Skip to content Skip to footer

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk, akran ve sosyal hizmet danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimizde bu ay, 111 Akran Danışmanlığı, 17 Beslenme Danışmanlığı,  44 Psikolojik Danışmanlık, 3 Psikiyatri Danışmanlığı ve 6 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 42 HIV ile yaşayan kişiye 181 danışmanlık hizmeti verdik.

28 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  2 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. Sağlık sigortası olmayan ya da kesilen 2 kişiye 3 kutu antiretroviral ilaç desteği verdik.

İlaç geri ödeme sorunu yaşayan 3 danışanımızın eczaneleri ile görüşülerek katkı payı ödemeden ilaç alımları sağladık. 2 danışanımıza hastane sürecinde eşlik ettik.7 aylık gebe olan bir danışanımıza doğumu sırasında ve sonrasında bebek için kullanılması gereken ilaçları temin ettik. Bu ay içerisinde 1 adet kapasite geliştirme eğitimi düzenledik. 9 danışanımızın katıldığı bu eğitimde HIV’in tıbbi, psikolojik ve hukuki boyutları yanı sıra PYD’nin dünü ve bugünü  hakkında danışanlarımız bilgilendirildiler.

Mart ayı içerisinde 19 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 4 arkadaşımız ile birlikte toplam 23 kişi derneğimizi ziyaret ederek destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi Ekibi