Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği (PYD) olarak Urfa’da HIV bulunan kan’ın 1 yaşındaki çocuğa verilmesi olayı ile basında çıkan haberlerde “kişisel bilgilerin gizliliği” konusunda yasalara uyulmaması ve yine HIV/AIDS ile ilgili “AIDS’li kan” vb. başlıklarla yanlış/eksik bilgilendirmeler yapan basını HIV/AIDS ile ilgili haberlerde hassasiyet göstermeye çağırıyoruz.

En son Urfa’da kan yoluyla virüsü alan 1 yasındaki çocukla ilgili çok sayıda haber yayınlanmış ancak haberlerin bir kısmında maalesef çocuğun isim ve soyadı açık olarak verilmiş, çocuğun “kişisel bilgilerinin mahremiyeti” ihlal edilmiştir. Yine yapılan yanlış haberlerde HIV/AIDS hakkında doğru bilgi verilmesi yerine “AIDS virüsü”, “AIDS’li kan” gibi yanlış bilgiler verilmiştir.

80’li yılların başında tanımlanmış olan HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) tedavi edilmediği takdirde AIDS’e (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) sebebiyet verebilmektedir. HIV’in vücuda girip, teşhis ve tedavi edilmediği takdirde 2- 13 sene sonra ortaya çıkan AIDS tablosunda, kişiler vücut ağırlıklarının %15’ini kaybedebilirler. Ciddi fırsatçı enfeksiyonlara açık hale gelebilirler. Yani AIDS bir hastalık değil, hastalıklar bütünü, sendromdur. Ancak 1996’dan beri geliştirilen antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaçlar ile HIV pozitif bireyler, AIDS aşamasına gelmeden normal yaşam sürelerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmektedirler. AIDS evresinde tedaviye başlanması durumunda dahi HIV pozitif statülerine geri dönebilmekte ve yine sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmektedirler.

HIV pozitif kişiler düzenli ilaç tedavisi ile kaliteli ve uzun bir yaşam sürebilirken ve ülkemizde HIV/AIDS’in tedavisi sağlık güvencesi kapsamında yapılıyorken; maalesef toplumdaki bilgi eksiklikleri ve korkutucu mesajlar nedeniyle pek çok kişi sosyal çevresinden dışlanıyor. HIV+ olmaları dolayısıyla işlerinden atılıyor veya atılma korkusu yaşıyorlar. Bu nedenlerden dolayı tedavilerini sürdüremiyor, sağlık hizmet sağlayıcılarından (doktorlar, hemşirler…vs) bile ayrımcılık görüp; fiziksel ve/veya psikolojik sağlıklarını kaybediyorlar.

Pozitif Yaşam Derneği toplumun HIV/AIDS’i bir sağlık sorunu olarak doğru bir şekilde tanımasını ve HIV’le yaşayan kişilere yönelik damgalama ve ayrımcılığı önlemeyi amaçlamaktadır. Bu sorumlulukla, basın mensuplarını, bireylerin kişisel bilgilerinin mahremiyetine uygun olarak haber yapmalarını ve yine HIV/AIDS ile ilgili doğru terim ve bilgi içeren haberler hazırlamalarını talep ediyoruz.

HIV ile yaşayan kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri, toplumun HIV/AIDS’I doğru olarak tanıması ve yeni HIV bulaşlarının önlenmesi için basın kuruluşlarının desteği ve işbirliği son derece önemlidir. Pozitif Yasam Derneği olarak, basın mensuplarının HIV/AIDS ile ilgili her türlü doğru bilgiye erişimini sağlamak konusunda destek olmaya daima hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Pozitif Yasam Derneği

Pozitif Yaşam Derneği Hakkında: Pozitif Yaşam Derneği, kurulduğu 2005 yılından bu yana HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin ve yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmek, HIV/AIDS konusunda toplumu bilinçlendirerek gereken önleme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır ve bugüne kadar yaklaşık 350 HIV pozitif kişiye destek olmuştur.