Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi Ağustos 2011 Hizmetleri

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikyatri, hukuk ve akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimiz, sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam etmekte. Ağustos ayı içerisinde yoğun bir süreç geçirdik.  Ağustos ayı içerisinde 125 Akran Danışmanlığı, 15 Beslenme Danışmanlığı,  18 Psikolojik Danışmanlık, 3 Psikyatrist danışmanlık ve 6 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 85 HIV ile yaşayan kişiye 167 danışmanlık hizmeti sağlamıştır.

52 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  9 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 3 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken 1 kişi derneğimize ilaç bağışında bulundu. 3 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. Sosyal güvencesi olmayan 8 danışanımız yeşil kart ve genel sağlık sigortası konularında bilgilendirilerek danışanlarımızın sosyal güvenceye erişimlerine yardımcı olundu. 13 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi. 2 danışanımızın Valilik&Kaymakamlık sosyal yardımlarından yararlanması sağlandı. Maddi durumu iyi olmayan 15 danışanımıza ramazan ayı nedeniyle gıda yardımında bulunuldu.

Ağustos ayı içerisinde yaşadığı şehirde tedavi imkanı olmayan ve bu sebeple Ankara’da tedavisini sürdürmesi gereken danışanımız parası olmadığı için uzun bir süredir testlerini yaptıramadığını ve sağlık durumunun kötüye gittiğini bize iletti. İlgili şehrin İl Sağlık Müdürlüğü aranarak yol yardımı alabilmesi için Valilik Sosyal Yardımlaşma Vakfına resmi yazı ile talepte bulunmasını istedik. İhtiyacı karşılanan danışan Ankara’daki hastane gitti ve tedavisi gereğince hastaneye yatırıldığını bize iletti. Bir danışanımız doğumunu gerçekleştirdi. Doğumda gerekli olan tıbbi malzeme derneğimiz tarafından karşılandı. AIDS evresinde tanı alan ve fırsatçı enfeksiyonları ve kanserleri bulunan danışanımız doktorların ve bizlerin tüm çabalarına rağmen yaşamını kaybetti. Diğer yandan AIDS evresinde olup hastanede yatarak tedavisine başlanan 4 danışanımız hastaneden taburcu edilerek sağlıklı yaşamlarına geri döndüler.
Ağustos ayı içerisinde 26 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 15 arkadaşımız ile birlikte toplam 41 kişi derneğimizi ziyaret ederek, destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar.

Yasin Erkaymaz –Tekin Tutar

Pozitif Yaşam Destek Merkezi