Skip to content Skip to footer

Psikolojik, Tıbbi, Beslenme, Psikyatri, Hukuk ve Akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimiz, sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam etmekte. Haziran ayı içerisinde yoğun bir süreç geçirdik.  Haziran ayı içerisinde 92 Akran Danışmanlığı, 6 Beslenme Danışmanlığı,  29 Psikolojik Danışmanlık, 2  Psikyatrist danışmanlık ve 6 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 38 HIV ile yaşayan kişiye 134 danışmanlık hizmeti sağlandı.

44 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  8 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 6 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken 3 kişi derneğimize ilaç bağışında bulundu. 6 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. Sosyal güvencesi olmayan 4 danışanımız yeşil kart ve genel sağlık sigortası konularında bilgilendirilerek danışanlarımızın sosyal güvenceye erişimlerine yardımcı olundu. 10 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi.

Haziran ayı içinde 2 kişi HIV tanıları sebebiyle ameliyat edilmeme sorunu ile karşılaştı. Her 2 danışanımız da avukartımızdan danışmanlık aldılar. Birinin ameliyatı başka bir hastanede gerçekleşti. Diğerinin ameliyatı da önümüzdeki günlerde yapılacak.

Bir gemi adamı danışanımıza, gemi adamı olabilmesi için gerekli olan sağlık raporu hastaneden verilmedi. Bu konuyla ilgili hastane ve sahil sağlık denetleme merkezi ziyaret edilerek danışanımızın sorunu çözülme noktasına getirildi.  Geçtiğimiz aylarda bebeğini dünyaya getiren sığınmacı danışanımızın hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığını takip etmeye devam ettik. Bebek için gerekli olan aşıların yapılmasına aracılık ettik.

Hukuk Poliklinikleri Projesi kapsamın da İzmir  ilimizi ziyaret  ederek, HIV ile yaşayan arkadaşlarımız ile bir eğitim gerçekleştirdik. Proje koordinatörümüz, psikoloğumuz ve destek merkezi  çalışanlarımız ile gittiğimiz ziyaret kapsamında, İzmir ve çevre illerde yaşayan HIV pozitif arkadaşlarımızın süreçleri ile ilgili yüz yüze sohbet etme fırsatı yakaladık.

Haziran ayı içerisinde 15 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 3 arkadaşımız destek merkezimizi ziyaret etti.

Yasin Erkaymaz –Tekin Tutar

Pozitif Yaşam Destek Merkezi