Skip to content Skip to footer

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk ve akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimizde, sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam ediyoruz. Yine yoğun bir ay geçirdik.  Ekim ayında 146 Akran Danışmanlığı, 14 Beslenme Danışmanlığı,  35 Psikolojik Danışmanlık, 3 Psikiyatrist danışmanlık ve 5 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 129 HIV ile yaşayan kişiye 203 danışmanlık hizmeti verdik.

34 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  5 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 5 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken, kişi ve kuruluşlardan olmak üzere 8 kutu antiretroviral ilaç derneğimize bağışlandı. 6 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. Sosyal güvencesi olmayan 4 danışanımız yeşil kart ve genel sağlık sigortası konularında bilgilendirilerek danışanlarımızın sosyal güvenceye erişimlerine yardımcı olundu. 8 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi.

Bu ayın en önemli olayları; Bir danışanımız için gerekli olan 21 ünite kan için tüm gönüllülerimizin adeta seferber olarak bu ihtiyacı karşılamasıydı. Bu ay bir bebeğimiz daha oldu. Kendisi için gerekli olan antiretroviral şurup tarafımızdan sağlandı ve umuyoruz ki güzel bir gelecek onu bekliyor. Yine bu ay da AIDS evresinde tanı alan ve sosyal güvencesi olmayan danışanlarımız oldu. Kendilerinin acil olarak başlamaları gereken ART tedavi ihtiyaçları derneğimiz tarafından karşılandı. Hepsinin sağlık durumlarında olumlu gelişmeler kaydedildi. Türkiye’deki ilaçlara dirençli olan bir danışanımızın yurt dışından gelmesi gereken ilaçlarıyla ilgili hastane, eczane, İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü ve ilaç firması arasındaki iletişimde aktif rol oynayarak ilaca erişimini sağlamaya devam ettik. Ancak ilacın geri ödemesinde yaşanan sorunları henüz tam olarak çözülebilmiş olmadığı için konuyu takip etmeye devam ediyoruz.

Ekim ayı içerisinde 6 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 15 arkadaşımız ile birlikte toplam 21 kişi derneğimizi ziyaret ederek destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar. İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Klinik Şefi Dr. Muzaffer Fincancı tarafından derneğimizde verilen HIV’in tıbbi boyutları konulu seminere 40 danışanımız katıldı. Bu vesileyle Dr. Muzaffer Fincancı’ya bir kez daha teşekkür ederiz.
Pozitif Yaşam Destek Merkezi Ekibi