Skip to content Skip to footer

HIV ve AIDS medyada en ilgi çeken ve en sık yer alan konulardan biridir. Pozitif Yaşam Derneği olarak yürüttüğümüz basın çalışmaları sayesinde önceki yıllara nazaran HIV/AIDS’e ilişkin habercilik dilinde olumlu bir gelişme olduğunu sevinerek gözlemlemekteyiz. Ancak, HIV pozitiflerin yasadıkları hak ihlalleri ve HIV/AIDS doğru bir şekilde gündeme taşınsa da medyanın HIV ve AIDS ile ilgili önyargıları körükleyen haberlerin halâ varlığını sürdürdüğünü de üzülerek tespit etmekteyiz.

Bir taraftan böylesine önemli bir konunun basında yer almasından dolayı memnun olurken,öte yandan haber baslığında ve içeriğinde, nefret söylemi* ile korkutucu ve HIV pozitifleri ötekileştiren bir dil kullanılmasını endişe verici bulmaktayız.

Bu başlıklardan birine örnek olarak, 15 Temmuz 2011 Cuma günü İzmir’de düzenlediğimiz basın toplantısında, Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ABD öğretim görevlisi Prof. Dr. Deniz Gökengin’in Türkiye’de HIV/AIDS ile ilgili güncel durumu aktardığı konuşmasının basına yansıma seklini verebiliriz.

Posta Ege gazetesinin 17 Temmuz 2011 tarihinde Doğan Haber Ajansı’ndan alarak yayımladığı haber “HIV taşıyıcıları başıboş geziyor!” başlığı ile gündeme gelmiştir.