Skip to content Skip to footer

Medyada nefret söyleminin izlenmesi çalışmasının 2011 yılı ilk dört aylık raporu yayınlandı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında incelenen ve nefret söylemi içerdiğini düşündüğümüz haber ve köşe yazılarının analiz edildiği raporda nefret söylemi içeren haber ve köşe yazılarının yanı sıra misyonerlik haberlerindeki artışa dikkat eden bir çalışma ve Avrupa Konseyi Nefret Söylemi El Kitabı’nın özeti de yer almaktadır.

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayında incelenen 16 gazetenin yanı sıra medya takip merkezine verilen anahtar kelimeler üzerinden yerel medya da takip edilmeye çalışılmış, yapılan taramalarda daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de nefret söylemi en fazla köşe yazılarında kendine yer bulabilmiştir. Bu kapsamda değerlendirilen iki haberde kaynak gösterilmemiş ancak haberler manşet ve sürmanşet olarak görülmüştür.

Ocak-Şubat-Mart-Nisan aylarını kapsayan dönemde nefret söylemi kategorisi içinde en fazla Düşmanlık/ Savaş Söylemi’nin kullanıldığı, onu eşit biçimde Abartma/ Yükleme/ Çarpıtma ve Küfür/ Hakaret/ Aşağılama’nın izlediği ve son olarak Simgeleştirme’nin geldiği göze çarpmaktadır.

www.nefretsoylemi.org sitesinde yayınlanan raporun tamamını okumak için tıklayınız:

http://www.nefretsoylemi.org/rapor/Analiz_Rapor_Ocak-Nisan_2011.pdf