Skip to content Skip to footer

Derneğimizin kuruluşundan bu yana pek çok konuda ve çalışmalarımızda bizlere destek veren Marmara Üniversitesi Tıp FakültesiTıp Tarihi ve Etik ABD Öğretim Görevlisi Dr. Gürkan Sert; 2010 yılında Marmara Ünv. Tıp Fakültesinde gerçekleştirdiğimiz “HIV/AIDS ve Ayrımcılık” konulu seminerin tekrarını bu yıl da Eczacılık Fakültesi’nde yapmak üzere bizleri davet etti.

Sevinerek ve büyük bir memnuniyetle kabul ettiğimiz konferansı planlamak üzere Dr. Gürkan Sert ve Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 3. sınıf öğrencileri 21 Nisan 2011 tarihinde Derneğimizi ziyarete geldiler.

Son derece verimli ve interaktif geçen konferans ile ilgili geri bildirimlerini arkadaşlarımız yazdıkları mektup ile paylaştılar:

“Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2010 – 2011 dönemi 3. sınıf öğrencileri olarak 10 Mayıs 2011 tarihinde Fakültemizin 4 amfisinde Pozitif Yaşam Derneği’ni ağırladık. 

Konferanstan önce bir HIV pozitifin hikayesini anlatan “Mandalina Kabukları”nı dinledik hep beraber. Ses dinletisi hepimizi çok etkilemişti… HIV ile yaşayanlar konusunda aklımıza gelmeyen ve belki hiç düşünmediğimiz anlara dairdi samimi sesler; 

Tanı nasıl söylenir?

Tanıyı alan nasıl duyar söyleneni?

Nasıl anlar tanıyı?

Tanıyı alan nasıl eve döner ve döner dönmez eve ne düşünür ve ilk nasıl uykuya dalar? 

Bunları hiç düşünmemiştik… Katılan tüm arkadaşlarımızla pür dikkat dinledik Mandalina Kabuklarını. Dekanımız Prof. Dr. Sevim Rollas’ın ve diğer hocalarımızın da bizim gibi etkilendiğini gözlemlemiştik… “HIV’le yaşayanların karşılaştıkları ayırımcılık ve damgalamanın önlenmesinde eczacının rolüydü” konferansımızın içeriği ama yine hiç dinlemediğimiz ama adını duyduğumuz “Mandalina Kabukları” ile tanıtmıştık konferansımızı… Konferans öncesi hummalı bir çalışma yürütmüştük ve birbirinden farklı afişler hazırlamıştık biri de mandalina kabukluydu… Afişlerimize insana saygıya ve insanca yaşamaya dair mesajlar yazmıştık… İçimizden geçen iyi dilekleri dilediğimize daha da mutlu olduk dinleyince Mandalina Kabukları’nı… 

Konferansın tıbbi boyutunun sunumu başladı sonra; konuğumuz Çiğdem Şimşek Pozitif Yaşam Derneği’nin iletişim sorumlusu idi…

HIV ve AIDS konusunda bildiğimiz çok şeyi aslında bilmediğimizi öğrendik dinledikçe Çiğdem Şimşek’i… Korunmak çok kolay enfekte olmak çok zor… Sorun hep bazı şeyleri bilmemekte ya da yanlış bilmekteydi… Bir de bu bilmemenin ya da yanlış bilmenin HIV ile yaşayanlara getirdiği sorunlar vardı konuşmada, ayırımcılık ve damgalama istemesek de yaşantımıza giriveriyormuş… Bunu da öğrendik, kendimizi de sorgulamadık değil tabi bu öğrenme ile… Ayırımcılığın ya da damgalamanın neresindeydik? Ayırımcılıktan ve damgalamadan uzak olmak aslında sadece “duyarlı insan” olmak ile ilgiliydi ve eczacı bir duyarlı insan iseniz, insana duyarlı bir eczacı olmanız gerekir.

Soru cevap bölümünde sorularımıza konuşmacıdan hep sade ve açık yanıtlar aldık ve yanıtlar hep gerçek hikâyelerden örneklenmişti… Dinledikçe ve sordukça daha da bilgi sahibi olduk…

HIV ile yaşayanları yalnızlaştırmak, ötekileştirmek istemiyoruz ve HIV ile yaşayanların tüm sağlık hizmetlerinden duyarlılıkla yararlanmalarını istiyoruz…”

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fak.

2010- 2011 Dönemi 3. sınıf öğrencileri adına

Ece Kapoğlu  – Esra Engür  – Naime Yeliz Özgiray  – Onur Şimşek – Yasemin Yüzseven