Skip to content Skip to footer

Psikolojik, Tıbbi, Beslenme, Psikyatri, Hukuk ve Akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimiz, sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam etmekte. Temmuz ayı içerisinde yoğun bir süreç geçirdik.  Temmuz ayı içerisinde 133 Akran Danışmanlığı, 5 Beslenme Danışmanlığı,  24 Psikolojik Danışmanlık, 4  Psikyatrist danışmanlık ve 6 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 106 HIV ile yaşayan kişiye 192 danışmanlık hizmeti sağlamıştır.

36 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  9 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 5 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken 1 kişi derneğimize ilaç bağışında bulundu. 6 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi.  

Sosyal güvencesi olmayan 9 danışanımız yeşil kart ve genel sağlık sigortası konularında bilgilendirilerek danışanlarımızın sosyal güvenceye erişimlerine yardımcı olundu. 5 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi.

Temmuz ayı içerisinde askerde tanı alan bir arkadaşımızın yaşadığı sorunlar ile ilgili gerekli bildirimleri yaparak rapor ile askerliğinin sonlandırılması işini takip ettik. HIV ile yaşayan bir çiftimiz Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde doğum yaparak bebeklerini kucaklarına aldılar. Bu süreçte doğumhanede ve hastane içerisinde gerekli olan işlemlerini takip ederek destekte bulunduk. Sultangazi Kaymakamlığı, ilçelerinde ikamet eden ve HIV ile yaşayan bir aile hakkında bilgi vermek için bize ulaştı, ailemizi evinde ziyaret ederek sosyal güvenceye ulaşım ve valilik sosyal yardımlaşmadan destek almaları konularında paylaşımda bulunduk. Yabancı uyruklu sosyal güvencesi olmayan kızı ve kendisi HIV ile yaşayan danışanımızın geçici vatandaşlık numarası alması konusunda doktorları ve kendisi ile görüşerek takibini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Temmuz ayı içerisinde 11 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 6 arkadaşımız ile birlikte toplam 17 kişi derneğimizi ziyaret ederek, destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar.

Yasin Erkaymaz –Tekin Tutar

Pozitif Yaşam Destek Merkezi