Skip to content Skip to footer

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi ile Sosyal Değişim Derneği, Türkiye’de nefret suçlarını sorgulamak amacıyla 15-17 Nisan 2011 tarihleri arasında 1. Uluslararası Nefret Suçları Konferansı’nı düzenledi.

DurDe! Girişimi ile Sosyal Değişim Derneği’nin Türkiye’de nefret suçları oluşumunu besleyen nedenleri sorgulamak ve nefret suçları ile söylemine dair deneyimlerin aktarımı amacıyla düzenlediği konferans 15 Nisan 2011 Taxim Hill Otel‘de açılış toplantısıyla başladı.

16-17 Nisan 2011, Cumartesi-Pazar günleri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde devam eden Nefret Suçları Konferansı’nda çok sayıda oturum ve atölye eş zamanlı yürütüldü.

Oturumlar:

16 Nisan günü “Medyanın nefret söylemindeki rolü”, “Nefret suçları ile mücadelede uluslararası deneyimler”, “Azınlık nasıl azınlık oldu?”, “Nefretin siyaseti: İslamofobi, Antisemitizm, Milliyetçilik” başlıklarında tartışmalar yürütüldü. 17 Nisan günü ise “Herkesin Ötekileri: Cinsel kimliğe yönelik nefret suçları ve LGBT bireylerin örgütlenme sorunları”, “Bize bir yasa lazım-Nefret Suçlarıyla Mücadelede Yasal Düzenlemeler”, “Irkçılık-Etnik Ayrımcılık” ve “Nefret suçlarıyla mücadeleyi nasıl örgütleyeceğiz forumu” yer aldı.

Atölyeler:

16 Nisan Cumartesi günü saat 10:15’de Alternatif Bilişim Derneği “Yeni medyada nefret söyleminin dolaşımı, yaygınlaşması ve mücadele için önerilerimiz” başlıklı atölyeyi gerçekleştirdi. Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu ise “Cins temelli cinsel şiddetin nefret suçları kapsamında değerlendirilmesi” konusunu tartışıldı.

Pozitif Yaşam Derneğiolarak HIV tanısı alma empatisini güçlü bir şekilde kurmayı sağlayan ve HIV Pozitif bireylerin yaşadıkları ayrımcılığı konu alan Bozkır Yangını atölyesi ile “HIV ve sosyal yaşam” oturumunu katılımcı yetersizliğinden dolayı gerçekleştiremedik.

 Pazar günü İnsan Hakları Ortak Platformu “Nefret Söylemlerine Karşı Medya İzlemesi Nasıl Yapılır”ı, Sürekli Gelişim Derneği ise “İmece halkasıyla nefreti yok etmek” atölyesini düzenledi. Konferansın son atölyesi ise “Türkiye’de nefret suçları yasasının gündeme gelmesi için izlenecek yol ve hedefler.” oldu.

Oturumlarda söz alan konuşmacılar ise şöyle: Ahmet Insel, Ayse Hur, Benjamin Abtan, Cengiz Algan, Ergin Cinmen, Ferhat Kentel, Ferda Keskin, Fethiye Cetin, Geert Ates, Gulten Kaya, Hayal Koksal, Hayko Bagdat, Hilal Kuey, Mithat Sancar, Mutlu Binark, Nayat Karakose, Nil Mutluer, Oral Calislar, Orhan Kemal Cengiz, Omer Laciner, Ragip Duran, Rober Koptas, Robert O. Trestan, Roni Margulies, Sinan Ozbek, Tankut Soykan, Turgut Tarhanli, Ulas Karan, Ulku Doganay, Umit Kivanc, Yasemin Inceoglu