Skip to content Skip to footer

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ DESTEK MERKEZİ HİZMET SAYILARI (Eylül 2015)

Eylül ayı içerisinde derneğimizin destek merkezine 4 kişi telefonla, 22 kişi de bizzat ofisimize ulaşarak deneğimizden hizmet almaya başladı. Bu ay içerisinde 26 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek derneğimize ulaştı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden 29 kişi yüz yüze, 126 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda danışmanlarımızdan destek aldılar. Bu ay 155 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 48 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından 2 kişiyi psikolojik destek, 1 kişiyi hukuksal destek alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

 

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 26
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 155
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 48
Hastane / Hekim Görüşmeleri 32
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 1
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 2

 

Eylül ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine 11 ziyaret gerçekleştirdik. HIV takibi yapan hekimlerimiz ile dernek faaliyetlerimiz hakkında ve derneğimizden hizmet alan arkadaşlarımızın durumları ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunduk. İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 21 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.


LGBTİ BİREYLER İÇİN YÜRÜTÜLEN TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Gliead Firmasının sağladığı fon ile yürütülen proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilinde test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Eylül ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 12 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Test yaptıran 12 Kişiden bu ay 1 kişi tanı aldığını öğrenerek merkezimizden destek almaya başladı. Mart 2015 den bu güne kadar 101 kişinin test olduğu projede 15 kişi HIV ile yaşadıklarını öğrenerek dernek hizmetlerinden yararlanmaya başladılar.


KATILDIĞIMIZ TOPLANTI VE ETKİNLİKLER:

ŞİŞLİ BELEDİYESİ İLE TOPLANTI

Eylül ayı içerisinde Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Sayın Dr.  HayatiAKASLAN’ı ziyaret ettik. Dernek başkanımız Mehmet Omay ve Yönetim Kurulu Üyemiz Canberk Harmancı’ nın yapmış olduğu bu ziyarette; 1 Aralık Dünya Aids günü için Şişli Belediyesi ile ortak neler yapabiliriz diye fikir alışverişinde bulunuldu. Şişli Belediyesi kendisine ait billboardları kullanmamıza izin verebileceklerini ayrıca 50 adet bez afişi sokak aralarına asabileceklerini ifade ettiler. Daha detaylı görüşme ve nihai karar için Maya Plazada ki başkanlık ofisi ziyaret edilerek 1 Aralık Dünya Aids Günü ortak çalışmamızın son adımları atılmış olacak. Bu arada UBER firması ile temasa geçildi, 1 Aralık görsellerinin ücretsiz olarak üretmeyi kabul etmesi bizleri son derece mutlu etti. Şu anda slogan belirleme çalışmaları son hızıyla devam ediyor.

(WHO) DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLİĞİ İLE TOPLANTI

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilciliği ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda görevlendirilen uluslararası uzmanların, Türkiye’de HIV/AIDS ve güncel durum üzerine hazırlamakta oldukları değerlendirme raporu çalışmasına katkı vermek amacıyla, Ankara toplantısında Dernek Başkan Yardımcımız Pınar Öktem, İstanbul toplantısın da  dernek başkanımız Mehmet Omay ve denetleme kurulu üyemiz Arda Karapınar bu toplantılara iştirak ettiler. Bu görüşmeler kapsamında derneğimizin mevcut çalışmaları ve HIV/AIDS ile ilgili ülkemizde tespit ettiğimiz güncel sorunları uzman heyetle paylaşma imkanı bulduk.

KAOS GL İLE TOPLANTI

Başkan yardımcımız Pınar Öktem’ in katılımıyla,  Kaos GL Derneği ile HIV/AIDS alanında özellikle Ankara ilinde, önümüzdeki dönemde yapılabilecek çalışmalar için bir planlama ve görüş alışverişi toplantısı gerçekleştirildi.

Dokunduğumuz Hayatlardan Bazıları…

  •  Eylül ayı içerisinde ilaç kambinasyonları değişen 4 danışanımız 5’er kutu Antiretroviral ilaçlarını derneğimize bağışladı. GSS sorunu olan ve tedaviye başlaması gereken 1 kişi, 4 yabancı uyruklu belgesiz olarak ülkemizde bulunan danışanımıza 5’er kutu olmak üzere ilaç desteği sağladık.
  • Evlilik işlemleri sırasında bir çiftimize evlenebilir raporu vermek istemeyen bir aile hekimi ile görüşerek kendisini Halk Sağlığı birimine yönlendirerek doğru bilgiye ulaşmasını sağladık. HIV pozitiflerin evlenmelerinde hukuki bir sorun olmadığını ve tarafların özgür iradeleri ile evlenmek istediklerinde sağlık hallerinin evliliğe engel teşkil etmediğinin bir kez daha anlaşılmasını sağladık.

DÜZENLEDİĞİMİZ  TOPLANTI VE ETKİNLİKLER 

  • Kadın Sohbet Toplantısı

Sadece HIV Pozitif Kadınların, ya da HIV pozitif yakını olan kadınların katıldığı toplantımız 12 Eylül tarihinde ofisimizde gerçekleştirildi. Katılımın her geçen gün arttığı ve sadece kadın danışanlarımıza yönelik bu toplantılar, kişilerin HIV süreci ile uyumlu yaşamaları, çevrelerinde konuşamadıkları bu durumu normalleştirme süreçlerine büyük katkı sağlıyor. Sadece kadınlar ile gerçekleştirdiğimiz bu toplantılar düzenli olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleşiyor. HIV pozitif kadın ya da HIV pozitif bir kişinin yakınıysanız kadın toplantıları hakkında detaylı bilgi almak ve katılım isteğinizi bildirmek için bize ulaşabilirsiniz.

  • Sohbet Toplantısı

HIV ile yaşayan bireyler ve yakınlarının (Anne, baba, kardeş, eş ve partnerleri)  bir araya gelerek deneyim paylaşımında bulunduğu sohbet toplantılarımız devam ediyor. Eylül ayı sohbet toplantımız bayram nedeniyle danışanlarımızın şehir dışında olabilecekleri düşünülerek gerçekleştirilmedi.  Her ayın son Pazar günü 14:00 -18:00 saatleri arasında gerçekleştirdiğimiz bu toplantılarımız düzenli olarak devam etmektedir. Sohbet toplantılarımız kapalı grup toplantıları olarak gerçekleştirilmekte toplantıya katılmak ve daha detaylı bilgi almak için bizleri 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.