaçınması, hastanın rahatsız edici sorulara maruz bırakılması ve alınan sıra dışı önlemler gibi konulara da dikkat çekti. Ayrıca HIV ile yaşamanın temel ilkelerinden biri olan Mahremiyet hakkı üzerinde durdu.

Seminerin 3. bölümünde Pozitif Yaşam Derneği’nin misyon ve vizyonu ve verdiği hizmetleri tanıttı ve danışmanlık veren kişilerin GİZLİLİK ilkesine tam olarak bağlı kaldığını özellikle belirtti..

Son bölümde; katılımcılardan gelen hak ihlâlleri konusundaki sorular üzerine, rapor edilen ihlallerle ilgili dava süreçlerinin halihazırda yürütüldüğü aktarıldı.