Skip to content Skip to footer

Tüm bireyleri düzenli HIV testi yaptırmaya davet ediyoruz…. Çünkü; HIV tanısı konulan her 10 kişiden 4’ü 20 ila 30 yaş arasında. Çünkü; Türkiye’de HIV yayılımı son 5 yılda yüzde 130 arttı.Çünkü; erken tanı hayat kurtarıyor! Çünkü; test yaptırmak HIV pozitiflerin hayatını koruyor!

1 Aralık Dünya AIDS Günü, herkesin yılda bir kez düzenli test yaptırması gerektiğine dikkat çekiyoruz. Çünkü, HIV vücuda girdikten sonra yıllarca bulgu vermeyebilir. HIV pozitif olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu  ’doğru’ zamanda HIV testi yaptırmaktır.  Hiçbir sağlık sorunu yaşamasanız da, korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan nakli sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Çünkü;

– Dünyada ve Türkiye’de HIV tanısı konulan her 10 kişiden 4’ü 20 ila 30 yaş arasındadır.

– Türkiye’de yeni tanı konan HIV pozitif bireyin yaklaşık yarısı tanı aldığında düşük bağışıklık sistemi değerlerine sahiptir. Bu da geç tanıya işaret  etmektedir.

– Tedaviye erişim HIV yayılımını yavaşlatıyor.

Ülkemizde HIV/AIDS artışı inanılmaz bir hıza ulaştı!

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Kasım 2015 verilerine göre Türkiye’de kayıtlı 10 bin 475 HIV/AIDS vakası  bulunmaktadır.

Türkiye’de HIV yayılımının son 5 yılda yüzde 130 oranında hızla artması önleme hizmetlerinin yetersizliği ve teste yönlendirmenin eksikliğinin göstergesidir. Yayılımın önüne geçilmesinin 2 önemli yoluna dikkat çekiyoruz. Bunun ilki test yaptırmak, diğeri tedaviye başlamak olduğunu savunuyoruz.

“HIV Tedavi Edilebilir”

HIV pozitif olduğunuzu öğrenmekten korkmayın. Erken dönemde HIV tanısı almak sizi pek çok fırsatçı enfeksiyondan korur.Korkularınızın yerini bilgi ve farkındalık ile değiştirin. Unutmayalım ki, HIV tedavi edilebilir kronik bir sağlık durumudur. Tedaviye erişimi olan HIV pozitifler sağlıklı ve kaliteli bir şekilde günlük yaşantılarına, eğitim ve çalışma hayatlarına devam edebilir, evlenebilir ve gerekli önlemlerle çocuk sahibi olabilirler.

Daha Fazla Risk Altındaki Gruplara Ücretsiz Test!

İki ücretsiz test kampanyası aynı anda yürütülüyor!

1. Gliead’ın desteği ile Pozitif Yaşam Derneği tarafından risk altındaki grup olanLGBTİ bireylere özelÜCRETSİZ ve ANONİM test kampanyası. Kod almak için:  534 729 85 75

2. Şişli Belediyesive Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği(SpoD) kampanyası.  LGBTI bireylerher ayın ilk perşembe günü 17.00-20.00 saatleri arasında Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü‘nde ÜCRETSİZ ve ANONİM testyaptırabilirler.

HIV ile enfekte kişiler arasında toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik her kesiminden insanlar vardır. HIV ve AIDS hepimizi ilgilendirir.

EK BİLGİ:

HEDEF: yüzde 90

2020 yılına kadar HIV ve AIDS yayılımını durdurmayı hedefleyen UNAIDS (Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı) bu yıl ‘90-90-90’ sloganı ile iddialı bir tedavi hedefini ortaya koydu.

Bu hedefle, HIV ile enfekte olduğundan haberdar olmayan tüm insanların;

– yüzde  90’ının kendi HIV durumlarını öğrenmeleri,

– Tanı almış olan tüm insanların yüzde  90’ının kesintisiz antiretroviral (HIV’i baskılayan)  tedavi almaları,

– Tedavi alanların yüzde  90’ının baskılanmış viral yük ile tedavi olmaları ön görülmektedir.

Çünkü; dünyada HIV ile yaşayan yetişkinlerde tedaviye erişim oranı yüzde 41, çocuklarda yüzde 32hamilelerde yüzde 73’tür.  Bu oranları yüzde 90a’çekmeyi hedefleyenUNADS’in Haziran 2014 Küresel Raporu’na göre: Dünyada tahmini olarak 36.9 milyon kişi HIV ile yaşamaktadır.

Dünyada HIV ile yaşayanların yüzde  7’sini çocuklar, yetişkinler arasında ise yüzde  51’ini kadınlar oluşturmaktadır.

Dünya geneline baktığımızda bu sayıların buzdağının sadece görünen kısmı olduğu düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü 10 ülkeden topladığı verilere göre HIV pozitif kişilerin yüzde  60’dan fazlasının HIV statülerini bilmediğini ön görüyor.