Skip to content Skip to footer

Sosyal Güvenlik Reformu’nun olumsuz etkilerini yaşamaya başladık..

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) 1996 yılında tanımlanan ART (Anti Retroviral Therapy) tedavisi ile günümüzde kronik hastalıklar kategorisinde bulunmaktadır. HIV ile yaşayan kişiler erken tanı aldıkları durumlarda; ilaç kullanmadan 3-12 yıl kadar normal hayatlarını devam ettirebilmekte, daha sonra da düzenli olarak ilaçlarını alarak hayatlarını diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi sürdürebilmektedirler. (Hatta günümüzde AIDS basamağında tanı alan kişiler dahi, tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra eski sağlıklarına kavuşabilmektedirler.) Ancak tüm bu süreçte periyodik olarak yapılması gereken sağlık kontrolleri vardır. Bu sağlık kontrollerinin en önemli ayağını CD4 ve HIV RNA testleri oluşturur. Her HIV Pozitif yılda en az 2 kez bu testleri yaptırmalıdır. Bu test sonuçlarına göre tedaviye başlanması veya ilaç değiştirilmesi kararı alınır. Durumu kritik olan HIV/AIDS’le yaşayan kişilerde ise, en kısa zamanda alınan test sonuçlarına dayalı tedavi hayat kurtarır. Bu testlerin yapıldığı hastane sayısı sınırlı olmakla birlikte 3 ay öncesine kadar birçok hastane bu testleri yapmakta veya yapılması için üniversite hastanelerine sevk vermekteydi. Fakat sosyal güvenlik reformu kapsamında değişen sağlık ve geri ödeme sistemi ile şu an hastaneler her türlü teşhis ve tedaviyi kendi içlerinde çözmek zorunda kaldıklarından dolayı HIV Pozitifler için gerekli testlerde de hastanelerde farklı uygulamalar yapılıyor. Bu sebeple birçok HIV Pozitif yaşamsal önem taşıyan rutin testlerini yaptıramıyor. PYD olarak gerek yaptığımız danışan görüşmeleri, gerekse doktorlarımızı bizzat arayarak mevcut uygulamalara ilişkin edindiğimiz bilgileri kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

PYD olarak gerek yaptığımız danışan görüşmeleri gerekse doktorlarımızı bizzat arayarak edindiğimiz bilgiler şu şekildedir:-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden alınan bilgiye göre;  60 TL üzerindeki testler SSK tarafından halen ödenmemektedir. Hastadan 150 TL katkı payı alınarak hastaneye yatışı sağlanıp, HIV RNA ve CD4 testleri gerçekleştiriliyor.

-Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan bilgiye göre; HIV RNA ve CD4 testleri için, Çapa Tıp Fakültesine yönlendirme yapılıyor.

-İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan bilgiye göre; Dosya takibi yapılan hastalar, hastane içinde anlaşmalı, masraflarının bir kısmı hastane döner sermayesi ve bir kısmı da HIV’le yaşayanın sosyal sağlık güvencesi tarafından ödenen özel bir laboratuvara yönlendirilerek, CD4 ve HIV RNA testleri yapılıyor. Kayıtlı ve sigortası olan HIV Pozitif’lerden ücret talep edilmiyor.

Diğer hastanelerde takip edilen hastaların, kurye ile kanları gönderildiği takdirde testlerinin yapılabileceği bilgisi alındı

-Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’nden alınan bilgiye göre; CD4 ve HIV RNA testleri 3 ay öncesinde hastane bünyesinde yapılmasına rağmen, bugünlerde Düzen vb. özel laboratuarlara yönlendirilerek, testlerin %30 indirimli olarak yaptırmaları sağlanıyor.

-Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nden alınan bilgiye göre; Dosya takibi yapılan hastalara, CD4 ve HIV RNA testleri ücretsiz gerçekleştiriyorlar. Kayıtlı olmayan hastaların testleri sevk ile yapılmıyor ancak hastaneye kayıt yaptırılırsa testler mümkün oluyor.-İstanbul Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi’nden alınan bilgiye göre; Hastalar İstanbul Samatya Eğitim Araştırma Hastanesine yönlendiriyor. Hastane içinde bu testlerin fiyatlandırması ve ödemesi ile ilgili hiç bir işlem yapılmıyor.

-İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan bilgiye göre;Cerrahpaşa Tıp Fakültesine yönlendiriyorlar..-Hacettepe Tıp fakültesi’nden alınan bilgiye göre; Sosyal güvenceye tabî olan HIV’le yaşayanların testlerini yapıyorlar

-İstanbul Haydar Paşa Numune Hastanesi’nden alınan bilgiye göre; 3 ay öncesinde Çapa Tıp Fakültesine sevk veriliyor ama yeni düzenlemeden dolayı Çapa Tıp Fakültesi sevk kabul etmediğinden, bu hastaneye kayıt yaptırarak testlerini orada yaptırmaları öneriliyor.-İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan bilgiye göre;3 ay öncesinde Çapa Tıp Fakültesine sevk veriliyor ancak yeni düzenlemeden dolayı Çapa Tıp Fakültesi sevk kabul etmediğinden bu hastaneye kayıt yaptırarak testlerini orada yaptırmaları öneriliyor. – Ege Tıp Fakültesi’nden alınan bilgiye göre;Ayakta gelen HIV taşıyıcılarına 50 TL üzeri işlem yapamıyorlar. O nedenle ayakta hasta geldiğinde bir günlük yatış sağlayıp tüm testlerinin güvence kapsamında yapılması sağlanıyor.   Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi’nden alınan bilgiye göre;Kayıtlı ve sigortası olan HIV Pozitif’lerden ücret talep edilmeden CD4 ve HIV RNA testleri yapılıyor.